Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lutego 202308:53

Niepokojące wieści ze schroniska. Radni piszą do prezydenta

Niepokojące wieści ze schroniska. Radni piszą do prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Zwracamy się do Pana Prezydenta na prośbę wolontariuszy, którzy od lat czynnie biorą udział w codziennym życiu schroniska służąc pomocą naszym schroniskowym zwierzętom i tym samym pracownikom. W ciągu ostatnich dni otrzymaliśmy wiele niepokojących wiadomości dotyczących funkcjonowania Schroniska dla Zwierząt w Raciborzu - czytamy we wstępie pisma, jakie 1 lutego przesłano do prezydenta Dariusza Polowego.

Oto treść pisma zatytułowanego zapytanie. - Zwracamy się do Pana Prezydenta na prośbę wolontariuszy, którzy od lat czynnie biorą udział w codziennym życiu schroniska służąc pomocą naszym schroniskowym zwierzętom i tym samym pracownikom.

W ciągu ostatnich dni otrzymaliśmy wiele niepokojących wiadomości dotyczących funkcjonowania Schroniska dla Zwierząt w Raciborzu. Pod koniec stycznia wolontariusze zostali poinformowani, że od 01.02.2023 r. będą mieć zakaz wstępu na teren raciborskiego Schroniska. Dowiedzieli się, że nie będą już mogli odwiedzać zwierząt, nie będą ich wyprowadzać na spacery, pomagać zwalczać traum, czy też strachu przed człowiekiem, przez którego de facto cierpią.

Należy zwrócić uwagę, że od kilku lat Raciborzanie często całymi rodzinami przychodzili do Schroniska, aby wyjść z psami na spacer, czy też pobawić się z kotami w kociarni. Taki kontakt niejednokrotnie kończył się adopcją. Były weekendy, w których tworzyły się kolejki, ponieważ brakowało „wolnych” psów, gdyż wszystkie były akurat na spacerze.

Wolontariusze zwrócili się do Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego o pisemne przedstawienie przyczyn odmowy współpracy z wolontariuszami i podjęcie tak drastycznych i niezrozumiałych działań. Niestety nie zaakceptowano propozycji OTOZ Animals, która za swoim pośrednictwem chciała podpisać umowę z wolontariuszami i Schroniskiem. Prezes PK odniósł się (jedynie słownie) do narzucanych przepisów gminy, że wyprowadzanie psów to „usługa” za którą należy usługodawcy zapłacić. Wiadomym przecież jest, że wolontariat to: „dobrowolna, bezpłatna praca społeczna”, a wolontariusz, to: „osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia poświęca czas na świadczenie usług lub wytwarzanie dóbr na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych, szerszej społeczności lub środowiska naturalnego”.

Należy zwrócić uwagę, że w innych miastach takiego problemu ani zakazu nie ma.

Raciborskie schronisko jest w pełni dostosowane do odwiedzin przez wolontariuszy i mieszkańców, gdyż od paru lat funkcjonuje barak, w którym osoby chętne na adopcję mogą spędzić czas ze zwierzęciem, więc niezrozumiałym jest zakaz i brak dostępu do zwierząt dla wolontariuszy. Takie działania mogą się przyczynić do zmiany naszego raciborskiego Schroniska w przechowalnie dla zdziczałych (bo takie mogą być skutki braku kontaktu z ludźmi) zwierząt.

Wolontariusze spędzili w schronisku wiele lat pomagając bezinteresownie oczywiście nieodpłatnie.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedź czy wolontariusze i mieszkańcy Raciborza są dopuszczani do zwierząt przebywających w raciborskim Schronisku? Czy wolontariusze mogą nadal kontynuować wolontariat w Schronisku i na jakich zasadach?

Jako, że informował Pan ostatnio mieszkańców publicznie, że nadrzędna wartością dla Pana jest dobro zwierząt i dołoży Pan wszelkich starań, żeby to dobro i godne warunki bytowe im zapewnić prosimy w imieniu wolontariuszy o jak najszybszą odpowiedź i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - napisano.

Prezes PK Bogdan Gawliczek poinformował nas, że ustosunkuje się do pisma, jeśli je otrzyma.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Aktualności28 marca 202322:23

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska

Spór wokół strzelnicy, dziurawe drogi i starta na amen Opawska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Temat strzelnic – przy Łąkowej, w parku Zamkowym i na Głubczyckiej – zdominował poniedziałkowe obrady komisji budżetowej. Było też o remontach dróg i pożytkach z programu 500+.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 marca 202308:50

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS

Ruszyły wypłaty trzynastek z ZUS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, fot. pixabay.com/mwitt1337
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 marca 202300:01

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat

Raciborskie Muzeum ma już 95 lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

9 grudnia 2022 roku odbyły się w siedzibie Muzeum w Raciborzu uroczyste obchody 95-lecia istnienia tej ważnej dla miasta instytucji. W tym dniu siedzibę muzeum odwiedzili licznie przybyli goście, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz zarówno państwowych jak i regionalnych, oraz delegacje z zaprzyjaźnionych muzeów.

materiał płatny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.