Telegraf | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ruszył konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży o tematyce lokalnej
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprasza do udziału w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2021-2023 pod hasłem „U mnie i u Ciebie. Wymiana młodzieży lokalnie“. Konkurs na najciekawszy projekt polsko-niemieckiego spotkania młodzieży angażujący się w życie miejscowej społeczności jest skierowany do wszelkich organizatorów wymiany – stowarzyszeń, szkół, fundacji, instytucji itp. Zaplanowane na okres od połowy 2021 roku do końca 2022 roku projekty można zgłaszać do 28 lutego 2021 roku. Wartość pierwszej nagrody wynosi 4000 euro dla każdego z partnerów projektu.
Tematyka i forma projektów jest dowolna. Młodzież może zająć się na przykład kulturą, sportem czy sytuacją społeczną w swojej okolicy – wszystkim, co ją interesuje i dzięki czemu chciałaby sprawić, że lokalnym mieszkańcom będzie żyło się lepiej, ciekawiej czy atrakcyjniej. Od nagrania audioprzewodników po polskiej i niemieckiej gminie przez wspólne posiedzenie parlamentów młodzieżowych po międzypokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy – najważniejsze, aby projekty zostały przygotowane i zrealizowane z udziałem młodzieży z Polski i Niemiec. Do współpracy uczestnicy mogą zaprosić również lokalne organizacje lub instytucje.
Dlaczego warto wziąć udział w konkursie? Dyrektor zarządzająca Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Ewa Nocoń przekonuje: – Biorąc udział w projektach, młodzi Polacy i Niemcy mogą wspólnie zrobić coś pożytecznego dla swoich miejscowości – dla siebie i dla innych. Już to działanie samo w sobie jest dużą wartością naszego konkursu. Jeśli ich projekt dodatkowo zwycięży, ich wkład w życie lokalnej społeczności zostanie szczególnie doceniony. Taka nagroda może ich utwierdzić w ważnym poczuciu sprawczości.
W projektach muszą wziąć udział osoby do 26. roku życia z Polski, Niemiec i ewentualnie trzeciego kraju. Aby zgłosić projekt do konkursu, należy wspólnie z partnerem wysłać szkic projektu poprzez formularz online. Spośród zgłoszeń jury wyłoni finalistów konkursu, którzy m.in. podczas seminarium wprowadzającego będą mieli czas na dopracowanie lub zmodyfikowanie dostarczonych szkiców projektów z pomocą trenerów i ekspertów. Projekt musi obejmować przynajmniej dwa spotkania w okresie od lipca 2021 roku do końca 2022 roku, składające się każdorazowo z przynajmniej czterech dni – jedno po polskiej, drugie po niemieckiej stronie. W przypadku trwania pandemii spotkania mogą odbyć się online. Wszystkie projekty finałowe otrzymają dofinansowanie PNWM. Latem 2023 roku polsko-niemieckie jury wyłoni zwycięzców i odbędzie się seminarium podsumowujące oraz uroczyste wręczenie nagród: 4000 euro dla każdego z partnerów projektu za zajęcie pierwszego miejsca, 3000 euro – drugiego i 2000 euro – trzeciego. Koszty uczestnictwa wszystkich finalistów w tej uroczystości, a także w obu seminariach, ponosi PNWM.
Kto nie ma jeszcze partnera do projektu, może poszukać go czy to za pomocą giełdy kontaktów online Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży czy to na własną rękę. Warto sprawdzić tę możliwość w partnerskiej gminie lub powiecie z Niemiec, jeśli takie istnieją. Partner projektu może także pochodzić z innego, dowolnego miejsca w drugim kraju.
Więcej informacji o konkursie: www.pnwm.org/pnwm/nagroda-mlodziezy/
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty. Urzędy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia czy też szkoły – każdy, kto z niemieckim partnerem organizuje wymianę młodzieży, może się zwrócić do PNWM o dotację na projekt. PNWM została utworzona 17 czerwca 1991 roku jako organizacja międzynarodowa przez rządy Polski i Niemiec, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia organizacji dzięki jej wsparciu odbyło się blisko 80 tysięcy projektów, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi. Więcej informacji o PNWM: www.pnwm.org
W finale poprzedniej edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży 2017-2019 znalazły się trzy projekty z województwa śląskiego:
• Projekt, który otrzymał wyróżnienie w konkursie: "Nie mówię, ale się porozumiewam" Szkoły Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu i szkoły Pestalozzi-Schule Essen
• Projekt "Międzykulturowa i międzyreligijna różnorodność diecezji partnerskich Katowice i Essen" Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych w Katowicach i Bistum Essen, Interkulturelle Jugendpastoral
• Projekt "Hejtuj hejty!" Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łazach i szkoły Marie-Curie-Gymnasium w Neuss
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
W Rudniku otwarto nowe przedszkole [WIDEO]
Z udziałem parlamentarzystów, starosty i władz gminy dziś, 24.01., otwarto nowo wybudowane samorządowe przedszkole.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [26.01.2021]
4 604 nowych zakażonych w Polsce, 342 na Śląsku, 10 w powiecie raciborskim - najnowszy dobowy raport. Przeprowadzono 42 669 testów.
Więcej »W Rybniku otwarto klub nocny. Interweniowała policja
- W nocy z 22 na 23 stycznia policjanci z rybnickiej komendy interweniowali w lokalu mieszczącym się w centrum Rybnika, który pomimo zakazu był otwarty. Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Mundurowi wylegitymowali 139 uczestników wydarzenia. Materiały dotyczące tej sprawy zostaną przesłane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które podejmą decyzję o dalszym postępowaniu wobec przedsiębiorcy i uczestników - informuje rybnicka KMP.
Więcej »Czołowe zderzenie na trasie Bieńkowice-Tworków [FOTO]
Do zdarzenia doszło dziś, 24.01., przed godziną 8.00 na drodze krajowej nr 45, odcinek Bieńkowice-Tworków. Interweniowały wszystkie służby. Krajówka była blisko godzinę zablokowana. Na drogach Raciborszczyzny były rano fatalne warunki do jazdy.
Więcej »Funkcjonariusz policji kryminalnej namierzył sprawcę rozboju
Do zdarzenia doszło w chwili, gdy funkcjonariusz raciborskiej KPP wracał po 22.00 ze służby.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |