Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 września 201313:45

A grzyby rosną nadal! Raport z lasu cz. III

A grzyby rosną nadal! Raport z lasu cz. III - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

- Panny za wysmukłym gonią borowikiem, którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem… Tak grzybobranie opisywał 180 lat temu Adam Mickiewicz. Czy od tamtych czasów coś się w tej materii zmieniło? Owszem, za wysmukłym borowikiem gonią obecnie wszyscy, nie tylko panny. Jak się okazuje, nadal jest za czym gonić a chłodnawe noce nie pozbawiły nas wspaniałego relaksu, jaki niewątpliwie daje udane grzybobranie. Jakie gatunki dominują obecnie w lesie? Jak ich szukać? Zapraszamy na kolejny raport z podraciborskkich lasów!

Złośliwi mówią, że obecnie w lesie częściej niż na jadalne gatunki grzybów można się natknąć na tabuny grzybiarzy. Przy takim natłoku ludzi i wysypie, który mimo wszystko nie oszałamia nie wszystkim dopisuje więc szczęście. Wielu nowych adeptów grzybobrania nie wie gdzie i jakich grzybów szukać. Często chodzą po lesie na "chybił, trafił" licząc na łut szczęścia. Pamiętajmy więc, że podgrzybek brunatny najczęściej występuje w zagajnikach iglastych (głównie sosnowych) i mieszanych z przewagą sosny stąd jego potoczna nazwa "podsosnówka". Jego bliskimi krewnymi są podgrzybek złotawy i podgrzybek zajęczy. Pierwszy występuje bardzo często pod limbą, dębem i świerkiem. Drugi lubi towarzystwo buka, dębu i sosny. Wszystkie zaś mają jedną wspólną cechę – są bardzo smaczne.

Po maślaka sitarza i maślaka pstrego najlepiej wejść do młodego zagajnika, w którym również dominuje sosna. Dodatkowym ulubionym środowiskiem maślaka pstrego są tereny podmokłe i wrzosowiska. Od miejsca występowania wywodzi się więc jego potoczna nazwa – bagniak, bagieniak. Jednak w przypadku maślaka żółtego, który wydaje się być najokazalszym z rodziny maślaków musimy już poszukać modrzewi, z którymi tworzy on mikoryzę (współżycie korzeni drzew z grzybami). Maślak żółty występuje praktycznie tylko w pobliżu tych drzew.

Borowik szlachetny mylony czasem z niejadalnym goryczakiem żółciowym (gorzki i psuje smak potrawy) jest chyba najbardziej przez grzybiarzy pożądanym obiektem leśnych wędrówek. Występuje zarówno w lasach iglastych, liściastych jak i mieszanych tworząc mikoryzę z wieloma gatunkami drzew. Najczęściej ze świerkiem. Rzadziej dębem i bukiem, choć to te drzewa są najczęściej utożsamiane z występowaniem borowika szlachetnego. Borowiki szlachetne zwane u nas „prawdziwkami” lub „prowokami” występują pojedynczo, grupkami a nierzadko wysypują się w całych kręgach.
No i koźlarz zwany popularnie kozakiem! Znakomity w jajecznicy. Ten grzyb występujący w kilku odmianach rośnie niemal wyłącznie w pobliżu brzozy, bo jedynie z tym drzewem tworzy mikoryzę. Najpopularniejszymi odmianami występującymi u nas obecnie są koźlarz babka, koźlarz czerwony, białawy, dębowy czy grabowy. Jeżeli trafimy na lekko podmokły zagajnik brzozowy możemy liczyć na szybkie zapełnienie kosza.

I to mniej więcej te najpopularniejsze grzyby, które możemy zbierać obecnie, na Raciborszczyźnie. Po obfitych opadach w lesie jest bardzo mokro, co sprawia niestety, że część grzybów pleśnieje. Wszystko powinno się jednak zmienić na korzyść po zapowiadanym przez synoptyków ociepleniu. Ma ono nadejść już w ten weekend. Oczywiście w podraciborskich lasach występuje o wiele więcej smacznych i jadalnych gatunków. By je jednak zbierać trzeba mieć odpowiednie doświadczenie i niezbędną wiedzę. Osoby bez doświadczenia nie powinny zbierać grzybów, co do których nie mają pewności, że są to grzyby jadalne. Zwłaszcza dotyczy to grzybów z tak zwanymi blaszkami na spodzie kapelusza. Niektóre można łatwo pomylić z bardzo niebezpiecznymi muchomorami w tym ze śmiertelnie niebezpiecznym muchomorem sromotnikowym.

Pamiętajmy też by w lesie zachowywać się jak… zwierzęta! Czyli nie wyrzucać śmieci, niedopałków, nie wydzierać się wniebogłosy, nie niszczyć tego, czego nie zbieramy i traktować tenże las jak nasze wspólne dobro a nie market, do którego wpadliśmy okazyjnie po koszyk lub reklamówkę grzybów. Udanych zbiorów!

h.mac

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202511:43

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO]

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już 26. edycja wyjątkowego spływu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Piróg, a od lat wspiera go Miasto Racibórz. Pływadło – barwna i niepowtarzalna impreza rzeczna – po raz piąty znalazło się w programie Festiwalu Górnej Odry.

fot. UM, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Strony Partnerskie29 czerwca 202504:37

Kiedy pompa ciepła się wyłącza?

Kiedy pompa ciepła się wyłącza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.