Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 listopada 202209:45

Eko-Okna mają szkołę partnerską

Eko-Okna mają szkołę partnerską - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim podpisało kolejną umowę patronacką. Tym razem szkoła zawarła porozumienie z firmą Eko-Okna S.A. z siedzibą w Kornicach. Podpisy zostały złożone podczas uroczystości związanych ze świętem szkoły. Eko-Okna budują w Wodzisławiu Śląskim swoją fabrykę.

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim od lat zabiega o dobrą współpracę z lokalnymi pracodawcami. Dzięki temu uczniowie mogą już w szkole odbywać praktyki u miejscowych przedsiębiorców, a później nie rzadko podejmować u nich pracę. Wśród partnerów szkoły, poza firmami z branży technicznej, znajdują się m.in. firma Pol-Eko, firma Haas, firmą Abplanalp, firma Prevac, firma Capek oraz inne firmy lokalne. Dziś dołącza do niech kolejna. Podczas Święta Szkoły miało miejsce podpisanie umowy o współpracy pomiędzy starostą wodzisławskim Leszkiem Bizoniem, p.o. dyrektora PCKZiU Eweliną Limanowską, a dyrektor administracyjną firmy Eko-Okna S.A. Joanną Łyko.

Cieszę się z tego porozumienia. Z jednej strony bowiem da nowy asumpt do rozwoju szkoły i oferowania jeszcze lepszych warunków nauki oraz zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych. Z drugiej, pozwoli przygotować przynajmniej część kadry pracowniczej potrzebnej firmie – mówił Leszek Bizoń.

Współpraca zakłada organizację wykładów i spotkań tematycznych, kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości, sprzyjających aktywnemu współdziałaniu w życiu lokalnego rynku pracy, zaznajamianie nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz uczniów z nowoczesnymi technologiami w cyklu produkcji, współdziałanie w obszarze modyfikacji programu nauczania pod kątem potrzeb firmy. Umowa o współpracy zostaje zawarta w celu współdziałania na rzecz rozwoju edukacji oraz wzbogaceniu możliwości przygotowania zawodowego przyszłych kadr i lokalnej społeczności, obejmuje swoim patronatem klasy kształcące w zawodzie:

- technik automatyk,
- technik mechatronik,
- technik mechanik,
- technik elektryk,
- technik spawalnictwa,
- operator obrabiarek skrawających,
- technik robotyk – nowość od września 2023 r.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczął koncert Orkiestry Górniczej i uroczysty przemarsz – Orkiestry Dętej Kompanii Węglowej KWK Marcel, pocztów sztandarowych, uczniów i nauczycieli PCKZiU oraz zaproszonych gości na mszę świętą do kościoła WNMP w Wodzisławiu Śląskim. Po mszy, w szkolnej auli rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia, podczas którego podkreślano górnicze korzenie szkoły, ale także jej ciągły rozwój, nowoczesność i łączenie tradycji z współczesnością:

O tym, że ta szkoła jest placówką z górniczymi tradycjami wie chyba każdy z nas. W Wodzisławiu i okolicach do dziś wśród jeszcze wielu ludzi obecne jest określenie szkoły na Gałczyńskiego, jako szkoły górniczej. I jestem przekonany o tym, że w tej szkole – z jedyną przecież w regionie sztolnią ćwiczebną – o górniczych korzeniach nigdy się nie zapomni. Z ogromnym szacunkiem do górniczych tradycji, Powiatowe Centrum od dłuższego czasu prężnie rozwija się w kształceniu innych niż górnicze, zawodów. Tutaj kształcą się między innymi przyszli elektrycy, technicy chłodnictwa i klimatyzacji, mechatronicy, czy technicy-analitycy. I kształcą się w warunkach, którym zazdrości im niejedna szkoła w regionie. Te nowoczesne kierunki powstały we współpracy z lokalnymi firmami i pracodawcami – mówił starosta Leszek Bizoń.

W uroczystościach związanych ze Świętem Szkoły, jak co roku, wzięło udział wielu znamienitych gości. Powiat reprezentowali: starosta Leszek Bizoń, jego zastępca Tadeusz Skatuła, Kornelia Newy, członkini zarządu resortowo odpowiedzialna na powiatową oświatę oraz przewodniczący Rady Adam Krzyżak. Obecni byli także parlamentarzyści, dyrektorzy powiatowych szkół i jednostek, przedstawiciele służb, Kuratorium Oświaty, Rady Rodziców i Związków Zawodowych. Nie zabrakło również lokalnych przedsiębiorców i tych, bez których nie byłoby ani świętowania, ani dzisiejszej części artystycznej wydarzenia-nauczycieli i uczniów Powiatowego Centrum.

Autor: Starostwo Powiatowe Wodzisław Śl., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 marca 202311:52

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: Cech Rzemiosł Różnych
Aktualności20 marca 202313:36

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa 112Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 marca 202321:21

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO]

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Na boisku przy Dworcowej w Krzyżanowicach doszło do starcia miejscowego LKS z sąsiadem zza miedzy, czyli LKS Tworków. Potyczki między tymi zespołami zawsze urastają do rangi świętej wojny. Czy podobnie było i tym razem?

(greh)
Aktualności20 marca 202307:01

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany, fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności20 marca 202311:15

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO]

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Pawłów, OSP Strzybnik
Sport19 marca 202317:12

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

AKTUALIZACJA. Wielu sportowych emocji doświadczyli kibice w trakcie mijającego weekendu. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do B klasy. Grały trakże siatkarki Krzanowic, amatorzy w RLPS oraz piłkarki ręczne pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności19 marca 202315:36

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO]

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Były metropolita górnośląski, abp senior Damian Zimoń odprawił dziś, 19.03., Mszę św. w kościele farnym w intencji śp. Biskupa Polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. abp. Józefa Gawliny, syna ziemi raciborskiej.

red.
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.03.2023
16 marca 202319:50

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Nasz Racibórz 24.02.2023
23 lutego 202320:20

Nasz Racibórz 24.02.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.