Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie2 marca 202521:54

Zamek Piastowski i Nadleśnictwo Rudy Raciborskie rozpoczynają współpracę

Zamek Piastowski i Nadleśnictwo Rudy Raciborskie rozpoczynają współpracę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W niedzielę, 2 marca, w Zamku Piastowskim w Raciborzu podpisano porozumienie o współpracy między Nadleśnictwem Rudy Raciborskie a Zamkiem Piastowskim. To także oficjalny początek nowego projektu edukacyjnego pod nazwą "Akademia Leśnika". Jej cel to m.in. promowanie ekologii i ochrona bioróżnorodności.

Uroczyste podpisanie porozumienia

Wydarzenie otworzyli Grzegorz Swoboda, starosta raciborski, oraz Robert Pabian, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Kluczowym momentem było podpisanie porozumienia, na mocy którego Nadleśnictwo Rudy Raciborskie przekaże Zamkowi eksponaty i materiały edukacyjne, a zamek udostępni trzy pomieszczenia na stałą ekspozycję oraz przestrzeń do zajęć dydaktycznych. Podpisy pod dokumentem złożyli dyrektor Zamku Piastowskiego Elżbieta Kula oraz nadleśniczy z Rud Tomasz Pacia. Obecny był również przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Cofała.

Akademia Leśnika – edukacja i przyroda

"Akademia Leśnika" to innowacyjny projekt popularyzujący wiedzę o lasach, przyrodzie i dziedzictwie kulturowym regionu. W ramach tej inicjatywy organizowane będą lekcje edukacyjne, warsztaty oraz interaktywne gry i questy terenowe. Uczestnicy poznają m.in. rezerwaty przyrody takie jak Łężczok, Meandry Odry czy Las Tworkowski.

Porozumienie otwiera Lasom Państwowym drogę do zaproszenia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do współtworzenia przestrzeni edukacyjnej.

Dalsza część pod wideo

Prelekcja i wystawa fotograficzna

Podczas wydarzenia Tomasz Pacia, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, wygłosił prelekcję „Lasy Rudzkie okiem leśnika”. Omówił funkcje lasów: ochronne (stabilizacja klimatu, zapobieganie erozji, zachowanie bioróżnorodności), produkcyjne (pozyskiwanie drewna, ziół, owoców leśnych) oraz społeczne (rekreacja, edukacja, wpływ na rynek pracy i obronność kraju).

Otwarto także wystawę fotografii ukazujących piękno rudzkich lasów. To pierwsza z serii ekspozycji zaplanowanych w ramach Akademii Leśnika.

Zamek Piastowski rozwija ofertę edukacyjną

Dla Zamku Piastowskiego to kolejny krok w rozwoju bazy edukacyjnej. - Mamy nowoczesną wystawę multimedialną o historii Górnego Śląska, ekspozycje w domu książęcym i budynku bramnym, edukatorium, a teraz wzbogacamy ofertę o nowoczesną przestrzeń do edukacji przyrodniczej. Tworzymy unikalny w skali kraju kompleks turystyczno-edukacyjny. Historia gospodarki leśnej jest mocno wpisana w dzieje księstwa raciborskiego, szczególnie w XIX wieku, gdy zamek pełnił funkcję centrum zarządzania ogromnym kompleksem leśnym należącym do książąt von Ratibor – mówi Elżbieta Kula, dyrektor Zamku Piastowskiego.

Zamek Piastowski w XIX wieku pełnił funkcję siedziby kamery książęcej, będącej centralnym organem administracyjnym odpowiedzialnym za zarządzanie majątkiem książąt von Ratibor. To właśnie stąd kierowano gospodarką leśną na rozległych terenach położonych głównie na prawym brzegu Odry. Lasy raciborskie w tamtym czasie stanowiły jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych regionu, dostarczając drewna dla rozwijającego się przemysłu i budownictwa.

XIX wiek to okres intensywnych zmian związanych z rewolucją przemysłową, która wpłynęła także na leśnictwo. Wprowadzano nowoczesne metody gospodarowania lasami, m.in. planowe zalesianie i zrównoważoną wycinkę, co miało na celu nie tylko zwiększenie zysków, ale także ochronę zasobów leśnych dla przyszłych pokoleń. W tym czasie zaczęto również systematycznie badać wpływ gospodarki leśnej na środowisko, a także rozwijać edukację leśną, kształcąc specjalistów w zakresie zarządzania terenami leśnymi.

Dzięki działalności kamery książęcej Racibórz stał się jednym z ośrodków nowoczesnej gospodarki leśnej, a doświadczenia zdobyte w zarządzaniu lasami raciborskimi przyczyniły się do rozwoju leśnictwa w całym regionie Górnego Śląska.

Marzec pełen leśnych wydarzeń

Wydarzenie zainaugurowało cykl marcowych spotkań poświęconych lasom i ich znaczeniu. Kolejne prelekcje odbędą się w następne niedziele.

Podpisanie porozumienia wpisuje się w obchody 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, podkreślając zaangażowanie Lasów Państwowych w edukację społeczną i ochronę przyrody.


- „Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja”.


material

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.