Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lutego 202308:53

Niepokojące wieści ze schroniska. Radni piszą do prezydenta

Niepokojące wieści ze schroniska. Radni piszą do prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Zwracamy się do Pana Prezydenta na prośbę wolontariuszy, którzy od lat czynnie biorą udział w codziennym życiu schroniska służąc pomocą naszym schroniskowym zwierzętom i tym samym pracownikom. W ciągu ostatnich dni otrzymaliśmy wiele niepokojących wiadomości dotyczących funkcjonowania Schroniska dla Zwierząt w Raciborzu - czytamy we wstępie pisma, jakie 1 lutego przesłano do prezydenta Dariusza Polowego.

Oto treść pisma zatytułowanego zapytanie. - Zwracamy się do Pana Prezydenta na prośbę wolontariuszy, którzy od lat czynnie biorą udział w codziennym życiu schroniska służąc pomocą naszym schroniskowym zwierzętom i tym samym pracownikom.

W ciągu ostatnich dni otrzymaliśmy wiele niepokojących wiadomości dotyczących funkcjonowania Schroniska dla Zwierząt w Raciborzu. Pod koniec stycznia wolontariusze zostali poinformowani, że od 01.02.2023 r. będą mieć zakaz wstępu na teren raciborskiego Schroniska. Dowiedzieli się, że nie będą już mogli odwiedzać zwierząt, nie będą ich wyprowadzać na spacery, pomagać zwalczać traum, czy też strachu przed człowiekiem, przez którego de facto cierpią.

Należy zwrócić uwagę, że od kilku lat Raciborzanie często całymi rodzinami przychodzili do Schroniska, aby wyjść z psami na spacer, czy też pobawić się z kotami w kociarni. Taki kontakt niejednokrotnie kończył się adopcją. Były weekendy, w których tworzyły się kolejki, ponieważ brakowało „wolnych” psów, gdyż wszystkie były akurat na spacerze.

Wolontariusze zwrócili się do Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego o pisemne przedstawienie przyczyn odmowy współpracy z wolontariuszami i podjęcie tak drastycznych i niezrozumiałych działań. Niestety nie zaakceptowano propozycji OTOZ Animals, która za swoim pośrednictwem chciała podpisać umowę z wolontariuszami i Schroniskiem. Prezes PK odniósł się (jedynie słownie) do narzucanych przepisów gminy, że wyprowadzanie psów to „usługa” za którą należy usługodawcy zapłacić. Wiadomym przecież jest, że wolontariat to: „dobrowolna, bezpłatna praca społeczna”, a wolontariusz, to: „osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia poświęca czas na świadczenie usług lub wytwarzanie dóbr na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych, szerszej społeczności lub środowiska naturalnego”.

Należy zwrócić uwagę, że w innych miastach takiego problemu ani zakazu nie ma.

Raciborskie schronisko jest w pełni dostosowane do odwiedzin przez wolontariuszy i mieszkańców, gdyż od paru lat funkcjonuje barak, w którym osoby chętne na adopcję mogą spędzić czas ze zwierzęciem, więc niezrozumiałym jest zakaz i brak dostępu do zwierząt dla wolontariuszy. Takie działania mogą się przyczynić do zmiany naszego raciborskiego Schroniska w przechowalnie dla zdziczałych (bo takie mogą być skutki braku kontaktu z ludźmi) zwierząt.

Wolontariusze spędzili w schronisku wiele lat pomagając bezinteresownie oczywiście nieodpłatnie.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź czy wolontariusze i mieszkańcy Raciborza są dopuszczani do zwierząt przebywających w raciborskim Schronisku? Czy wolontariusze mogą nadal kontynuować wolontariat w Schronisku i na jakich zasadach?

Jako, że informował Pan ostatnio mieszkańców publicznie, że nadrzędna wartością dla Pana jest dobro zwierząt i dołoży Pan wszelkich starań, żeby to dobro i godne warunki bytowe im zapewnić prosimy w imieniu wolontariuszy o jak najszybszą odpowiedź i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - napisano.

Prezes PK Bogdan Gawliczek poinformował nas, że ustosunkuje się do pisma, jeśli je otrzyma.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 lutego 202408:22

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
red., fot. Wojsko-Polskie
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.