Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu podsumowało rok działalności [FOTO i WIDEO]
Dobre praktyki wykształcone w centrum działającym przy raciborskim Sądzie Rejonowym posłużą za wzór innych dla innych placówek w Polsce, a raciborska z pilotażowej na stałe wpisze się w działania miejscowej Temidy.
Rok działalności centrum, z udziałem prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzeny Korzonek oraz wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, podsumowano dziś, 01.03., w reprezentacyjnej sali rozpraw dawnego sądu okręgowego. Grupa uczniów z SP 1 na Ostrogu, pod kierunkiem polonistki Ewy Wawoczny, przygotowała symulację procesu. Tematem było uporczywe nękanie. - Robert - zakochany w Kindze - nie mógł znieść, że z nim zerwała i zaczęła spotykać się z Tomkiem. Zaczął więc ją śledzić i prześladować na każdym kroku - to wstęp do scenariusza. Był oskarżony, prokurator, adwokat, skład sędziowski, policjant, przesłuchanie świadków i wyrok.
Centrum edukacyjne, powstałe z inicjatywy wiceministra Michała Wosia, proponuje kilka form poznania prawa i instytucji z nim związanych: zwiedzanie sądu, lekcje edukacyjne, symulacje rozpraw, udział w prawdziwych, jawnych procesach oraz mediacjach, dni z prawem czy spotkania z sędziami.
Przez rok odbyły się 52 spotkania edukacyjne, najczęściej zwiedzanie sądu (52 proc.). Skorzystało z nich 1200 uczniów, głównie szkół podstawowych (615), ale także ponadpodstawowych (455) czy studentów (130). Skala pokazuje, że nie poradziliby sobie z tym – obok normalnych obowiązków – sędziowie. Powołanie centrum było więc zasadne, a pracownicy sądu i sędziowie z prezes M. Korzonek na czele usłyszeli podziękowania z ust wiceministra sprawiedliwości.
- Odpowiedzialność społeczna wymiaru sprawiedliwości polega też na tym, by mieć udział w edukacji, by współpracować ze szkołami i uczelniami - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok działania Centrum Edukacji Prawnej w Raciborzu. - Te wykłady o podstawach prawa, udział w symulacjach rozpraw, są szczególnie cenne. Bo nic tak nie uczy jak własne doświadczenia, jak praktyka. Mam nadzieję, że m.in. dzięki tym zajęciom młodzież będzie w przyszłości dobrze służyć społeczeństwu i państwu polskiemu – dodał.
Podkreślił również, że gdy oddano na potrzeby sądu najpiękniejszą na Śląsku salę rozpraw, wyremontowaną dzięki finansowemu wsparciu resortu sprawiedliwości, zdecydowano, iż nie może ona służyć jedynie postępowaniom karnym. Musi być również dostępna dla całego społeczeństwa. Stąd możliwość zwiedzania budynku sądu i poznania historii perły śląskiej architektury.
Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z placówką przygotowało autorskie materiały lekcyjne, np. „Moja pierwsza wizyta w sądzie”. Udostępniło również kompletne zestawy lekcyjne, dotyczące m.in. legislacji, mediacji, nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. - Nasze centrum to niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa. 95 proc. uczniów, którzy mogli skorzystać z takich zajęć, ocenia je pozytywnie – zaznaczyła Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzena Korzonek.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany