Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 stycznia 202322:06

Raciborzanki wśród poszkodowanych przez bank

Raciborzanki wśród poszkodowanych przez bank - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- 12 stycznia w Sejmie odbyło się zorganizowane przez Platformę Obywatelską publiczne wysłuchanie ws. poszkodowanych przez Idea Getin Bank i Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na które zaprosiłam zgłaszających się do mojego biura poszkodowanych. Do Warszawy przyjechały m.in. mieszkanki Raciborza i powiatu - informuje posłanka Gabriela Lenartowicz.

- Nie jesteśmy obojętni na los pokrzywdzonych. Dla zgłaszających się do naszych biur zdesperowanych ludzi, najczęściej starszych, którzy stracili zdobyty ciężką praca dorobek życia, bądź zabezpieczenie na starość prawda jest taka, że decyzją BFG oni jako akcjonariusze i obligatariusze zostali pozbawieni swych praw, by nie powiedzieć – po prostu okradzeni - informuje posłanka.

O co chodzi w tej sprawie? Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował 30 września 2022 r o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. W jej efekcie znaczna część Getin Noble Bank (bez tzw. kredytów frankowych) została przeniesiona do nowego banku, tak zwanego banku pomostowego, pod szyldem VeloBank. Za sprawą restrukturyzacji pieniądze na zwykłych rachunkach klientów czy lokatach są chronione, nawet jeśli przekraczają gwarantowane na poziomie unijnym 100 tysięcy euro.

Materiał VIDEO z sejmowego wysłuchania

Zdaniem BFG przymusowa restrukturyzacja, to ostatnia deska ratunku przed upadłością banku. Wtedy w przypadku klientów, którzy mieli otwarte rachunki bieżące i lokaty, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zacząłby wypłacać środki gwarantowane – do wysokości 100 tysięcy euro w złotych. I nic poza tym. Jednocześnie byłoby też szereg podmiotów, których środki nie są gwarantowane, jak np. jednostki samorządu terytorialnego czy szpitale. – One te pieniądze w przypadku klasycznej upadłości GNB by straciły.

Natomiast w przypadku klasycznej upadłości odpowiedzialność za to, że upada bank, ponoszą wszyscy. Główna różnica w rozłożeniu kosztów w klasycznej upadłości a restrukturyzacji, jakiej podlega GNB, polega na tym, że w tej pierwszej na ratowanie deponentów składają się wszyscy podatnicy a tutaj ci, którzy mieli akcje lub obligacje podporządkowane. Liczba tych, którzy utracili pieniądze w wyniku umorzenia obligacji i akcji, jest trudna do ustalenia. Takimi danymi nie dysponuje ani BFG, ani KNF.

Według danych BFG w przypadku obligacji umorzone zostały papiery na łączną kwotę ok. 700 mln zł a liczba akcji Getin Noble Banku raz ich cena pod koniec września wynosiła ok. 155 milionów zł, ale z dnia na dzień akcje o tej wartości również zniknęły z rachunków maklerskich. Wszyscy wprawdzie mieli świadomość ryzyka spadku kursu akcji, jednak ich umorzenie to na rynku zdarza się bardzo rzadko. Tym bardziej, że oferując te instrumenty finansowe zapewniano o ich bezpieczeństwie.

W tle pojawiają się też podejrzenia, że to realizacja „Planu Zdzisława”, czyli zaplanowana akcja w ramach przejęcia „banku za złotówkę”. Konkluzją spotkania jest, by niezależnie od prowadzonych już pro bono procesów podjąć w pierwszej kolejności następujące kroki:

- zwołać posiedzenie sejmowej komisji finansów z udziałem przedstawicieli poszkodowanych, na które obligatoryjnie muszą stawić się przedstawiciele rządu i instytucji nadzoru finansowego w celu złożenia wyjaśnień,

- zwrócić się do Premiera, by podobnie jak w przypadku przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku, powołał specjalny fundusz rekompensat dla poszkodowanych (takie rozwiązania stosuje np rząd włoski),

- wnieść do NIK o przeprowadzenie kontroli co do wywiązywania się państwa z nadzoru nad bezpieczeństwem finansowym obywateli i prawidłowości podejmowania decyzji w sprawie restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.