Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia22 grudnia 201819:06

Dwanaście talarów za waderę. Wielka rzeź wilków na Górnym Śląsku

Dwanaście talarów za waderę. Wielka rzeź wilków na Górnym Śląsku  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zielone światło do masowej zagłady górnośląskich wilków zapaliły przepisy z 26 lutego 1817 roku. Zabijać można było każdy sposobem, a za ubite sztuki przysługiwała nagroda. Pieniądze wypłacano po okazaniu odciętego ucha albo ogona. 

- Ostatnie tygodnie przyniosły liczne informacje o aktywności wilczych watah w różnych częściach naszego kraju, wywołując dyskusje na temat tego gatunku w kontekście bezpieczeństwa społecznego i powodując niepokój wśród ludzi o własne bezpieczeństwo - informowała z końcem listopada tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, publikując przy okazji poradniki mówiące o zachowaniu tych zwierząt oraz pożądanych reakcjach ludzi. - Nie można wykluczyć, że w skrajnych przypadkach wilki - i to bez sprowokowania - mogą zaatakować i zranić człowieka - czytamy w jednym z materiałów.

Współczesne doniesienia o wilkach w naszych regionie budzą taką samą sensację jak te z końca XIX wieku, kiedy to spotykano je już niezwykle rzadko. W marcu 1890 roku lokalna raciborska prasa, informując o jednej sztuce widzianej w rejonie Opawy, odnotowała, że "mieszkańcy okolic Raciborza obawiali się, że przejdzie w te strony i zagryzie zwierzęta domowe".

Obawy te było głęboko zakorzenione wśród miejscowej ludności od kilku stuleci i to bynajmniej nie z powodu fabuły popularnej bajki o Czerwonym Kapturku, choć trzeba dodać, że postać wilka - nie zawsze w negatywnym świetle - gościła wówczas w wielu górnośląskich opowieściach. Drapieżnik czynił znaczne spustoszenia, a jego pozytywny nieraz, bajkowy obraz zasłaniał strach, jaki jeszcze od czasów słowiańskich budziły wilkołaki. Wilk w wierzeniach ludowych już od średniowiecza uchodził za zwierzę niebezpieczne i związane ze światem demonicznym. - Przyjmować można, że o takim jego postrzeganiu zadecydowały szczególne cechy tego zwierzęcia: mięsożerność, nocna i zimowa aktywność, życie na pustkowiu, z daleka od siedzib ludzkich, wycie do księżyca - pisze Elwira Wilczyńska w szkicu pt. Przemiany wilkołaka w folklorze polskim.

Przodkowie ówczesnych Górnoślązaków co rusz spotykali się z krwawymi efektami wilczych polowań, a miejscowi kronikarze uważali je za godne uwiecznienia na kartach pergaminów. 12 października 1660 roku – jak odnotowało dawne źródło – wilki rozszarpały krowę pasącą się koło folwarku w Jankowicach. Podobnych doniesień było znacznie więcej.

Najstarsze dane dotyczące występowania wilka na obszarach Polski pochodzą z XVI wieku i mówią o licznych populacjach zasiedlających cały obszar kraju. W XVII wieku na Górnym Śląsku wilki były tak liczne, iż określano to zjawisko "plagą”. Już w 1768 roku nadleśniczy królewski wydał „nakaz zintensyfikowania odstrzału” wilków. Zalecano, by zabijać młode, „zanim opuszczą miejsca gniazdowe”, ponieważ nieporadne osobniki nie mogły się bronić.

Krwawa rozprawa z górnośląskimi wilkami odbyła się z początkiem XIX wieku. "Królewska Pruska Regencyja" w Opolu 26 lutego 1817 roku ogłosiła w Amtsblattcie - Dzienniku Urzędowym „Uwiadomienie względem wyniszczenia wilków, bo się bardzo rozmnożyły i względem nagród za to obiecanych”. - O nieszczęsne wilki! - wspomina to wydarzenia dr Jan Duda - musiały nieźle naszym śląskim przodkom dokuczyć, ponieważ wyznaczono nagrody za zabicie wilka. Wilk wilkowi nierówny, dlatego i nagrody były mocno zróżnicowane. Za starą wilczycę (waderę) płacono 12 talarów, za starego wilka (basiora) 10 talarów, za młodego wilka 8 talarów, a za szczenię 4 talary. Biedne zwierzęta nie mogły ujść z życiem „oddając” swoim prześladowcom ogon lub uszy, aby mogli oni otrzymać upragnioną nagrodę, a co wystarczało i przedtem i po wielu latach później, w czasach nam prawie współczesnych! Wtedy trzeba było przedstawiać całą zabitą sztukę, chociaż zabijać można było, jak mówiło zarządzenie, jakimkolwiek sposobem... Wartość nagrody była duża. Dla porównania w lutym tegoż roku płacono w Raciborzu za korzec (Scheffel) pszenicy 2 talary i 18 groszy a za korzec owsa 1 talar i 4 grosze (jeden korzec pruski to 54,961 litrów). Nagonka przyniosła sukces - podsumowuje dr Duda.

Dodajmy, że wilki trzymano niegdyś przy domach jak psy. Raciborskie przepisy cechowe zabraniały rzeźnikom zabijania oswojonych sztuk (zakaz obejmował także udomowione lisy). Do takich praktyk najpewniej dochodziło jednak dość często, z reguły poza miastem, gdzie statuty cechowe już nie obowiązowały. Wilcze kości traktowano jako cenny surowiec do wyrobu amuletów oraz przedmiotów użytkowych - od grzebieni po łyżki, szydełka i rękojeści noży.

Wilki nie były jedynym gatunkiem, które poddano niemal całkowitej zagładzie na Górnym Śląsku. Wcześniej spotkało to bobry i to nie tylko z racji szkód, jakie czyniły w obejściach zagród, ale także cennej skóry, mięsa do spożycia oraz pokrytych zrogowaciałą łuską ogonów. Te ostatnie sprawiły, że bobry zaliczano do ryb, a co za tym idzie do dań postnych. Do dziś pieczony ogon bobra to przysmak. W średniowieczu zarezerwowany był tylko dla władców oraz wysoko urodzonych. Uważano go za afrodyzjak. Wierzono bowiem, że wzmacnia męski korzeń...

Czy dziś powinniśmy się obawiać wilków? Na Górnym Śląsku prawdopodobieństwo zaatakowania przez te zwierzęta jest niewielkie, podobnie jak ich populacja. W województwie śląskim (stan na 2017 r.) oszacowano ją na 30 szt. W tym roku dowiedziono, że odwiedziły lasy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Na facebooku opublikowano filmik pokazujący jedną sztukę w kompleksie wokół Rud. Na Opolszczyźnie (dane również za 2017 r.) nie stwierdzono wilków w ogóle. W województwie podkarpackim doliczono się jednak 785, a w lubuskim 335 sztuk.

- Głównym pokarmem wilków w Polsce są zwierzęta kopytne. Wilk jako drapieżnik reguluje populację tych roślinożerców i przyczynia się do zmniejszenia powodowanych przez nie szkód. W warunkach mozaiki lasów i pastwisk wilki zabijają również zwierzęta hodowlane, szczególnie owce, krowy i kozy (ok. 2% diety wilka), w miarę ich dostępności - przypominają specjaliści w materiałach RDOŚ.

Wilk objęty jest w Polsce ochroną gatunkową na terenie całego kraju od 1998 roku. W razie jednak realnego, udokumentowanego zagrożenia wójt, burmistrz lub prezydent może złożyć wniosek o odstępstwo od zakazu umyślnego zabijania.

G. Wawoczny

Prezentowana ikonografia pochodzi z zasobów Biblioteki Narodowej (domena publiczna)

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności10 czerwca 202412:30

Tragedia w Roszkowie. Wezwano śmigłowiec LPR, ale na pomoc było za późno

Tragedia w Roszkowie. Wezwano śmigłowiec LPR, ale na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Do zdarzenia doszło wczoraj, 09.06., po godzinie 14, w okolicach zbiorników wodnych w Roszkowie.

red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 czerwca 202409:07

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP do końca wakacji

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO–CRP do końca wakacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
bravo,alarm,ostrzeżenie,stopień
Reklama
Aktualności9 czerwca 202412:55

Okrąglak w nowej odsłonie. Kościół przy Warszawskiej po malowaniu

Okrąglak w nowej odsłonie. Kościół przy Warszawskiej po malowaniu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Malowanie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa ruszyło 3 czerwca. Dziś już widać efekty.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności8 czerwca 202407:51

Raciborska potańcówka przy Tęczowej z Lotharsami [FOTO i WIDEO]

Raciborska potańcówka przy Tęczowej z Lotharsami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie na stałe wpisało się już w program Dni Raciborza, a raciborzanie, jak widać na zdjęciach, chętnie bawią się w plenerze, na scenie w śródmiejskiej zabudowie. Zagrała im orkiestra swingowo-rozrywkowa LOTHARSI pod dyrekcją Dawida Dziwoki.

 

J. Ptak
Aktualności9 czerwca 202408:35

Szpital Rejonowy w Raciborzu [OFERTA PRACY]

Szpital Rejonowy w Raciborzu [OFERTA PRACY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Aktualności8 czerwca 202417:30

OSP Żerdziny świętuje 100-lecie. Na urodziny otwarto nową remizę

OSP Żerdziny świętuje 100-lecie. Na urodziny otwarto nową remizę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Strażacy ochotnicy z gminy Pietrowice Wielkie liczą, że w prezencie dostaną jeszcze nowy samochód. Obecnie eksploatowany mercedes ma 50 lat. Wóz nie posiada zbiornika. W nowej remizie, zbudowanej kosztem około pół miliona złotych, jest miejsce na dwa pojazdy.

(waw)
Aktualności9 czerwca 202413:20

Kathia, Grna & Andres Poveda, DJ Furrier i WY

Kathia, Grna & Andres Poveda, DJ Furrier i WY - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności9 czerwca 202422:20

Festyn rodzinny w Borucinie ze sportowym akcentem [FOTO i WIDEO]

Festyn rodzinny w Borucinie ze sportowym akcentem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Mieszkańcy wioski w gminie Krzanowice spotkali się dziś, 09.06., na terenie zespołu szkolno-przedszkolnego. Okazją był niedawny Dzień Dziecka oraz biegowa rywalizacja o puchar burmistrza.

(waw)
Reklama
Aktualności10 czerwca 202412:23

Opel uderzył w motocykl na Rybnickiej w Rzuchowie

Opel uderzył w motocykl na Rybnickiej w Rzuchowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 08.06., na ulicy Rybnickiej w Rzuchowie.

red., fot. FB/OSP Rzuchów
Reklama
Reklama
Reklama
Sport9 czerwca 202419:03

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sezon w III i IV lidze został zakończony. Podobnie w obu grupach C klasy Podokręgu Racibórz. Na boiskach zobaczymy jeszcze piłkarzy klasy okręgowej i A i B klasy. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności8 czerwca 202417:49

IV raciborski Mażoretkowy Zawrót Głowy [FOTO i WIDEO]

IV raciborski Mażoretkowy Zawrót Głowy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Od rana, 08.06., zamkową scenę opanowały zespoły mażoretkowe z całej Polski. Zaproszenie skierowano też do zespołów z zagranicy.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności9 czerwca 202408:13

Vixen i Baranovski - sobota na raciborskich bulwarach [FOTO i WIDEO]

Vixen i Baranovski - sobota na raciborskich bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Dni Raciborza powędrowały kolejny raz nad Odrę, tym razem z dużą sceną na przystani i widownią po lewej stronie rzeki. Ratusz zafundował kilka godzin dobrej muzyki.

Jan Ptak
Sport9 czerwca 202401:08

Unia kontra Ruch. Strzelanina przy Srebrnej [FOTO]

Unia kontra Ruch. Strzelanina przy Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W sobotnie, 08.06., popołudnie do Raciborza, gdzie rozegrano spotkanie XXVIII kolejki klasy okręgowej, zawitała drużyna ze Stanowic. Zapowiadało się ciekawe spotkanie.

(greh)
Reklama
Aktualności9 czerwca 202415:23

Ponad tysiąc mażoretek na zamku

Ponad tysiąc mażoretek na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Zamek Piastowski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności9 czerwca 202423:08

Taneczne podsumowanie roku szkolnego na zamku w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Taneczne podsumowanie roku szkolnego na zamku w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po raz kolejny Zamek Piastowski gościł dziś, 09.06., zespoły taneczne Młodzieżowego Domu Kultury, które na scenie w plenerze podsumowały mijający rok szkolny.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.