Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 grudnia 202214:22

Jak zmieniła się rakieta do badmintona na przestrzeni lat

Jak zmieniła się rakieta do badmintona na przestrzeni lat - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Wszystko wokół nas, to co znamy, przedmioty codziennego użytku, samochody, ubrania, wyglądają teraz inaczej niż wyglądały kilkadziesiąt lat temu. Podobnie ze sprzętem sportowym. Ten nowoczesny, wykonany w oparciu o lekkie, trwałe, sztuczne materiały miał swoje początki w tym co nas otacza. Nie inaczej było z rakietami do badmintona. Te pierwsze wykonane były z tego co akurat najlepiej nadawało się na poszczególne elementy. Rama rakiety? Drewno. Naciąg? Suszone jelita. Owijka? Skórzany rzemyk.

Drewniana rakieta do badmintona

Rysunki pokazujące zabawę przypominające badmintona można znaleźć praktycznie w każdej kulturze na przestrzeni dziejów. Sport swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Badminton. W Anglii, gdzie po raz pierwszy odbył się pokaz gry polegającej na przebijaniu piórowej lotki, na bazie z korka, która zasadami podobna była do badmintona jakiego znamy i lubimy. Wtedy, pod koniec XIX wieku, rakieta do badminotna była z drewna. Tak miało być jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

Owijka i naciąg na rakiecie do badmintona

Historycy spierają się co do tego skąd badminton trafił do Europy. Niektóre źródła wskazują na Azję, ja jednak wolę wersję o azteckim pochodzeniu tego sportu. Idąc tym tropem, na Stary Kontynent przywieźli go konkwistadorzy, a było to na początku szesnastego wieku. Wówczas rakiety miały już naciągi, a wykonywano je albo ze wspomnianych wcześniej jelit zwierzęcych lub z jedwabiu (takie struny premium tamtejszych czasów). Owijki zaczęto stosować znacznie później, kiedy zdano sobie sprawę z większego komfortu ich używania oraz w miarę rozwoju gry.

Rewolucja czy ewolucja

Jak we wszystkich gałęziach największe zmiany przyniósł XX wiek. Wtedy to uporządkowano zasady badmintona, wprowadzono rozgrywki międzynarodowe, turnieje i ligi. Z czasem udało się dołączyć go dołączyć do grona sportów olimpijskich, po raz pierwszy na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. Pierwsza większa zmiana dotycząca rakiety do badmintona dotyczyła naciągu i była pokłosiem jednego z wynalazków powojennych. Z powodu II Wojny Światowej kraje cierpiały na niedobór przeróżnych surowców czy materiałów, jednym z nich była guma. Ją w pewnym stopniu zastąpił nylon, który do dziś z powodzeniem stosuje się w produkcji naciągów do badmintona. Skórzane owijki zmieniały się w czasie, wprowadzono perforację w celu odprowadzania wilgoci, kombinowano z rodzajami skór i ich pielęgnacją. Aż do czasu pojawienia się poliuretanu, czyli jej sztucznego odpowiednika. Owijki PU, znane i lubiane ze względu na niską cenę i dużą wytrzymałość na stałe zagościły na salonach sportów rakietowych.

Lekkie rakiety wykonane z grafitu

Porównując obecne rakiety do tych sprzed kilkudziesięciu lat nie sposób nie zauważyć, że tamte wyglądają przy nich topornie. Drewno ma swoją plastyczność i określoną wytrzymałość, istniała granica grubości, której nie można było przekroczyć. Inaczej kiedy zaczęto wykonywać rakiety z lekkiej stali czy aluminium. Te niezwykle plastyczne, a przy tym wytrzymałe materiały pozwalały na zmianę kształtu główki, znaczne odchudzenie rakiety i przybliżenie jej wyglądu do znanego dzisiaj. Prawdziwy przełom nastąpił kiedy do produkcji, wzorem rakiet tenisowych, zaczęto wykorzystywać grafit. Lekkie kompozyty znakomicie sprawdzają się jako materiał do wykonania rakiet do badmintona. Pozwalają na modyfikację masy, balansu oraz sztywności. Dzięki temu możemy się cieszyć rakietami dopasowanymi idealnie do naszych potrzeb.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.