Styl życia |
Region: |
Młodzi mieszkańcy Kuźni Raciborskiej wykuwają DAR dla Jana Pawła II
Dzieci i młodzież z parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej przygotowują się intensywnie do setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Młodzież wykuwa wytrwale i mozolnie swój DAR dla św. Jana Pawła II.
Więcej »Nazwy raciborskich ulic i ich zmiany na przestrzeni stuleci
Jesteśmy przyzwyczajeni, że nasze ulice, nawet te najkrótsze, mają jakieś nazwy. Są nawet takie, które są bardzo mało znane, albo w ogóle na miano ulicy nie zasługują. Jest na przykład maleńka uliczka, boczna ul. Pracy, przy której nie uświadczysz najmniejszego domku a nazywająca się — nie wiadomo dlaczego — „Filmowa”. Ten tekst chcemy poświęcić zmianom nazw raciborskich ulic na przestrzeni dziejów - pisze Paweł Newerla.
Więcej »Bukiet, czekoladki a może fotoprezent pełen wspomnień? Podpowiadamy co podarować na Dzień Matki
Mama. Niby krótkie słowo zawierające tylko cztery litery, a słysząc je od razu czujemy w sercu ciepło. Myśląc o mamie przywołujemy momentalnie wiele wspomnień.
Więcej »Tajemnicze losy raciborskiego skarbu. Nowe fakty wyszły na jaw po latach!
Co się stało z misą św. Jana Chrzciciela z kościoła farnego w Raciborzu? Wbrew temu, co sądzono, bezcenny zabytek ze świątyni farnej nie został wywieziony do ZSRR. Do sprawy wraca Christoph Sottor (Niemcy).
Więcej »Dlaczego nie należy odkładać drukowania zdjęć na później?
Dzieci naprawdę szybko rosną – nikt temu nie zaprzeczy, dlatego też trudno dyskutować z tym, że warto robić im jak najwięcej zdjęć, by dokumentować te wszystkie ważne i ulotne momenty.
Więcej »Jak odświeżyć wnętrze swojego domu lub mieszkania na wiosnę?
Planujesz odświeżenie swojego domu? Chcesz coś zmienić, ale tak naprawdę nie wiesz co? Marzy Ci się galeria zdjęć na ścianie, ale jakoś nigdy nie zrealizowałeś tego pomysłu?
Więcej »Wskazania biskupa gliwickiego
Dotyczą części powiatu raciborskiego - gmin Kuźnia Raciborska oraz Nędza, a związane są ze zmianą obostrzeń co do kościołów i związków wyznaniowych.
Więcej »Dyspensa przedłużona, więcej wiernych w kościele i na mszach polowych, w Internecie tylko na żywo!
1 osoba na 15 m kw. to nowe, zgładzone wytyczne co do udziału wiernych w obrzędach religijnych. Dekrety wydali już biskup opolski (Racibórz, gm. Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Rudnik) oraz katowicki (Racibórz Brzezie).
Więcej »Czym charakteryzują się dobre i przyszłościowe rozwiązania inteligentnego domu?
Dom inteligentny, czyli jaki? Dziś to określenie znaczy co innego niż dziesięć lat temu. W przyszłości zapewne jego definicja zostanie ponownie zmieniona. Warto wiedzieć, na jaki system postawić, by służył nie tylko dziś, ale również w przyszłości.
Więcej »Zmarł były proboszcz z Rudyszwałdu
W niedzielę 12 kwietnia 2020 r. do wieczności odszedł ks. prałat Adam Igielski, emerytowany proboszcz parafii Trójcy Świętej w Rudyszwałdzie (gmina Krzyżanowice).
Więcej »Z Najświętszym Sakramentem przez parafię
Proboszcz rudzki ks. Sebastian Śliwiński dotarł do wszystkich miejscowości parafii z Przenajświętszym Sakramentem w monstrancji. Pomocny okazał się golf kabriolet. Pomogli też strażacy ochotnicy.
Więcej »Dawni mieszkańcy wojnowickiego pałacu
Sama studnia ma głębokość 22 m do lustra wody i posiada wyjątkowo dużą średnicę. Niegdyś zaopatrywała w wodę nie tylko folwark, ale i pałac. Nawet jeszcze po ostatniej wojnie, kiedy zamontowano hydrofor, zaopatrywała w wodę okoliczną ludność - pisze Zbigniew Woźniak.
Więcej »Papież pielgrzymował do kościoła św. Marcelego - patrona Raciborza
Dla raciborzan sprzed stu lat niezrozumiały byłby brak wiary w boską interwencję. Dla wielu współczesnych niezrozumiałe jest pełne pobożności i bojaźni zawierzenie Bogu na czas morowego powietrza.
Więcej »Dlaczego warto adoptować zwierzę ze schroniska?
Do schronisk trafia wiele zwierząt po ciężkich, dramatycznych przeżyciach, trafiają tam zwierzęta porzucone, odebrane podczas interwencji z powodu złego traktowania, niedożywione, skrzywdzone przez człowieka. Zwierzęta przebywające w schroniskach każdego dnia czekają na kogoś, kto da im nowy dom. Schronisko nigdy nie zastąpi zwierzętom domu, nie da poczucia bezpieczeństwa.
Więcej »Dieta niskobiałkowa – co warto wiedzieć?
Wiele dokuczliwych chorób wymaga od nas stosowania diety niskobiałkowej. Nie jest nią tylko fenyloketonuria – chociaż przy niej restrykcyjne żywienie się to absolutna podstawa – lecz również inne schorzenia, przy których musimy bardzo ostrożnie dobierać poziom spożywanego białka. Skupmy się jednak na faktach i zastanówmy, co chorzy z wrodzonymi wadami metabolizmu jeść mogą, a czego nie.
Więcej »Jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą. Parafie w trudnej sytuacji finansowej
- Brak możliwości złożenia przez nas ofiary w świątyni, sprawia że jest poważnie zagrożone funkcjonowanie naszych parafii i diecezji. Dlatego zwracam się do Was wszystkich, Drodzy Diecezjanie, z wielką prośbą o ratunek i pomoc finansową na miarę dotychczasowego wsparcia - apeluje opolski ordynariusz, któremu podlegają parafie w Raciborzu, gminach Krzyżanowice, Krzanowice, Rudnik i Pietrowice Wielkie.
Więcej »Epidemia koronawirusa nie jest zjawiskiem wyjątkowym!
Epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest dla historyka zjawiskiem wyjątkowym, ale zaledwie epizodem w długich dziejach zmagań człowieka z niewidzialnymi gołym okiem chorobami - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.
Więcej »Dekret biskupa gliwickiego Jana Kopca na czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy
Diecezja gliwicka obejmuje gminy Nędza oraz Kuźnia Raciborska w powiecie raciborskim.
Więcej »Dlaczego warto spożywać żywność ekologiczną?
W XXI wieku nadeszła moda na zdrowy styl życia. Jednym z elementów zdrowego stylu życia jest zdrowe odżywianie. Coraz popularniejsze staje się spożywanie żywności ekologicznej. Żywność ekologiczna jest zdecydowanie bardziej wartościowa niż żywność konwencjonalna. Wytwarzana jest zgodnie z prawami natury. Nie jest modyfikowana genetycznie ani w żadnym stopniu przetworzona.
Więcej »Czosnek – naturalne wzmocnienie odporności, lek na wirusy i przeziębienie
Czosnek pospolity znany i ceniony był już w medycynie ludowej jako cudowne panaceum na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Stosowany jest z powodzeniem od lat w walce z przeziębieniem, pasożytami czy nawet nadciśnieniem.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
z kierunku północno-wschodniego
Ciśnienie: | 1032 hpa |
---|---|
Wilgotność: | 84% |
Wschód słońca: | 06:34 |
Zachód słońca: | 17:25 |
Partnerzy portalu |
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |