Jakie są korzyści z regularnych wizyt u urologa?
Regularne kontrole lekarskie to sposób na monitorowanie swojego stanu zdrowia. Dlatego zalecane są nie tylko pacjentom ze zdiagnozowanymi schorzeniami, ale też osobom zdrowym. Wśród lekarzy, których warto odwiedzać kontrolnie, znajduje się także urolog. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z konsultacji urologicznych!
Monitorowanie stanu zdrowia na bieżąco
Corocznie przeprowadzane badania przesiewowe pozwalają zachować pewną kontrolę nad stanem zdrowia. Wszelkie odstępstwa od normy mogą być szybko wykryte. Dzięki temu zdiagnozowanie przyczyny pogorszenia parametrów jest znacznie łatwiejsze. Regularne odwiedzanie lekarza specjalizującego się w leczeniu schorzeń układu moczowo-płciowego to skuteczny sposób na upewnienie się, czy wszystko funkcjonuje tak, jak powinno.
Wizyty u urologa na NFZ wymagają skierowania od lekarza rodzinnego. Możesz też skorzystać z oferty prywatnych gabinetów. Dobry urolog w Gdańsku przyjmujący w gabinecie wyposażonym w nowoczesny sprzęt zadba o Twoje zdrowie. Najlepiej jest wybrać klinikę z USG, gdzie podczas jednej wizyty zostaniesz kompleksowe zbadany.
Zapobieganie schorzeniom układu moczowo-płciowego
Regularne badania pomagają wykryć wszelkie niepokojące zmiany dotyczące układu moczowo-płciowego. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie schorzenia dają na początku wyraźne objawy. Co więcej, część z nich można łatwo przeoczyć. Dlatego wizyty kontrolne u urologa są takie ważne. Podczas badania lekarz skontroluje stan prostaty i przeprowadzi niezbędną diagnostykę. W ten sposób zwiększają się szanse na wykluczenie lub potwierdzenie chorób nerek, pęcherza, moczowodów, cewki moczowej, a także narządów płciowych.
Wczesne wykrycie raka prostaty i innych schorzeń męskich narządów płciowych często daje szansę na całkowite wyleczenie, o ile diagnoza zostaje postawiona na początkowym etapie choroby.
W jakim wieku należy zacząć regularnie chodzić do urologa?
Czy wizyty u urologa zalecane są wszystkim zdrowym osobom? Jeśli nie odczuwasz żadnych niepokojących dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, ale w Twojej rodzinie notowane są przypadki raka prostaty, warto zacząć korzystać z wizyt u urologa już po 40. urodzinach. Jeśli nie masz wśród najbliższych osób z takimi schorzeniami, możesz zacząć odwiedzać lekarza 5 lat później. Praktyka lekarska jasno pokazuje, że mężczyźni w tym wieku mogą być bardziej narażeni na występowanie różnych schorzeń prostaty i jąder.
Jak często chodzić do urologa?
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, na wizyty kontrolne do urologa należy się umawiać raz w roku. Taka częstotliwość pozwala szybko wykryć wszystkie niepokojące zmiany. W gabinecie specjalista przeprowadzi wywiad i badanie. Gdy zachodzi taka potrzeba, zleci też dodatkowe testy.
Pamiętaj o tym, by zapisać się na kontrolę u urologa. Podczas wizyty będziesz mógł porozmawiać z lekarzem o Twoim stanie zdrowia. Regularne badania pomogą Ci na bieżąco monitorować kondycję układu moczowo-płciowego i szybko wykryć ewentualne niepokojące zmiany.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.