Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 lutego 202309:33

Raciborski dwugłos. Kto stoi za niskimi opłatami za odpady?

Raciborski dwugłos. Kto stoi za niskimi opłatami za odpady? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Niskimi opłatami za odpady chwalą się obecne władze miasta. Wczoraj, 08.02., opublikowaliśmy komunikat ratusza. Dziś stanowisko, jakie nadesłał nam Wojciech Krzyżek, były wiceprezydent Raciborza odpowiedzialny za gospodarkę komunalną, dziś zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego. Zastrzega, że swój głos w dyskusji formułuje jako były członek władz Raciborza.

- Utrzymujące się niskie ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych dla mieszkańców Raciborza z całą pewnością nie są zasługą obecnych władz Miasta, a odpowiednim ustawieniem gospodarki odpadami na poziomie gminnym, które konsekwentnie było budowane w poprzednich latach do 2018 roku. Demontowanie i osłabianie tego systemu przez obecne władze pokazuje, że nieumiejętne zarządzanie w tej kadencji spowodowało podniesienie ceny za odpady od mieszkańca z 13,50 zł na 21,00 zł (wzrost o 64 %) – czytamy w stanowisku byłego wiceprezydenta.

- W 2016 roku powstało Zintegrowane Centrum Przetwarzania Odpadów Komunalnych, w skład którego wchodziły:
− składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne, którego właścicielem jest Zakład Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. z Raciborza (100% spółka gminna),
− kompostownia odpadów zielonych, będąca własnością Miasta Racibórz,
− instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP), wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (zwanym dalej PPP) z firmą EMPOL Sp. z o.o. z Tylmanowej.

Ponadto do 2019 r. Przedsiębiorstwo Komunalne (100% spółka gminna) prowadziła PSZOK oraz świadczyła przewozy śmieci w ramach umowy konsorcjalnej z Empolem. Miasto w ramach systemu zabezpieczało kontenery na odbiór odpadów segregowanych (obecnie tego nie robi), przekazywało mieszkańcom przetworzony kompost za oddaną masę zieloną (obecnie tego nie robi). Za czasów poprzedniej ekipy rządzącej zrobiono dokumentację na rozbudowę kompostowni i budowę nowoczesnego PSZOKa wraz z zabezpieczeniem finansowania środków unijnych. Obecne władze dokończyły realizację tych zadań, ale to chyba nie wymaga jakichś szczególnych predyspozycji, czy też ponadprzeciętnych umiejętności.

Panowie prezydenci chwalą się od kilku lat, że spółka miejska przejęła wożenie śmieci i z tego powodu można utrzymać niską ceną dla mieszkańca. To przeliczmy to na spokojnie. Oferta PK na trzy lata warta 18 332 100 zł, EMPOL 18 475 020 zł. Różnica w przewozie wozokilometra na tonie odpadów to ok. 2 zł. Zgodnie z Analizą gospodarki odpadami z terenu Raciborza odbieranych jest ok. 20 tys. ton śmieci rocznie. Czyli oszczędności wynoszą 47 tys. zł/rok przy kontrakcie 6,1 mln zł, stanowi to w przeliczeniu na mieszkańca 0,077 zł!! miesięcznie. Jest to sukces na miarę tej kadencji.

Na pewno wożenie śmieci nie spowodowało utrzymanie stawki 21 złotych. Za wysokiej zresztą. Warto zwrócić uwagę, po podpisaniu umowy z PK Rada Miasta na wniosek prezydenta przekazała PK dodatkowo 4 miliony złotych na odbiór odpadów, czyli dofinansowała spółkę miejską przez trzy lata na ok 2,5 złotego na mieszkańca miesięcznie. Czyli nie 21,00 a 23,50 złotego płacą raciborzanie za odpady.

Panowie prezydenci nie rozumieją, jak działa system gospodarki odpadami i myślą, że gdyby nie było ppp na budowę instalacji MBP, to byłoby taniej. Otóż nie byłoby taniej. I nie da się tego w przystępny sposób wytłumaczyć w formule ad vocem do zamieszczonego artykułu.

Cztery lata kadencji minęło (pełna kadencja poprzedników). Co zrobili, żeby ten system rozwijać albo zmienić? Tylko proszę nie używać argumentu o przejęciu wożenia śmieci z zyskiem niecałych 8 groszy miesięcznie na mieszkańca, bo to jest żenujące. Może zmienili plan miejscowy, żeby zaproponować nowe instalacje np. do termicznego przekształcania odpadów albo rozpoczęli w tym kierunku dokumentacje z wszystkimi pozwoleniami, a może mają dokumentacje (z finansowaniem) na rozbudowę składowiska odpadów komunalnych, albo jakieś inne ciekawe rozwiązania (a są takie) tylko nie w sferze marzeń i opowieści dziwnej treści, tylko na poziomie twardych argumentów w postaci prawomocnych decyzji administracyjnych. A może ujęli przynajmniej te inwestycje w nowym Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami, który jest właśnie tworzony? Co ich następcy dostaną w spadku w szafach do realizacji? Czym będą się mogli pochwalić po zakończonej kadencji?

I na koniec smutna refleksja. Mali (miałcy) ludzie nie dostrzegają ciągłości władzy. Prezydenci i zastępcy się zmieniają, ale miasto trwa. Przyzwoici następcy zauważają, że bez poprzedników wiele decyzji byłoby niemożliwych do realizacji. Warto o tym pamiętać.

Z poważaniem

Wojciech Krzyżek
zastępca prezydenta Miasta Raciborza
w latach 2006-2018

Czytaj też: Racibórz z najniższą stawką za odpady

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202310:51

Mieli wyważyć drzwi. Lokator był poza domem

Mieli wyważyć drzwi. Lokator był poza domem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Sandra P.
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama
Reklama
Aktualności27 marca 202311:03

Strażacy w bibliotecznym klubie ojca

Strażacy w bibliotecznym klubie ojca - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności27 marca 202316:12

Opowieści przedmałżeńskie w GCK w Nędzy

Opowieści przedmałżeńskie w GCK w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Joanna Kazubska, dyrektor GCK w Nędzy
Reklama
Kultura i edukacja28 marca 202320:52

Zasada zero waste, czyli modowy recykling w raciborskiej Bibliotece!

Zasada zero waste, czyli modowy recykling w raciborskiej Bibliotece! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.