Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 stycznia 202311:38

14 milionów złotych - tyle ma kosztować przebudowa raciborskiego Rynku i okolic

14 milionów złotych - tyle ma kosztować przebudowa raciborskiego Rynku i okolic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Plany są ambitne, ale pieniędzy na razie nie ma. Jest za to za wysoka temperatura latem, potrzeba zazielenienia i poprawy estetyki.

Przedstawieniem sprawy zajął się Piotr Glapa, naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Racibórz. - Potrzeba przebudowy rynku wyszła z różnych kierunków – od mieszkańców i przedsiębiorców. Ostatnia przebudowa miała miejsce dość dawno, bo w końcówce lat 90. Od tego czasu powstało jednak wiele lokali gastronomicznych. Upływający czas od modernizacji zrobił jednak swoje i w wielu miejscach doszło do degradacji – mówił naczelnik Glapa.

Urzędnik odniósł się także do informacji, jakie wpływają od mieszkańców korzystających z płyty rynku w ciepłe dni. - Mamy sygnały, że w letnie dni temperatura jest bardzo wysoka, więc należałoby teren zazielenić. Próbowaliśmy już to zrobić w minionym roku roślinami wieloletnimi, ale wiemy już, że nie przyniosło to oczekiwanego efektu – stwierdził.

Piotr Glapa przedstawił także założenia konkursu na aranżacje rynku. - Planowaliśmy ogłosić ten konkurs już w styczniu, ale ze względu na nieuchwalenie budżetu, nie został ogłoszony. Stanie się tak po zabezpieczeniu odpowiednich środków. Dlaczego w ogóle konkurs? Jest to spowodowane tym, że wielu mieszkańców ma swoją własną koncepcję na to miejsce. Nie chcieliśmy się więc ograniczać do koncepcji pojawiających się w głowach urzędników. Konkurs pozwoli na osiągnięcie pewnego konsensusu i zadowoleniu większej grupy mieszkańców, bo jak wiadomo wszystkich mimo wszystko zadowolić się nie da – kontynuował naczelnik komunalki.

- Temat jest niezwykle ważny i ciekawy. Nasz rynek z pewnością wymaga jakichś ingerencji. Strona od strony ulicy Rzeźniczej jest dość mocno zniszczona. Myślę, że jest to spowodowane instalowaniem różnych rzeczy, jak lodowiska – mówił przewodniczący Mirosław Lenk.

Jako pierwsza do dyskusji zgłosił się radna Anna Szukalska. - Płyta rynku powinna być chroniona i nie powinny się tam pojawiać takie instalacje jak lodowisko. Czy do urzędy wpływały informacje, że są jakieś zniszczenia? - pytała radna, twierdząc, że jakiekolwiek zniszczenia nie są sprawą normalną.

- Jeśli chodzi o tymczasowe lodowiska są one umiejscawiane przez OSiR. Mój wydział na tym terenie jedynie sprząta i dba o utrzymanie terenu przed i po. Czy trzeba doprowadzić teren do poprzedniego stanu? Oczywiście że tak – odparł P. Glapa.

- Wspominał pan, że konkurs zostanie ogłoszony po przyjęciu budżetu. Proszę powiedzieć, czy są zapisy odpowiednie w budżecie? - dociekała radna Szukalska. - Przewidujemy kwotę 75 tys. złotych na organizację konkursu, które są zapisane. Nie ma jednak zapisanych kwot na nagrody – odparł naczelnik Wydziału Komunalnego.

- Jaką kwotę zamierza się przeznaczyć na remont całego rynku, i skąd by miały pochodzić? - dopytywała radna A. Szukalska. - Jest to kwota 14 mln złotych, ale proszę zauważyć, że nie dotyczy ona jedynie samego rynku, ale i dróżek do niego prowadzących i placu Dominikańskiego. W kwocie zawarte są także fundusze na wymianę sieci kanalizacyjnej, energetycznej i innych. Kwota jest znaczna i nie wyobrażam sobie, by obyło się bez zaangażowania środków zewnętrznych. Na ten moment nie ma jednak żadnego konkretnego programu – odpowiedział naczelnik.

Głos zabrał radny Piotr Klima. - Jestem zbulwersowany, zresztą nie po raz pierwszy. Gdy się coś planuje, powinno się wiedzieć, ile to będzie kosztowało. Jest to dla mniej sprawa niesamowita. Robimy straszne murale, a nie potrafimy odmalować ścian kamienic. Kto za to wszystko zapłaci? Mieszkańcy? Niech prezydent za swoje pomysły płaci ze swoich środków. Tym też powinna się zająć prokuratura i będę wnioskował, by Rada Miasta skierowała stosowny wniosek do tej instytucji – stwierdził radny-aptekarz.

Do dyskusji, za zgodą przewodniczącego, dołączył Marek Labus, który odniósł się to sprawy rynku. - Pod płaszczykiem przełożenia całego Rynku chce się ukryć konieczne naprawy. Zapadają się ciągi komunikacyjne, odwodnienie, a świąteczny wystrój zeszłoroczny to ja już przemilczę, było naprawdę wstrętnie, a na płycie plątanina kabli. Jeśli macie tak robić, to może nie róbcie wcale – stwierdził raciborski lekarz laryngolog, po czym opuścił posiedzenie, spiesząc do pacjentów.

Z Markiem Labusem zgodził się częściowo przewodniczący komisji. - W zeszłym roku lodowisko zostało pozostawione samo sobie przez miesiąc, bo musiał się roztopić lód. To co się ukazało po jego rozebraniu, to był obraz nędzy i rozpaczy. Nie wiemy jednak, co się będzie działo po rozebraniu obecnego lodowiska. Mówił pan o modernizacji. Mieszkam w Raciborzu od 1981 roku i wtedy rynek wyglądał inaczej niż obecnie. W czasach powojennych było to miejsce targowe. Nasz w latach 80. był węzłem komunikacyjnym, zatrzymywały się autobusy, parkowały samochody. Z czasem jednak stał się placem spotkań, spacerów. Następnie powstały ogródki, co jest oczywiście świetną modą. Zagościły na raciborskim rynku bardzo mocno. Jeśli coś zmienimy, to będzie to po prostu inny, nowy ład, przystosowany do obecnej mody. Ewentualna modernizacja powinna być poprzedzona szeroką dyskusją, by wiedzieć w jakim kierunku iść. W wielu miastach brakuje w takich miejscach zieleni, u nas także. Dla mnie to jest jednak istotne, żeby do konkursu iść z jakimś przekazem. Mówimy, że to będzie kwota 14 mln i dobrze, że jest ograniczenie. Zwykle beneficjentami takich konkursów są studenci, a ci miewają nieograniczoną wyobraźnię. A jeśli chcemy, by jednak coś powstało, to musi to być realne do wykonania – mówił sternik komisji.

- Temat jest poruszany od dłuższego czasu. Na pewno nie mówimy o żadnej rewolucji, choć dla niektórych pewno taką ona będzie. Wielu zapyta, czemu ogródki są takie nierówne. Wynika to z tego, że płyta rynku jest nierówna i restauratorzy muszą budować platformy. Na tym miejscu, by rozwiązanie powstało w formie konkursu bym nie skreślał, szczególnie, że kwota 14 mln złotych na całą inwestycję łącznie z instalacjami, nie jest kwotą wygórowaną. Myślę, że prezydent Wacławczyk będzie na sesji, więc będzie mógł zdecydowanie bardziej rozwiać wątpliwości – odparł P. Glapa.

- Cały czas zadaję sobie pytanie, czy nam jest potrzebna gruntowna modernizacja rynku i czy koniecznie w formie konkursu. Może ktoś obeznany w temacie powinien nam to uzmysłowić. Czy naprawdę, by uporządkować trzeba gruntownie przebudowywać? Chciałbym jednak, by pan przekazał naszą krótką wymianę zdań prezydentom – powiedział przewodniczący na zakończenie wymiany zdań z naczelnikiem Piotrem Glapą.

Do dyskusji dołączył radny Piotr Klima. - Na pewno mamy świadomość końca kadencji. Nie jestem więc pewien, czy zaczynanie czegoś na końcu kadencji, a potem wieszanie tego na szyi innym, jest nie na miejscu. Myślę, że raciborzanie widząc podejście obecnych władz do wielu problemów będą chcieli zmiany. Zamiast przebudowywać rynek, może należałoby zastanowić się nad budową toalet w mieszkaniach miejskich. Wielu ludziom to uwłacza, że nie mają takowej. Z tej całej przebudowy może być wielki krach! Proponuję więc odstąpić do tego pomysłu! - mówił racja.

Radny Marian Czerner wyraził zaniepokojenie brakiem finansowania w oparciu o środki zewnętrzne. - Martwi mnie to, że nie ma takich. Poszukajmy teraz innych głównych celów ważnych dla miasta. Rynek nie musi być taką strefą. Budujemy za grube pieniądze tężnie na Warszawskiej. Myślę, że nie pozostaje mi nic innego jak przychylić się do słów radnego Piotra Klimy. W pierwszej kolejności powinniśmy się zająć poprawą zdrowia jego mieszkańców poprzez likwidację kopciuchów. Jeszcze nie dawno walczyliśmy o to, by Racibórz był zeroemisyjny, a tak naprawdę nic z tym nie robimy – stwierdził.

- Także przychylam się do tego, by wycofać środki przeznaczone na konkurs, a skupić się na pozyskaniu jakiegoś opracowania mówiącego o kosztach doprowadzenia rynku do stanu używalności bez gruntownej przebudowy i skupienia się na gastronomii, a nie rynku jako strefie rekreacyjnej – stwierdził Mirosław Lenk.

Na zakończenie do dyskusji dołączył radny Leon Fiołka. - Proszę zwrócić uwagę, że w zeszłym roku przyjęliśmy strategię rozwoju Raciborza do roku 2030. I tam właśnie rynek zapisany jest nie tylko jako strefa gastronomiczna, ale i rekreacyjna – mówił rajca. Dodał także, że pofałdowania rynku spowodowane są dużą ilością wykopanych kanałów pod rynkiem i uzupełnienie ubytków nieodpowiednimi materiałem. - Pamiętam, że na rynek dojeżdżałem autobusem i takie rzeczy się nie działy – stwierdził.

Autor: (greh), fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 kwietnia 202409:40

Wyczuwalny zapach gazu w Borucinie

Wyczuwalny zapach gazu w Borucinie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności17 kwietnia 202409:46

3 maja w Raciborzu odbędzie się Bieg bez Granic

3 maja w Raciborzu odbędzie się Bieg bez Granic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
OSiR, fot. arch. portalu/Qbik
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.