Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 listopada 202209:36

Kto nie czytał papieru, nie czyta też e-booków. Sukcesy i bolączki raciborskiej książnicy

Reklama
Racibórz:

Pandemia obniżyła czytelnictwo, a seniorzy boją się sięgać po książki, które ktoś miał przed nimi. Na Żorskiej brakuje windy, na Kasprowicza kierowcy parkują jak im się podoba, ale wiceprezydent Dawid Wacławczyk chciałby zmienić nazwę biblioteki.

W środę, 16 listopada w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się XLIV posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Radni, będący jej członkami pochylili się nad najważniejszymi uchwałami związanymi merytorycznie z komisją.

Pierwszym punktem posiedzenia były zagadnienia dotyczące raciborskiej biblioteki i jej oddziałów. Radni zajęli się działaniami instytucji w roku 2022 oraz jej potrzebami na najbliższy okres. Przedstawieniem sprawy zajęła się Małgorzata Szczygielska (na zdj.), dyrektor miejskiej placówki z Kasprowicza.

- Raciborska biblioteka istnieje już od 1948 roku. Mówię o tym, dlatego, że w przyszłym roku będziemy odchodzili 75-lecie, w związku z czym będę prosiła państwa o pomoc – rozpoczęła M. Szczygielska.

W dalszej części prezentacji sterniczka miejskiej książnicy przedstawiła organizację placówki, wykorzystywane oprogramowanie, zasady działania oraz wybrane wydarzenia, jakie organizowane były w bieżącym roku od stycznia do października.

- W tym roku rozpoczęliśmy cykl pn. Pasje bibliotekarzy. Do tej pory odbyły się dwa takie spotkania, dotyczące Norwegii oraz przerabiania lalek. Prężnie działa także Galeria Gawra, w której można przez cały rok oglądać różne wystawy. W naszych oddziałach działają także różne kluby, jak Klub Malucha i Klub Przyjaciół Biblioteki. Prowadzone są także kluby dyskusyjne dla młodzieży i dorosłych – kontynuowała dyrektor MiPBP w Raciborzu.

Małgorzata Szczygielska wspomniała także, że miejska placówka organizuje także wiele warsztatów. - W ostatnim okresie odbyły się warsztaty z tworzenia lasu w słoikach, warsztaty z tik-toka, czy warsztaty z tworzenia makramy – mówiła.

Miejska książnica słynie także z organizacji wielu konkursów. - Organizujemy konkursy między innymi z bezpieczeństwa w ruchu drogowym wspólnie z KPP w Raciborzu. Odbywają się także konkursy plastyczne i wiedzy o Hobbicie – wymieniała dyrektor placówki z Kasprowicza.

W trakcie prezentacji M. Szczygielska wymieniła także projekty, jakie organizuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu. - Przeprowadziliśmy już takie projekty jak Biblioteka bez Barier, Łączy nas Biblioteka, w ramach których odbyło się wiele ciekawych spotkań z różnymi autorami – mówiła.

Po prezentacji przyszła pora na dyskusję. Jako pierwsza zgłosiła się radna Ludmiła Nowacka. - Chyba wszyscy jesteśmy pod wrażeniem szerokiej działalności, ale dopytam o pewne niuanse. Biblioteka jest finansowana przez powiat i miasto, ale chciałabym wiedzieć, jak te proporcje wyglądają? Jak wyglądało czytelnictwo w trakcie pandemii? - pytała.

- Dotacja Urzędu Miasta na ten rok to 2 246 000 zł, a dotacja starostwa 126 000 zł. To i tak dużo, jeśli chodzi o starostwo. Takie są proporcje, już od lat – odparła M. Szczygielska. - Pozostawię to bez komentarza, ale media to notują. Może się to zmieni – stwierdziła radna. L. Nowacka.

- Ja niestety nie mam takiej siły przebicia, ale przyznam, że gdy pójdę do starosty z prośbą o jakieś środki, to zwykle otrzymam wsparcie. Odnośnie do pandemii, spadło czytelnictwo, podobnie jak we wszystkich bibliotekach. Związane to było z tym, że książki musiały odbywać kwarantannę, wpierw miesiąc, potem dziesięć dni, na końcu trzy dni. Jako że nie miało to jednak naukowego podparcia, pozwolono nam na rezygnację z tego. Czytelnicy, niestety, odeszli, ale widzimy, że już powoli wracają. Niestety, szczególnie seniorzy boją się wypożyczać pozycje, które ktoś miał przed nimi. Ogólne czytelnictwo najlepiej kształtuje się wśród uczniów szkół podstawowych. Potem, im wyżej, tym wygląda to gorzej – stwierdziła dyrektor placówki z Kasprowicza.

Radna Justyna Poznakowska podziękowała za otwarcie biblioteki na społeczeństwo. Gratuluję też kadry, bo widać, że im się chce. Intryguje mnie tylko jedna sprawa. Najlepsze czytelnictwo jest u dzieci i seniorów. Czy nie ma pani obaw, że możliwość korzystania z e-booków nie obniży czytelnictwa? - dociekała.

- Niestety, wydaje się, że przed tym nie uciekniemy. Sama korzystam z czytnika e-booków. Warto jednak zaznaczyć, iż by zacząć korzystać np. z Legimi trzeba i tak zapisać się do biblioteki. Do statystyk ich jednak nie doliczamy, gdyż póki co nie wymaga tego Biblioteka Narodowa. Niestety, wiele osób, które czytały książki papierowe, czytają teraz elektroniczne, więc to nie jest tak, że to nowi czytelnicy. Kto nie czytał papieru, nie czyta też e-booków – odpowiedziała. M. Szczygielska.

Magdalena Kusy chwaliła miejską bibliotekę za duży wybór książek i innych możliwych do wypożyczenia nośników. - Cieszę się, że jest tyle płyt czy to z muzyką, czy z audiobookami. To naprawdę super. Proszę podziękować pani pracownikom za naprawdę wielkie zaangażowanie – mówiła radna z Obory.

- Cieszy mnie dobra opinia o nas, ale chciałabym, by znalazła ona odzwierciedlenie w dotacji na przyszły rok. Szczególnie, jeśli chodzi o wynagrodzenia. Moi pracownicy pracują dobrze, mocno się starają, ale niestety, płace są na naprawdę niskim poziomie. Chciałam także zwrócić uwagę na problem dotyczący Filii numer 8 na ul. Żorskiej. Miała być przeniesiona na parter, ale niestety się nie udało. Jest na drugim piętrze i wiele osób, szczególnie starszych, narzeka, że ma trudności z dostaniem się do biblioteki. W związku z tym chciałam prosić o zastanowienie się nad montażem windy. To nie jest budynek zabytkowy, wygląda jak wygląda więc nie trzeba by specjalnych zgód – powiedziała sterniczka MiPBP w Raciborzu.

Radna Justyna Henek-Wypior stwierdziła, że biblioteka na Żorskiej mogłaby zająć miejsce SOWY, szczególnie, że placówka ta i tak przeznaczona jest do wyprowadzki. Odpowiedzi radnej udzielił Dawid Wacławczyk, który stwierdził, że SOWA docelowo może zostać przeniesiona do budynku dawnego G5, gdzie będzie częścią większego centrum w tej tematyce. Nie jest to jednak sprawa, która znajdzie swój finał w najbliższym czasie. W związku z tym wydaje się, że rozważenie windy jest możliwe. D. Wacławczyk obawia się jednak, że przy obecnych kwotach zakup i montaż takiej windy z pewnością nie zamknie się w kwocie 150 tys. złotych, czyli kwocie, dzięki której udało się zamontować takie urządzenie w budynku przy Kasprowicza. - Myślę, że trzeba obecnie myśleć o kwocie 750 tys. - stwierdził

Małgorzata Szczygielska zwróciła także uwagę na bezpieczeństwo na ulicy Kasprowicza. - Samochody parkują jak chcą, a wczoraj to nawet po dwóch stronach ulicy. To się kiedyś może skończyć tragicznie, bo tam są dwie szkoły, biblioteka. Naprawdę prosiłabym o interwencję, bo wydział dróg twierdzi, że jest bezradny – mówiła.

Na zakończenie dyskusji głos zabrał wiceprezydent Dawid Wacławczyk. - Biblioteki chwalić nie trzeba, bo od wielu lat działa prężnie. Szczególnie, jeśli chodzi o współpracę i łączenie różnych środowisk. Mówię tutaj o współpracy z Arboretum czy Unią Racibórz. Wydawać by się mogło, że to dziedziny, których nie sposób połączyć. A jednak się to udaje. Biblioteka może być także odbierana jako miejsca pozwalające na integracje, ale poprzez kulturę. Chciałem jednak zwrócić uwagę na pewien eksperyment, który chcemy przeprowadzić. Dobre wyniki od strony marketingowe miała zmiana nazwy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji na Wodociągi Raciborskie. Jako że niewiele osób jest w stanie wymienić pełną nazwę biblioteki, chwielibyśmy spróbować zmiany na Biblioteka Raciborska. Decyzję musi jednak podjąć Rada Miasta. Myślę, że nikt się przez to nie obrazi. Nie chcemy umniejszać roli powiatu w działaniu tej instytucji, bo biblioteka jest w powiecie raciborskim i nikt nie ma zamiaru z tym polemizować – powiedział zastępca prezydenta miasta.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.