Sanepid ma trudności z kontrolą zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w powiecie raciborskim

Nadzór nad branżą usług urodowych wciąż stanowi wyzwanie dla raciborskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Mimo regularnych działań kontrolnych, zmieniające się dane i uwarunkowania prawne utrudniają skuteczny monitoring.
Na koniec 2024 roku na terenie powiatu raciborskiego funkcjonowało 188 zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, odnowy biologicznej oraz studiów tatuażu. Większość z nich to niewielkie lokale prowadzone przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak podkreśla raciborski sanepid, nadzór nad tą branżą jest trudny ze względu na dynamiczne zmiany – lokale zmieniają właścicieli, przenoszą działalność w inne miejsca, a nie wszystkie zmiany są zgłaszane do organu nadzorującego.
Dodatkowym utrudnieniem jest obowiązek wcześniejszego zawiadamiania przedsiębiorcy o planowanej kontroli, co ogranicza możliwość niespodziewanych wizyt kontrolnych. W 2024 roku inspektorzy sanepidu przeprowadzili kontrole w 140 zakładach. Nieprawidłowości stwierdzono w trzech przypadkach, gdzie nie zachowano odpowiednich standardów higieny podczas świadczenia usług. Trzy osoby zostały ukarane mandatami karnymi. W jednym z przypadków właścicielka została zobowiązana do wymiany zniszczonej tapicerki na stanowiskach pracy.
Sanepid podkreśla, że mimo ograniczonych możliwości, nadal będzie prowadził kontrole i przypomina przedsiębiorcom o obowiązku przestrzegania przepisów sanitarnych, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo klientów.
Komentarze (9)
Dodaj komentarz