Nowe zasady budżetu obywatelskiego. Wystarczy jeden podpis

Uchwała w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego w Mieście Racibórz, była przedmiotem obrad radnych komisji oświatowej. Przedstawieniem sprawy zajęła się Anna Kobierska-Mróz (na zdj. po lewej).
- Kształt tej uchwały jest podobny to tej, która obowiązywała do 2019 roku i z pewnością jest państwu znany. Wprowadziliśmy zapis, który da nam możliwość niewprowadzania ilości liczby podpisów w oparciu o ilość mieszkańców. W projektach ogólnomiejskich wymagane będzie 20 podpisów, w tych dzielnicowych minimum jeden. Wprowadzono także ilość głosów – w projektach ogólnomiejskich minimum sto głosów, w dzielnicowych pięćdziesiąt. W poprzednich edycjach, w związku z wprowadzonymi zmianami było o wiele mniej projektów. Mamy nadzieję, że obecnie będzie więcej – stwierdziła A. Kobierska-Mróz.
Głos zabrała radna Magdalena Kusy. - Cieszę się, że pojawią się strefy. Mam jednak pewne wątpliwości, co do głosowania w Punkcie Obsługi Interesanta. Czy karta musi zostać wypełniona na miejscu, czy może być zabrana? - dociekała radna.
- Głos należy oddać na terenie urzędu miasta, nie będzie możliwości wynoszenia kart poza urząd – odparła naczelnik Wydziału Rozwoju.
Do dyskusji włączył się radny Leon Fiołka. - Cieszę się, że wracamy do tego co było, a problem pojawił się tylko dlatego, że nazwaliśmy coś dzielnicą. Może od początku należało nazwać to strefą? - dociekał.
- Nadzór zakwestionował to, że u nas formalnie nie funkcjonują jednostki pomocnicze, czyli dzielnice. To oburzyło włodarzy innych miast. W związku z tym nadzór zgodził się na pewne ustępstwa. Teraz trwają konsultacje, więc możliwe, że do sesji pewne zapisy jeszcze się zmienią – stwierdziła A. Kobierska-Mróz.
Przewodniczący komisji, Michał Kuliga poprosił natomiast o podanie puli środków z przeznaczeniem na dzielnice.
- Ta pula środków będzie przyjęta na poszczególne strefy zarządzeniem prezydenta. Stosowaliśmy algorytm 50 tys. + 10 zł od mieszkańca. I tak samo będzie tym razem, w oparciu o dane meldunkowe na 31 grudnia – stwierdziła naczelnik Wydziału Rozwoju.
Uchwale poddano pod głosowanie. Dziewięciu radnych głosowało za, trzech wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny.
W prezydenckim projekcie budżetu na 2023 r. pod pozycją budżet obywatelski wpisano 71 034 zł.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz