Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 maja 202510:38

Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu coraz bliżej. Radni debatowali, w grze są miliony na rewitalizację

Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu coraz bliżej. Radni debatowali, w grze są miliony na rewitalizację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Reklama
Racibórz:

Podczas posiedzenia Komisji Oświaty Rady Miasta Racibórz radni omawiali projekt uchwały o utworzeniu parku kulturowego „Stare Miasto w Raciborzu”. Prace nad dokumentem trwają od 2019 roku, a jego przyjęcie może przesądzić o pozyskaniu nawet 30 mln zł na rewitalizację. Mieszkańcy i przedsiębiorcy z centrum Raciborza powinni koniecznie zapoznać się z jego zapisami – wprowadza on nowe zasady i ograniczenia dotyczące przestrzeni publicznej i działalności gospodarczej.

W środę 21 maja podczas Komisji Oświaty Rady Miasta Racibórz odbyła się dyskusja na temat projektu uchwały o utworzeniu parku kulturowego „Stare Miasto w Raciborzu”. Prace nad tym dokumentem rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku, ale dopiero teraz pojawiła się realna szansa na ich finalizację. Jak wskazała Miejska Konserwator Zabytków Maria Olejarnik, przyspieszenie procedury wynika z możliwości pozyskania dużego dofinansowania na rewitalizację centrum miasta.

– Temat powrócił tak nagle, gdyż pojawiła się możliwość pozyskania środków na rewitalizację. W związku z tym podjęliśmy próbę uchwalenia tego dokumentu – wyjaśniła Olejarnik. – Park Kulturowy był u nas bardzo mocno dyskutowany, a prace trwały od 2019 roku. Były konsultacje, spotkania, dyskusje. Uchwała była w zasadzie gotowa, przedłożona radnym w 2023 roku. Wzięto pod uwagę postulaty ze strony przedsiębiorców, restauratorów. Tak ją przygotowano, by nikomu nie zrobić krzywdy. Teraz została przygotowana bardziej poprawnie pod kątem prawnym. Z dokumentu usunięto także nakazy, pozostały jednak ograniczenia i zakazy – dodała.

Wątpliwości co do momentu przyjmowania uchwały miała radna Justyna Poznakowska. – Rozumiem, że ten etap, który mamy to już po konsultacjach. Powiedzmy tak, spinając to klamrą, jesteśmy na etapie, gdzie jest obopólne porozumienie. Rozumiem, że jak zagłosujemy na tak, to nie zaczną się wycieczki? Mam świadomość, że nie jesteśmy w stanie wszystkim dogodzić, ale z czystym sercem możemy tom klepnąć i przejść dalej? – pytała.

Odpowiedziała jej konserwator Maria Olejarnik, zwracając uwagę na znaczenie konsultacji i wsparcie ze strony organów konserwatorskich:

– Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, ale prócz tego, że konsultowaliśmy uchwałę z przedsiębiorcami, to mamy opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków. Obecnie wszystkie ogródki znajdujące się na rynku spełniają zapisy tej uchwały, która jeszcze nie obowiązuje. Park kulturowy jest prawem miejscowym, które także obowiązuje wojewódzkiego konserwatora zabytków. Jeśli coś dopuszczamy w prawie miejscowym, to łatwiej odwołać się od ewentualnej decyzji odmownej. Były konsultacje, ale nigdy nie będzie tak, że wszyscy zagłosują za. Jak można przeczytać w uchwale, nie ma tam zapisów, które kogokolwiek by jakoś mocno dyskryminowały – zapewniła.

Z kolei radny Alan Wolny zasugerował, by nieco zwolnić tempo prac: – Czy jednak nie warto tych konsultacji wznowić, by tego ładu społecznego nie burzyć? – zapytał.

Na te słowa zareagował wiceprezydent Michał Kuliga, który wskazał, że przedłużanie procesu legislacyjnego może mieć poważne skutki finansowe:

– Jeśli zaczniemy konsultacje, narazimy się na stratę około 30 mln złotych, które moglibyśmy pozyskać na rewitalizację. Obecnie uchwała ma lepsze zapisy dla branży gastronomicznej i przedsiębiorców. Trzeba również pamiętać, że uchwała, jeśli zostanie podjęta, będzie jeszcze oceniana przez nadzór prawny wojewody. A czas leci, termin na złożenie wniosku jest w czerwcu. Miasta z parkiem kulturowym są wyżej oceniane – tłumaczył.

W głosowaniu komisji siedmiu radnych poparło projekt uchwały, trzech wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych.

Obszar objęty parkiem i co się zmieni?

Zgodnie z uzasadnieniem projektu uchwały, park kulturowy ma objąć średniowieczne założenie urbanistyczne miasta Racibórz wraz z przedmieściem Bronki, Placem Dworcowym i terenami przyległymi. W granicach parku znajdują się m.in.:

- gotyckie świątynie,
- mury obronne,
- renesansowa baszta więzienna,
- barokowe rzeźby,
- sądy z XIX wieku,
- eklektyczne i modernistyczne kamienice,
- dawna fabryka czekolady i osiedle robotnicze,
- mozaiki PRL na odbudowanych po wojnie kamienicach.

Wprowadzenie parku oznacza także nowe zasady – ograniczenia w zakresie prowadzenia działalności usługowej, handlowej, sytuowania obiektów małej architektury, nośników reklamowych i robót budowlanych. Wszystko po to, by chronić dziedzictwo kulturowe i krajobrazowe tego unikatowego obszaru.

Kontekst historyczny i formalny

Prace nad dokumentem zapoczątkowano uchwałą Rady Miasta z 19 grudnia 2019 roku. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i uzyskaniu opinii Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przygotowano projekt uchwały, który uwzględnia zarówno postulaty mieszkańców, jak i potrzeby ochrony zabytków.

Dla mieszkańców i przedsiębiorców z centrum Raciborza oznacza to istotne zmiany – zarówno szanse, jak i obowiązki. Warto uważnie śledzić dalsze losy projektu i zapoznać się z jego zapisami, zanim trafi pod głosowanie całej rady. Szczególnie że jego przyjęcie może przynieść realne korzyści nie tylko dla miasta, ale i dla lokalnej gospodarki.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (16)

Gość (IP: *.*.*.102) 23 maja 202511:20
Jak ma wyglądać nowy rynek ,jest już jakiś projekt? Można to gdzieś zobaczyć?
Gość (IP: *.*.*.166) 23 maja 202517:25
Całe moje życie w Raciborzu, ale nigdy nie było czegoś takiego jak "Racibórz wraz z przedmieściem Bronki"- Gdzie to"przedmieście Bronki "??????
Gość (IP: *.*.*.31) 23 maja 202521:17
Zaorać i posadzić ziemniaki - by nikt staruchom którzy tam mieszkają Boże broń spokoju nie zakłócał - takie nieżyciowe typy tam mieszkają. Eksmitować na przedmieścia a mieszkania zamienić na gabinety dentystyczne, kancelarie adwokackie i notarialne - a po 18 będzie tam można z armaty strzelać i nikomu nie będzie to przeszkadzało.
Gość (IP: *.*.*.62) 23 maja 202511:58
??? Ile dziś zdążyłeś prochów..nienawistny cabanie..
Gość (IP: *.*.*.35) 23 maja 202512:23
Fajnie że będzie 30 milionów, proponuje przeznaczyć je na dostosowanie lokali i budynków do spełnienia warunków tego chorego parku bo w innym przypadku to przedsiębiorcy będą ponosić koszty wymysłów bzdur urzedniczych
Reklama
Gość (IP: *.*.*.224) 23 maja 202513:31
A ten popękany mur na rzeźniczej to będzie naprawiany czy dopiero jak się komuś na głowę zwali? Strach obok chodzić, wyraźnie widać, że fundament się zapadł, takie sprawy w ścisłym centrum? Może to chociaż zagrodzic jakoś bo zawalenie to kwestia czasu. Chociaż w sumie pasuje do tych baraków po drugiej stronie ulicy. Taki syf w sąsiedztwie rynku to tylko w racku...
Gość (IP: *.*.*.70) 23 maja 202516:16
Sympatyczna ta pani z głównego zdjęcia. Jeśli ten park kulturowy będzie równie przyjemny, to jestem za :)
Gość (IP: *.*.*.156) 23 maja 202517:05
Mina Justy mówi wszystko, zero kapu.
Gość (IP: *.*.*.174) 23 maja 202519:16
Kuliga... i wszystko w temacie
Gość (IP: *.*.*.30) 23 maja 202522:45
Uspokój się Marku…
Reklama
Reklama
Gość (IP: *.*.*.31) 23 maja 202521:13
Raczej akcja Miasto Staruchów - którzy wszystko przepędzili z centrum starego miasta i Rynku. Nawet odbywający się raptem raz w miesiącu przez kilka godzin jarmark staroci tym starym capom przeszkadzał. Eksmitujcie z Rynku wszystkich mieszkańców na ul. Starowiejską gdzie TIRy jeżdżą dzień i noc - po trzech dniach będą błagali by wrócić na Rynek i nic już tej chodzącej geriatrii nie będzie przeszkadzało.
Gość (IP: *.*.*.167) 23 maja 202522:19
Parki za 30 mln ok super ale w parku im Rotha popsute przyrządy gimnastyczne za mniejsze pieniadze nie można przywrócić szybko do stanu uzywalnosci,czy też ławki, które zostały postawione na gołej ziemi i się zapadają oczywiście nie wszystkie ale warto czasami sprawdzic

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Gość (IP: *.*.*.28) 23 maja 202523:34
Ktoś robi dziwne zdjęcia
Gość (IP: *.*.*.19) 24 maja 202501:43
A cóż to za fantastyczny projekt za 30 mln??
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.05.2025
22 maja 202518:47

Nasz Racibórz 23.05.2025

Nasz Racibórz 16.05.2025
15 maja 202521:18

Nasz Racibórz 16.05.2025

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.