Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 listopada 202208:42

Bomba 2022. Ćwiczenia dowódczo-sztabowe raciborskich służb [FOTO]

Reklama
Powiat:

- W poniedziałkowy poranek dyżurny raciborskiej komendy został powiadomiony telefonicznie przez pracownika Szkoły Podstawowej w Rudniku o podłożeniu ładunku wybuchowego. Informacja taka wpłynęła do sekretariatu szkoły za pośrednictwem poczty e-mail. To scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, jakie przeprowadzili raciborscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszem Straży Granicznej - informuje komenda.

- W poniedziałek 14 listopada, po godzinie dziewiątej dyżurny raciborskiej komendy został powiadomiony telefonicznie przez pracownika szkoły w Rudniku o podłożeniu ładunku wybuchowego. Informacja taka wpłynęła do sekretariatu za pośrednictwem poczty e-mail. Na miejsce zdarzenia dyżurny natychmiast skierował patrol z poleceniem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Po wstępnym rozpoznaniu mundurowi przekazali, że informacja o podłożonym ładunku jest bardzo wiarygodna. Komendant powołuje na czas działań sztab oraz grupę realizacyjną składającą się z policjantów prewencji, w skład którego wchodzi także policjant z nieetatowej grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego oraz funkcjonariusz Straży Granicznej wraz z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni - opisuje działania policja.

- Na miejscu dyrektor podjął decyzję o ewakuacji nauczycieli i uczniów będących w szkole w miejsce bezpieczne. Jednocześnie stróże prawa izolują miejsca zdarzenia oraz teren przyległy ze szczególnym uwzględnieniem drogi przyległej do szkoły, oraz zabezpieczają miejsce zdarzenia. Z uzyskanych informacji wynika, że związek ze sprawą może mieć były uczeń, który kilka dni temu został relegowany z placówki. Obiekt zostaje przeszukany przez raciborskiego policjanta z nieetatowej grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego wspólnie z funkcjonariuszem Straży Granicznej z psem. W jednym z pomieszczeń zostaje ujawnione ładunek wybuchowy, który zostaje zabezpieczony w odpowiedni sposób z zachowaniem wszelkich procedur. Po kilkudziesięciu minutach patrol prewencji z grupy realizacyjnej w pobliżu szkoły ujawnia i zatrzymuje, sprawcę podłożenia ładunku. Na zakończenie kierownik ćwiczenia przekazuje obiekt dyrekcji szkoły - dodano.

- Celem ćwiczenia było doskonalenie procesu dowodzenia oraz sprawdzenie mobilności, szybkości działania oraz zakresu współpracy policji z innymi służbami w sytuacji kryzysowej. Podczas podsumowania, któremu przewodził Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu podinspektor Mirosław Mielańczyk, omówiono przebieg ćwiczenia i poddano je ocenie przez obserwatorów. Jak wskazano działania przebiegły bardzo szybko, sprawnie i co najważniejsze, skutecznie - podano.

Na zakończenie ćwiczeń funkcjonariusze raciborskiej Policji oraz Straży Granicznej przeprowadzili prelekcję z uczniami szkoły nt. zachowania zasad bezpieczeństwa i procedur postępowania w przypadku ewakuacji z budynku.

- Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu nadkomisarz Marek Ryszka w imieniu własnym oraz kierownictwa jednostki na ręce wszystkich osób biorących udział w ćwiczeniu składa wyrazy wdzięczności za udział, poświęcony czas oraz szybkie i profesjonalne działanie. Szczególne podziękowanie skierowane są na ręce Weroniki Żymełki Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudniku oraz dla Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu generała brygady SG Adama Jopka za oddelegowanie podległego funkcjonariusza wraz z psem służbowym - kończy komunikat KPP.

Autor: KPP Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.