Jakie ryby można złowić w Odrze? Skarby podczas zawodów w Raciborzu
Odra to druga pod względem długości rzeka w Polsce. Jej wody są domem dla wielu gatunków ryb. Na całej jej długości jest wiele miejsc idealnych do wędkowania. Co można złowić w Odrze? Przyjrzyjmy się tej pięknej rzece i występującym w niej rybom!
Wędkarstwa to jedna z przyjemniejszych pasji. Do tego złowione ryby, to źródło zdrowia. Jeśli chcesz poznać właściwości ryb, poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego warto spożywać ryby i czy kolagen z ryb jest najlepszy dla naszego organizmu, to zajrzyj na stronę: https://wawrzynowska.com/
Odra – druga najdłuższa rzeka w Polsce
Ta druga co do wielkości rzeka w Polsce liczy sobie 854,3 km długości, z czego w naszym kraju jest 742 km. Jej źródło jest w Czechach w Górach Odrzańskich, a ujście w Zalewie Szczecińskim. Odrę dzieli się na 3 biegi:
- górny – od źródeł do Kędzierzyna-Koźla,
- środkowy – od Kędzierzyna-Koźla do ujścia Warty,
- dolny – od ujścia Warty do Zalewu Szczecińskiego.
Nas najbardziej interesuje część górna rzeki, do której należą łowiska w Raciborzu.
Ryby w Odrze – co można złowić?
W Odrze występuje wiele gatunków ryb. Rzeka jest także pełna znakomitych łowisk. Przyjrzymy się wybranych gatunkom ryb żyjącym w Odrze!
- Sum (Silurus glanis) – ryby o mocno wyciągniętej budowie z dużym otworem gębowym oraz dwoma bardzo długimi wąsami, zazwyczaj osiągają długość od 100 do 200 cm, ale zdarzają się większe osobniki, ryba żyje kilkadziesiąt lat, wymiar ochronny to 70 cm, okres ochronny od 1 stycznia do 31 maja, rekord Polski to 105,5 kg i długość 259 cm.
- Szczupak (Esox Lucius) – ryba drapieżna o silnie wydłużonym ciele z charakterystycznym brązowym lub lekko zielonym grzbietem, która lubi czaić się wśród roślin wodnych, samice osiągają nawet 150 cm długości, a samce 100 cm, żyje kilkanaście lat, wymiar ochronny do 50 cm i powyżej 75 cm (drugi wymiar nie dotyczy wód górskich), okres ochronny od 1 stycznia do końca maja, rekord Polski 20,8 km i długości 130 cm.
- Sandacz (Stizostedion lucioperca) – największa ryba okoniowata w Polsce o długim ciele i spiczastym pysku, ciemnym zielonkawym grzbiecie oraz jaśniejszych bokach, sandacze mają zazwyczaj od 40 do 70 cm, choć zdarzają się dwukrotnie dłuższe sztuki, dolny wymiar ochronny to 50 cm, górny 90 cm, okres ochronny zaczyna się na początku roku i trwa do końca maja, rekord Polski to 14,2 kg i 108 cm długości.
- Brzana pospolita (Barbus barbus) – długie ciało o grzbiecie kolory oliwkowego lub ciemnoszarego, boki jaśniejsze, brzuch biały, zazwyczaj osobniki osiągają 70 cm, wymiary ochronne to 40 cm i powyżej 60 cm, okres od 1 stycznia do końca czerwca, rekord Polski 8,6 kg i 93 cm długości.
- Kleń (Squalius cephalus) – wszystkożerna ryba o wrzecionowatym ciele z szerokim otworem gębowym, grzebie o kolorze brązowym i szarym z zielonymi odcieniami, boki srebrzyste oraz jasny brzuch, dorasta do około 60 cm i wagi 5 kg, wymiary ochronne do 25 cm, brak okresu ochronnego, rekord Polski to 3,71 kg.
- Karp (Cyprinus Carpio) – bardzo popularna ryba w Polsce, dzika forma sazan ma zmienne ubarwienie z jasnym brzuchem, dorasta do 1 metra i 30 kg, wymiar ochronny do 30 cm, ale zależą od okręgu, rekord Polski karpia złapanego na wędkę to 36,4 kg i 110 cm.
- Okoń (Perca fluviatilis) – osobniki mogą mieć wyższy lub niższy grzbiet z dwoma płetwami, grzbiet prążkowany w kolorach ciemnoszarych, niebieskich i oliwkowych, dorasta zazwyczaj do 25-30 cm, choć zdarzają się osobniki półmetrowe, wymiar ochronny do 18 lub 20 cm, bez okresu ochronnego, rekord Polski to 2,69 kg i 50 cm.
- Leszcz (Abramis brama) – pospolita ryba o mocnym wygrzbieceniu koloru przechodzącego od ołowianego do lekko czarniawego, boki jaśniejsze, przeważnie osiąga 50 cm długości, w wodach śródlądowych nie podlega ochronie (choć w niektórych regionach może się pojawić), rekord Polski to 7,41 kg i 73 cm długości.
- Karaś (Carassius carassius) – ryba o mocno wygrzbieconym i krótkim ciele koloru brunatnozłocistego z lekkim zielonkawym połyskiem oraz jaśniejszym brzuchem, dorasta do 50 cm i wagi 2 kg, nie wszędzie określono wymiar ochronny, brak okresu ochronnego, rekord Polski to 4,65 kg i 60 cm.
Na całym biegu Odry występuje więcej gatunków ryb słodkowodnych. Życzymy udanego wędkowania!
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.