Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 września 201910:42

Zbliża się historyczny moment podczas budowy zbiornika Racibórz [FOTO]

Zbliża się historyczny moment podczas budowy zbiornika Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po tzw. przepięciu starej Odry, 10 października ma dojść do kolejnego ważnego wydarzenia w procesie inwestycyjnym.

Jak udało nam się dowiedzieć, na 10 października Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaplanowało przepięcie kanału Ulgi i puszczenie wód rzeki przez budowlę przelewowo-spustową. To główny i największy obiekt zbiornika Racibórz. Znajduje się w korpusie zapory czołowej i stanowi dla niego budowlę zrzutową (jaz). Ma ona możliwość regulowania odpływu, zależnie od przepływów i wielkości fali wezbraniowej na rzece Odrze. Wcześniej, wiosną tego roku, uruchomiono nowy upust do Odry miejskiej. Znajduje się on za śluzą Rafako, która wkrótce zostanie rozebrana. Korektę przepływów pokazuje poniższy plan.

upust

 

Jaz zaprojektowano jako budowlę sześcioprzęsłową. Podstawowymi urządzeniami zrzutowymi jest sześć przęseł przelewowych umożliwiających regulację przepływu. Maszynownie, zlokalizowane wewnątrz konstrukcji wszystkich filarów i przyczółków, posłużą do obsługi zamknięć budowli. Natomiast do komunikacji i obsługi technicznej budowli zaprojektowano żelbetowy most oparty na filarach i przyczółkach budowli (źródło: Ulma Construction). 

Przypomnijmy, 26,3 km kw powierzchni, 22,4 km długości i 11 m wysokości zapór, 9 m maksymalnej wysokości piętrzenia wody, 185 mln m sześc. pojemności, ochrona 1,3 mln ludności - to podstawowe dane zbiornika Racibórz. Poziom korony zapory to 197,50 m n.p.m. Racibórz położony jest na wysokości ok. 188 m n.p.m. Wysokość terenu na poziomie rynku wynosi 192,2 m n.p.m., najwyższy punkt – wzgórze Lipki (276,1 m n.p.m.), najniższy – 164 m n.p.m. 

Największy tego typu obiekt hydrotechniczny w Polsce będzie gotowy z początkiem 2020 r. Buduje go konsorcjum JV Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. Inwestorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. 

185 mln m sześc. stawia zbiornik Racibórz w gronie największych tego typu budowli w Europie. Eksploatowany od 1920 r. Englewood ma 385 mln sześc., ale zbiorniki Kozielno, Topola, Otmuchów i Nysa razem wzięte mają 134,9 mln m sześc. Słynna Solina 472 mln m sześc. 

Na obecnym etapie będzie to zbiornik suchy, czyli zapełniany w czasie powodzi. Docelowo ma być stałym akwenem. 

Najnowsze zdjęcia z rejonu śluzy przy Rafako [tutaj]

Autor: (w),fot. Katarzyna Kubik, wideo źródło YT/G FPV, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 sierpnia 202617:00

Racibórz zamienił się w wielkie laboratorium. V Festiwal Odkrywców przyciągnął całe rodziny [FOTO i WIDEO]

Racibórz zamienił się w wielkie laboratorium. V Festiwal Odkrywców przyciągnął całe rodziny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Centrum Raciborza na kilka godzin zamieniło się w ogromne, interaktywne laboratorium. W sobotę, 29 sierpnia, odbyła się jubileuszowa, piąta edycja Festiwalu Odkrywców, który przyciągnął mieszkańców regionu spragnionych naukowych eksperymentów, nowych technologii i niecodziennych spotkań z wiedzą.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 sierpnia 202623:34

Kids Challenge 2026 w Zawadzie Książęcej za nami [FOTO]

Kids Challenge 2026 w Zawadzie Książęcej za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na obiekcie LKS Zgoda Zawada Książęca odbył się turniej młodzieżowy Kids Challenge 2026. Rozgrywkom od pierwszego gwizdka towarzyszyła wysoka intensywność – nie brakowało odważnych strzałów z dystansu, szybkich kontrataków oraz znakomitych interwencji bramkarskich. Spotkania trzymały w napięciu do ostatnich minut.

Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.08.2026
27 sierpnia 202617:00

Nasz Racibórz 28.08.2026

Nasz Racibórz 21.08.2026
20 sierpnia 202622:20

Nasz Racibórz 21.08.2026

Nasz Racibórz 14.08.2026
14 sierpnia 202608:43

Nasz Racibórz 14.08.2026

Nasz Racibórz 07.08.2026
6 sierpnia 202620:53

Nasz Racibórz 07.08.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.