Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie18 września 201715:07

W lesie Obora otwarto Zieloną Klasę. Sporo atrakcji dla najmłodszych

W lesie Obora otwarto Zieloną Klasę. Sporo atrakcji dla najmłodszych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zajmuje powierzchnię 700 m kw., składa się z czternastu elementów, a kosztowała ponad 63 tys. zł. Dzięki unijnemu wsparciu Racibórz ma niemałą przyrodniczą atrakcję w lesie Obora - Arboretum Bramy Morawskiej. Na placu przed restauracją od dziś czynna jest Zielona Klasa. W otwarciu uczestniczyli młodzi Polacy i Czesi. Zobacz na wideo, jakie ciekawe rzeczy czekają na przedszkolaki i uczniów.

Dzisiaj w Arboretum Bramy Morawskiej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Ranem na bramie średniowiecznego grodu pojawiły się rysunki uczniów z klas IV- VI z naszych i czeskich szkół, których tematem była odpowiedź na pytanie "jak sobie wyobrażasz arboretum?". Konkurs plastyczny był jednym z elementów projektu realizowanego w ramach współpracy z naszymi czeskimi partnerami z Arboretum Nowy Dwór (Ślaskie Muzeum Ziemskie w Opawie) pod nazwą "Poznajemy piękno arboretów". O godzinie 10.00 pojawili się autorzy prac - przyjechali z naszych podstawówek oraz ze szkół z Opavy. Z wizytą zjawili się także podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych DOM.

Po oglądnięciu wernisażu swojej twórczości uczniowie ruszyli do arboretum, gdzie dwie dziewczynki (z Czech i z Polski) przecięły wstęgę na teren zrewitalizowanej ścieżki edukacyjnej. Chwilę później dzieci z Opavy ruszyły zwiedzić mini zoo i "Zaczarowany ogród", natomiast uczniowie z naszych szkół zapoznali się z urządzeniami na nowym obiekcie (opisanych zarówno w języku polskim, jak czeskim). Dziećmi opiekowali się pracownicy naszego arboretum. Najmłodsi uzyskali solidną porcję wiedzy podanej w profesjonalny i bardzo ciekawy sposób. Koniec wizyty w Arboretum zwieńczyło wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego. Dzieci otrzymały albumy książkowe, gry edukacyjne i pomoce dydaktyczne.

Całkowita wartość projektu wynosi 69 379, 40 euro, z czego na stronę polską przypada 34 526,90 Euro. Po stronie polskiej projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 85 procent z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (programu Funduszu Mikroprojektów INTERREG V-A Rcz-RP 2014-2020) , 5 procent środków udało się pozyskać z budżetu państwa. Pozostałe 10 procent zapewnił samorząd miasta Racibórz. W ramach projektu po naszej stronie zrewitalizowano teren rekreacyjny (obok restauracji) w arboretum przystosowując go do pełnienia funkcji edukacyjnych. Na tym terenie powstała edukacyjna ścieżka przyrodnicza o nazwie "Zielona klasa". Realizacja projektu to kolejny przykład współpracy transgranicznej, który buduje dobre relacje z naszymi czeskimi partnerami.

Elementy Zielone Klasy

Element prezentujący cztery gatunki ptaków i ich gniazd
Element prezentujący gatunki grzybów
Element prezentujący ciekawostki dendrologiczne
Element prezentujący fenologiczne pory roku
Element edukacyjny z wyciętymi otworami na piłki szt
Element edukacyjny przedstawiający rozkład śmieci w czasie
Element edukacyjny z tablicami obrotowymi przedstawiający owoce lasu
Element edukacyjny służący do badania przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku
Element edukacyjny pokazujący jak policzyć kalorie
Element edukacyjny – puzzle
Element edukacyjny do pamiątkowych zdjęć
Tablica edukacyjna na blasze
Wiata wypoczynkowa
Element edukacyjno-zabawowy – skocznia

Zielona klasa w Arboretum Bramy Morawskiej m.naszraciborz.pl wideo [tutaj]

Autor: (waw),

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.