Radny poczuł się dotknięty i zadał pytanie prezydentowi

Sprawa dotyczy sesji nadzwyczajnej, na której zabrakło kworum do podejmowania uchwał.
- Panie Prezydencie, na konferencji prasowej po sesji nadzwyczajnej, która na pana wniosek została zwołana, nie odbyła się z braku kworum, oskarżył pan radnych nieobecnych na w/w sesji o postępowanie niekompetentne i uderzające w dobro dzieci i nauczycieli, co mnie bardzo dotknęło, bo ocenił Pan moje postępowanie jako niegodne. Więc pytam, ile dzieci zostało bez opieki? Ile nauczycieli nie otrzymało zapłaty za dodatkowe zajęcia? Spowodowane nieuchwaleniem zmian budżetowych w dniu 18.10.2022 r. - to treść zapytania radnego Eugeniusza Wyglendy ze Studziennej.
- Na wstępie jestem zmuszony sprostować nieprawdziwą informację podaną przez pana radnego Eugeniusza Wyglendy. Wbrew temu, co pan radny podaje w swoim piśmie sesja Rady Miasta zwołana przez Przewodniczącego Rady Mariana Czernera odbyła się.
Niżej wymienieni radni:
1. radny Fica Marcin,
2. radny Lenk Mirosław,
3. radny Kuliga Michał,
4. radny Majnusz Henryk,
5. radny Wyglenda Eugeniusz,
6. radna Szukalska Anna,
7. radny Szukalski Michał,
8. radny Łomnicki Dawid,
9. radna Poznakowska Justyna,
10. radna Henek – Wypior Justyna,
11. radna Białuska Irena,
12. radny Rycka Paweł,
13. radny Klima Piotr,
w oświadczeniach przeczytanych przez ich przedstawicieli przed sesją poinformowali, że nie wezmą udziału w sesji.
Rota ślubowania radnego brzmi: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców". Ponadto w myśl art. 23 ustawy o samorządzie gminnym radny zobowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej oraz utrzymywać stałą więź z mieszkańcami. W wyniku nieobecności ww. radnych na sesji Rady Miasta nie została podjęta uchwała dotycząca zmian w budżecie miasta w części dotyczącej oświaty.
Przypominam, że konieczność podejmowania takiej uchwały przez Radę Miasta była wynikiem wcześniejszego niezgodnego z prawem działania niżej wymienionych radnych:
1. radny Fica Marcin,
2. radny Lenk Mirosław,
3. radny Kuliga Michał,
4. radny Majnusz Henryk,
5. radny Wyglenda Eugeniusz,
6. radna Szukalska Anna,
7. radny Szukalski Michał,
8. radny Łomnicki Dawid,
9. radna Poznakowska Justyna,
10. radna Henek – Wypior Justyna,
11. radna Białuska Irena,
12. radny Klima Piotr,
13. radny Czerner Marian
którzy zagłosowali za odebraniem Prezydentowi Miasta upoważnienia do zmiany w budżecie w ramach zarządzeń Prezydenta. Niezgodność z prawem potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa.
W wyniku niepodjęcia przez Radę Miasta Racibórz w dniu 18 października 2022 r. uchwały zmieniającej budżet w zakresie działu oświata 13 dzieci nie realizowało zajęć terapii specjalistycznych wynikających z orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, dla których sporządzono Indywidualny Program Terapeutyczny, a 49 nauczycieli nie otrzymało zapłaty za te zajęcia dodatkowe - odpowiedział prezydent Dariusz Polowy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany