Czy można wyleczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, z którą boryka się wiele osób. Czy jeśli chorujemy na tę dolegliwość, jest to jednoznaczne, z tym że przez całe życie będziemy musieli nosić okulary?
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm jest chorobą oczu, która powoduje, że mamy niesymetryczne rogówki. Przez to nasze pole widzenia jest zniekształcone. Osoby, które posiadają to schorzenie, mają wydłużony kształt rogówki, kiedy powinien być on zaokrąglony. Ze względu na to światło, które wpada do naszego oka, jest zniekształcone, a to powoduje, że widziany przez nas obraz jest rozmazany. Gdy cierpimy na astygmatyzm, nie widzimy dobrze z bliska ani daleka. Dodatkowo przez to mrużymy oczy i je przecieramy. Warto wspomnieć, że ta choroba może występować również z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością.
Metody leczenia astygmatyzmu
Pierwszą metodą stosowaną, aby wyleczyć astygmatyzm, jest zakładanie szkieł cylindrycznych. Ich zadaniem jest łączenie świateł, które wpadają do naszych oczu. W przypadku tego schorzenia zbierają się one w dwóch punktach, a powinny w jednym. Są one specjalnie dostosowane, abyśmy widzieli wyraźny obraz. Ich pierwszy przekrój nie ma mocy, natomiast drugi jest równy naszej wadzie wzroku. Ich połączenie powoduje, że będziemy widzieć wszystko poprawnie. Czy w ten sposób możemy pozbyć się astygmatyzmu? Nie zawsze. Jeśli nasza wada została późno wykryta, okulary cylindryczne nie zlikwidują jej, mogą ją ewentualnie zmniejszyć. Z tego powodu bardzo ważna jest szybka diagnoza wady.
Innym sposobem są soczewki toryczne. Wyróżniają się one tym, że doskonale dopasowują się do krzywizny naszej rogówki. Dzięki nim obraz będzie wyraźny. Istnieją trzy rodzaje tych soczewek: sztywne, miękkie i hybrydowe. Pierwszych z nich używa się, gdy mamy poważne problemy ze wzrokiem. Kolejne przepuszczają powietrze i są zdecydowanie wygodniejsze, jednak nie każdy może ich używać. Soczewki hybrydowe są połączeniem dwóch poprzednich. W przypadku astygmatyzmu to specjalista musi stwierdzić, w jaki sposób będziemy leczyć schorzenie. Na podstawie badań dobierze nam odpowiednie soczewki. Da nam to możliwość pozbycia się choroby, ale nie zawsze tak się stanie.
Laserowa korekcja wzroku – pomoc w walce z astygmatyzmem
Laserowa korekcja wzroku przewróciła świat walki z astygmatyzmem do góry nogami. Jest to najbardziej efektywny rodzaj leczenia tej choroby oczu. Mimo tego, że ten zabieg pozwoli się nam pozbyć problemów ze wzrokiem niemal całkowicie, nie każdy może z niego skorzystać. Przede wszystkim nasza wada musi być stabilna. Dlatego zazwyczaj wykonuje się go po 21. roku życia. Zabieg poprzedzają badania, podczas których dowiemy się, czy możemy poddać się laserowej korekcji wzroku. Całe leczenie trwa około 20 minut i efekt można zauważyć od razu. Jest on skuteczny, więc astygmatyzm nie powinien do nas wrócić. Jeśli cierpimy na to schorzenie, warto wziąć go pod uwagę. Można nim wyleczyć również inne problemy widzenia, w tym wyjątkowo skuteczna jest operacja zaćmy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany