Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie10 czerwca 202213:43

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich w Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Podpowiadamy jak

Reklama
Polska:

Na drogach z roku na rok przybywa aut. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Ze względu na wygodę, niezależność i możliwość poruszania się w dowolne miejsca, coraz więcej osób decyduje się na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy. Często w wiadomościach można usłyszeć o wypadkach na drodze. Jak temu zapobiec? Jak jeździć bezpiecznie? Dlaczego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy przypada 25.07. Dlaczego akurat w tym dniu? W Kościele Katolickim tego dnia obchodzony jest Dzień Świętego Krzysztofa, który jest patronem kierowców. To dobra okazja, aby uświadomić kierowców i pieszych oraz przybliżyć im temat bezpieczeństwa na drogach. W ten sposób można zmniejszyć ilość wypadków w ruchu drogowym. Nie tylko w Polsce obchodzimy święto bezpieczeństwa w ruchu. Komisja Europejska postanowiła także ustanowić Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu, który jest 13.07. Zwiększająca się ilość kierowców i egoizm występujący na drogach spowodował, że potrzeba uświadamiania o bezpieczeństwie jest bardzo ważna. 

Niebezpieczeństwa na drodze

Dlaczego na drogach nie zawsze jest bezpiecznie? Dlaczego trzeba uświadamiać uczestników ruchu drogowego? Życie w biegu, stres i nerwy powodują, że pośpiech przenosi się również na drogi. Napięty grafik sprawia, że kierowcy chcą jak najszybciej przetransportować się z punktu A do B. Wyprzedzanie w nieodpowiednim miejscu i pośpiech mogą być fatalne w skutkach. Dodatkowo osoby łatwo ulegające emocjom mogą zachowywać się agresywnie na drodze. Kolejnym powodem wypadków są pijani kierowcy. Alkohol usypia czujność i zmniejsza refleks. Proste manewry wykonywane autem po alkoholu stają się dużym wyzwaniem, a pijany kierowca stwarza ogromne niebezpieczeństwo na drodze.

Jak jeździć bezpiecznie?

Podstawą bezpiecznej jazdy jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Dostosowanie prędkości do obowiązujących ograniczeń, pogody i nawierzchni wydaje się oczywiste, ale niestety nie dla wszystkich. Zasiadając za kierownicą ważne jest, aby pamiętać, że odpowiadamy nie tylko za siebie, ale także za przewożone osoby i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiednie zachowanie na drodze tworzy kulturę bezpieczeństwa, a ta przekłada się na zmniejszenie liczby wypadków. 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

  • przestrzeganie przepisów drogowych,
  • trzeźwość za kierownicą,
  • szacunek do innych uczestników ruchu drogowego,
  • dostosowanie prędkości do warunków na drodze,
  • używanie kierunkowskazów z odpowiednim wyprzedzeniem,
  • spokój za kierownicą,
  • udzielenie pomocy w poszkodowanym uczestnikom ruchu drogowego,
  • dbanie o stan techniczny pojazdu.

Szkolenie z bezpiecznej jazdy

Jeśli chciałbyś udoskonalić umiejętności jazdy autem, to świetnym rozwiązaniem jest szkolenie z bezpiecznej jazdy. Kurs prowadzony jest przez wykwalifikowanych instruktorów. W zależności od wybranej oferty, może odbywać się w ruchu drogowym lub na torze. Dzięki teoretycznemu i praktycznemu szkoleniu uczestnik poprawi swoje umiejętności, a co za tym idzie, zwiększy swoje poczucie bezieczeństwa oraz pewność siebie na drodze. To świetne rozwiązanie dla osób, które niedawno zdały egzamin na prawo jazdy i jeszcze nie czują się pewnie oraz długoletnich kierowców, którzy zdążyli już wypracować błędne nawyki. Szkolenie obejmuje naukę poruszania się w trudnych warunkach oraz pozwala poznać funkcje i systemy bezpieczeństwa pojazdu uczestnika.

Duża ilość wypadków na drogach to skutek zbyt małej świadomości wpływu kierowcy na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Bardzo ważne jest, aby każdy uczestnik ruchu znał konsekwencje braku przestrzegania przepisów. Jeśli nie czujesz się pewnie na drodze lub ktoś z twoich bliskich nie czuje się bezpiecznie w ruchu drogowym, to warto pomyśleć o szkoleniu z bezpiecznej jazdy, na którym zostaną poruszone najważniejsze zagadnienia. Dzięki temu świadomiej będziesz poruszał się po drogach.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.