Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i edukacja1 marca 202020:39

Uczniowie Budowlanki i Gastronomika z nowymi kompetencjami

Uczniowie Budowlanki i Gastronomika z nowymi kompetencjami  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W ramach projektu unijnego w CKZiU nr 1 odbyły się już ostatnie wizyty studyjne oraz warsztaty. Wzięli w nich udział przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, technicy budownictwa oraz technicy architektury krajobrazu wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych. 

Technicy żywienia uczyli się m.in. obsługi terminala kelnerskiego z oprogramowaniem gastronomicznym S4H (kasa kelnerska z drukarką fiskalną i oprogramowaniem sieciowym) oraz odbyli kolejne już warsztaty z serii „Nowoczesne techniki przygotowania posiłków" – tym razem poznali technikę sous-vide. Obecnie sprzęt i programy dla gastronomii to nie tylko urządzenia, które powiadamiają kucharzy o nowym zamówieniu. Współczesne systemy gastronomiczne dają szerszy wachlarz możliwości, są znacznie tańsze we wdrożeniu oraz bardziej intuicyjne w użytkowaniu. Systemy i programy informatyczne dostosowane specjalnie dla gastronomii znacznie ułatwiają pracę kelnera i pracownika restauracji.

Uczestnicy warsztatów ćwiczyli swoje umiejętności obsługi klienta posługując się:
- aplikacją sprzedażową S4H POS (Point of sale) dla kelnerów, opartą na technologii ekranów dotykowych oraz drukarką do wydruków paragonów fiskalnych,
- aplikacją S4H KDS (Kitchen Display System), która zapewnia niezakłóconą komunikację z kuchnią i pozwala zastąpić system drukowania zamówień w kuchni czytelnym ekranem, z widocznymi zamówieniami oczekującymi bądź będącymi w realizacji, oraz
- aplikacją S4H CHEF, która umożliwia zarządzanie i kontrolowanie gospodarki magazynowej w restauracji.

Warsztaty „Nowoczesne techniki przygotowania posiłków – kuchnia sous-vide”.

Aby zostać profesjonalnym restauratorem nie wystarczy sprawnie posługiwać się systemami informatycznymi, należy także być świetnie przygotowanym szefem kuchni, który z powodzeniem stosuje nowoczesne techniki przyrządzania posiłków. Dlatego też po poznaniu tajników kuchni molekularnej i wegańskiej przyszedł czas na kuchnię sous-vide. Uczniowie i nauczyciele pod okiem Piotra Herzika z firmy Don Gastro oraz szefa kuchni - Wojciecha Bronikowskiego, wykonali popisowe dania m.in.: polędwiczkę wieprzową sous-vide oraz filet z łososia sous-vide.

Specjaliści podkreślali jak ważna jest jakość używanych surowców, wykorzystanie aromatycznych ziół i zastosowanie odpowiednich metod obróbki żywności. Podczas warsztatów wykorzystano nowoczesne urządzenia takie jak: cyrkulator do gotowania sous-vide, pakowarkę próżniową oraz piec konwekcyjno-parowy. Technika gotowania sous-vide (fr. „w próżni") daje możliwość uzyskania wyjątkowych walorów smakowych i wizualnych przygotowanych potraw. Kluczem do sukcesu jest precyzyjne kontrolowanie temperatury gotowania, która nigdy nie przekracza 90 st C. Gotowanie próżniowe ma coraz szersze zastosowanie w gastronomii ze względu na swoje liczne zalety, m.in. umożliwia uzyskanie głębokiego smaku i wspaniałego aromatu potraw. Co równie ważne, minimalizuje ubytek cennych witamin oraz składników mineralnych. Jest receptą na zdrowe i smaczne dania dla wymagających gości, ceniących sobie jakość i smak.

Wizyta w firmie budowlanej Wienerberger w Częstochowie

Swoje ostatnie wsparcie unijne wykorzystali także przyszli technicy budownictwa wraz z opiekunem. W grudniu wzięli udział w wizycie studyjnej oraz warsztatach w firmie Wienerberger w Częstochowie, która jest czołowym dostawcą nowoczesnych rozwiązań na rynku budowlanym. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie, którego tematem były: „Nowoczesne rozwiązania ceramiczne w budownictwie”. Potem mogli wiedzę sprawdzić w praktyce. W ramach zajęć warsztatowych, pod okiem eksperta, wymurowali fragment ściany z wykorzystaniem nowoczesnej technologii firmy, tzn. z użyciem pustaków ceramicznych Porotherm Dryfix do murowania na sucho, na cienkowarstwową zaprawę, mieszankę na bazie poliuretanu w puszkach. Po zakończonych ćwiczeniach uczniowie wraz z opiekunem zwiedzili całą linię technologiczną zakładu. Okazuje się, że nowoczesna technologia budowlana nie wymaga używania wielu narzędzi, a jednocześnie jest dużo szybsza i pozwala zachować czystość w miejscu pracy.

Wyjazd studyjny do Palmiarni w Gliwicach

Przyszli technicy architektury krajobrazu wraz nauczycielami przedmiotów zawodowych uczestniczyli natomiast w wycieczce do Palmiarni w Gliwicach. Wyjazd miał charakter prezentacyjno-ćwiczeniowy, tzn. był połączony z warsztatami fotograficznymi. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem mogli zobaczyć rośliny i zwierzęta pochodzące z różnych stref klimatycznych. Ogromne wrażenie zrobiły ponad stuletnie palmy oraz kwiaty Monstery, która zawiązała je po raz pierwszy. Możliwość bezpośredniego kontaktu z egzotyczną przyrodą to niezwykle atrakcyjna, interaktywna lekcja botaniki, która z pewnością może się przydać przyszłym architektom przy planowaniu zielonych przestrzeni.

Efektem warsztatów są ciekawe zdjęcia wykonane przez uczniów, które będzie można zobaczyć podczas Dni Otwartych Centrum (31 marca – 1 kwietnia 2020). Wyjazdy studyjne i warsztaty odbyły się w ramach projektu pt. „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu". Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.