Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lipca 201514:47

Koniec raciborskiej mleczarni. Firma Zott Polska zamyka zakład produkcyjny w Raciborzu. Produkcja tradycyjnego polskiego twarogu zostaje zakończona

Koniec raciborskiej mleczarni. Firma Zott Polska zamyka zakład produkcyjny w Raciborzu. Produkcja tradycyjnego polskiego twarogu zostaje zakończona - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Z dniem 31.10.2015, trzy lata po przejęciu Spółdzielni Mleczarskiej w Raciborzu firma Zott zamyka produkcję tradycyjnego polskiego twarogu. Firma oświadczyła, że jest gotowa ponieść wszelkie konsekwencje z tym związane. Zakład, który w chwili przejęcia znajdował się w trudnej sytuacji finansowej, został w międzyczasie zmodernizowany, a standard produkcji podniesiony do wysokiego poziomu. Jednak ze względów ekonomicznych produkcja twarogu w tej lokalizacji w dłuższym okresie czasu nie przyniesie korzyści biznesowych - czytamy w oświadczeniu prasowym firmy Zott. O sprawie poinformowali nas pracownicy. Blisko sto osób ma obawy, że znajdzie się teraz bez pracy.

Oświadczenie dla prasy

Firma Zott Polska zamyka zakład produkcyjny w Raciborzu
Produkcja tradycyjnego polskiego Twarogu zostaje zakończona

Firma Zott od wielu już lat odgrywa wiodącą rolę w obszarze marek premium na rynku Europy Wschodniej. Wraz z przejęciem zakładu produkcyjnego w Raciborzu portfolio całej grupy miało znacząco poszerzyć się, a dotychczasowa polityka względem marek Zott Polska miała wzbogacić się o kategorię twarogów. Pod marką Natur sprzedawane są obecnie tradycyjne twarogi, które uzupełnia dodatkowo Twaróg Klinek oraz twaróg sernikowy w wiaderku. W celu przekonania zarówno tradycyjnych konsumentów twarogu, jak również nowoczesnych klientów o jakości firmy Zott podjęto w minionych trzech latach wiele działań w tym zakresie.  Rozwój sprzedaży produktów tradycyjnych, jak również liczne i gruntowne analizy potwierdzają, że produkcja tradycyjnego twarogu (nie biorąc pod uwagę kompetencji, wiedzy i wysokiej jakości surowca) jest odbierana przez konsumenta w sposób autentyczny jedynie w przypadku, gdy producentem twarogu jest tradycyjna Spółdzielnia Mleczarska. W związku z powyższym podjęto decyzję o wstrzymaniu produkcji tradycyjnego Twarogu przez Zott. Ten z punktu widzenia ekonomicznego konieczny krok Grupa Zott podejmuje ze szczególnym żalem, jako że z tą decyzją dotkniętych zostanie około 90 pracowników, którzy w miniony wtorek, tj. 28.07.2015 r. zostali o niej szczegółowo poinformowani. Zarząd Grupy potwierdza, że prowadzić będzie intensywne rozmowy z Radą Pracowników i Związkami Zawodowymi w tym zakresie. Dostawcy mleka, którzy na podstawie podpisanych umów dostarczają swoje mleko do firmy Zott, nie będą dotknięci tą decyzją, gdyż swoje mleko już od dawna dostarczają do centralnego oddziału w Opolu.

Sprzedaż Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej nastąpiła w 2012 r. - Firma Zott Polska Sp. z o.o. to nowoczesna firma rodzinna, która bardzo ceni sobie tradycję. Słyniemy z dobrych relacji z dostawcami mleka, tak bardzo ważnego dla nas surowca i posiadamy wieloletnie doświadczenie w działalności na polskim rynku. Ewentualne nabycie Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej postrzegamy jako szansę dla nas na rozszerzenie działalności, ale przede wszystkim szansę dla zakładu w Raciborzu na jego utrzymanie i rozwój. Jeśli chodzi o naszą strategię wobec Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej to zapewniamy, iż doceniamy zarówno znakomitą jakość jej wyrobów, jak i doświadczenie w produkcji twarogu oraz innych produktów. Postrzegamy siebie jako właściwego partnera dla RSM do realizacji planów mających na celu rozwój mleczarni. Jednakże wszelkie konkretne decyzje zapadną dopiero w momencie, gdy dojdzie do sfinalizowania transakcji - przekonywała firma Zott w marcu 2012 r., kiedy przymierzała się do kupna zakładu od członków spółdzielni. 3 kwietnia na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Przedstawicieli Członków Raciborskiej Spółdzielni Mleczarskiej została podjęta uchwała wyrażająca zgodę na zbycie zakładu. Kwota transakcji miała opiewać na ponad 13 mln zł. Oferta Niemców dotyczyła zakupu wszelkich składników majątku mienia, przejęcie pracowników i zawarcie umów na dostawy mleka ze wszystkimi dostawcami RSM, która miała do spłaty około 7 mln zł zobowiązań.

1 czerwca Zott Polska Sp. z o.o. podpisał przedwstępną warunkową umowę kupna zakładu produkcyjnego. - RSM w Raciborzu to przedsiębiorstwo średniej wielkości, spełniające certyfikat ISO 22000:2005, szczególnie ukierunkowane na produkcję twarogów, śmietan, serków śmietanowych, napojów mlecznych, masła oraz sera typu Mozzarella. Doskonałe produkty Spółdzielni zostały uhonorowane w przeszłości przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znakiem jakości "Poznaj Dobrą Żywność (PDŻ)". Wraz z przejęciem zakładu produkcyjnego z Raciborza i rozszerzeniem dzięki temu katalogu produktów, firma Zott wzmocni swoje portfolio o nowe, wysokiej jakości produkty. W międzyczasie opracowywana będzie koncepcja dostosowania zakładu do polityki markowej firmy Zott Polska, która z pewnością przyczyni się do korzystnych zmian - napisał Zott w komunikacie dla mediów. Umowę końcową podpisano 1 października 2012 r.

opr. waw

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.