Budowa zbiornika Racibórz. Najnowsze zdjęcia z placu budowy w rejonie Rafako

Mocno zmienia się nadodrzański krajobraz za Rafako. Pisaliśmy już o tym, że dojdzie tu do rozbiórki śluzy. Na jej wysokości do Odry miejskiej będzie wpadać tzw. nowa Psina. W chwili, gdy zbiornik będzie się wypełniał, jej wody nie będą wpuszczane do czaszy obiektu.
Na zdjęciach Katarzyny Kubik doskonale widać upust do Odry miejskiej. Przypomnijmy, 26,3 km kw powierzchni, 22,4 km długości i 11 m wysokości zapór, 9 m maksymalnej wysokości piętrzenia wody, 185 mln m sześc. pojemności, ochrona 1,3 mln ludności - to podstawowe dane zbiornika Racibórz. Największy tego typu obiekt hydrotechniczny w Polsce będzie gotowy z początkiem 2020 r. Buduje go konsorcjum JV Budimex S.A. i Ferrovial Agroman S.A. Inwestorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
185 mln m sześc. stawia zbiornik Racibórz w gronie największych tego typu budowli w Europie. Eksploatowany od 1920 r. Englewood ma 385 mln sześc., ale zbiorniki Kozielno, Topola, Otmuchów i Nysa razem wzięte mają 134,9 mln m sześc. Słynna Solina 472 mln m sześc.
Na obecnym etapie będzie to zbiornik suchy, czyli zapełniany w czasie powodzi. Docelowo ma być stałym akwenem.
opr. w, fot. Katarzyna Kubik
Informacja o zbiornik Racibórz - pobierz [tutaj]
Podstawowe obiekty zbiornika Racibórz - [tutaj] mapka do pobrania
Komentarze (0)
Dodaj komentarz