Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie17 czerwca 202414:54

Jak zadbać o zrównoważony rozwój w przemyśle metalurgicznym

Jak zadbać o zrównoważony rozwój w przemyśle metalurgicznym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Przemysł metalurgiczny dostarcza surowce niezbędne dla wielu innych sektorów, takich jak budownictwo, motoryzacja czy produkcja maszyn. Ze względu na swoją naturę jest on jednak również jednym z najbardziej energochłonnych i emisyjnych sektorów przemysłu. Co zrobić, aby zmniejszyć negatywny wpływ tej branży na środowisko? Jakie rozwiązania zastosować i jak wspierają w tym suwnice pomostowe?

Przemysł metalurgiczny a wyzwania ekologiczne

Wyzwania ekologiczne związane z działalnością metalurgiczną są znaczące i różnorodne.

Po pierwsze, produkcja metali (zwłaszcza stali) wymaga zużycia wiele energii. To prowadzi do znacznych emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Przemysł metalurgiczny odpowiada za około 7–9% globalnych emisji CO2, co stanowi istotne wyzwanie w kontekście dążeń do ograniczenia zmian klimatycznych.

Po drugie, działalność branży metalurgicznej wiąże się również z emisją innych szkodliwych substancji do atmosfery, takich jak tlenki azotu, tlenki siarki i pyły zawieszone. Zanieczyszczają one powietrze i środowisko naturalne.

Ponadto procesy metalurgiczne generują wiele ścieków przemysłowych, które mogą zawierać toksyczne metale ciężkie i inne zanieczyszczenia chemiczne, stanowiąc poważne zagrożenie dla ekosystemów wodnych.

Produkcja i obróbka metali generują też duże ilości odpadów, w tym żużli i pyłów. Zarządzanie tymi odpadami w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju jest kolejnym wyzwaniem dla przemysłu metalurgicznego.

Działalność metalurgiczna często prowadzi też do degradacji środowiska naturalnego, w tym wyczerpywania zasobów naturalnych, zanieczyszczenia gleb i niszczenia siedlisk przyrodniczych. Wydobycie surowców potrzebnych do produkcji metali, takich jak rudy żelaza czy boksyt, może prowadzić do poważnych konsekwencji ekologicznych, w tym erozji gleby, utraty bioróżnorodności oraz zanieczyszczenia wód gruntowych.

obrobka-metalu

Inwestuj w nowoczesne rozwiązania

W obliczu wielu wyzwań ekologicznych w przemyśle metalurgicznym sięga się po innowacyjne technologie, które wspierają zrównoważony rozwój. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zwiększyć efektywność procesów produkcyjnych i redukują negatywny wpływ na środowisko. O jakich mowa?

Suwnice pomostowe

Wśród tych technologii ważne miejsce zajmują suwnice pomostowe. To urządzenia dźwignicowe, które transportują ciężkie ładunki w obrębie hal produkcyjnych i magazynów. Jak ich obecność odmienia przemysł metalurgiczny?

 1. Redukcja emisji CO2  – nowoczesne suwnice pomostowe wyposażone są w energooszczędne napędy elektryczne, które znacząco obniżają zużycie energii i emisję dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnymi metodami transportu materiałów.
 2. Zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności – automatyzacja suwnic pomostowych zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy oraz zwiększa precyzję i szybkość operacji logistycznych. To prowadzi do mniejszego zużycia materiałów i energii, a także do optymalizacji całego procesu produkcyjnego.
 3. Redukcja odpadów – precyzyjne systemy sterowania suwnicami pomostowymi pozwalają na dokładne i bezpieczne przemieszczanie surowców oraz gotowych produktów, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń i generowania odpadów.
 4. Integracja z różnymi systemami zarządzania – suwnice mogą być zintegrowane z systemami zarządzania produkcją i logistyką, co umożliwia lepsze planowanie i monitorowanie zużycia zasobów oraz emisji, wspierając tym samym zrównoważone praktyki. Co więcej, te urządzenia dźwignicowe mogą być zintegrowane z systemami zarządzania energią, co dodatkowo optymalizuje ich pracę i zmniejsza zużycie energii.

Zadbaj o zrównoważony rozwój swojej firmy – skontaktuj się z producentem suwnic pomostowych Konecranes w Katowicach. To firma z ogromnym doświadczeniem i projektami zrealizowanymi na całym świecie. Jej specjaliści dobiorą rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się u Ciebie, i wesprą wiedzą i pomocą na każdym etapie współpracy. Przekonaj się sam, jak dobrze jest być klientem Konecranes!

Piece elektryczne

To alternatywa dla tradycyjnych pieców opalanych paliwami kopalnymi. Wykorzystują one prąd elektryczny do wytwarzania wysokich temperatur niezbędnych do przetapiania złomu stalowego, co znacząco redukuje emisje CO2.

Dzięki nim:

 • dochodzi do mniejszego zużycia paliw kopalnych;
 • następuje redukcja emisji gazów cieplarnianych;
 • efektywność energetyczna jest wysoka;
 • możliwy jest recykling złomu stalowego.

Systemy zarządzania energią

Czyli Energy Management Systems to systemy zarządzania energią pozwalające na monitorowanie, analizowanie i optymalizację zużycia energii w zakładach produkcyjnych. Wykorzystanie EMS prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych.

Dzięki nim możesz m.in.:

 • zmniejszyć zużycie energii;
 • zoptymalizować procesy produkcyjne;
 • zredukować koszty operacyjne.

Zaawansowane systemy filtracji i oczyszczania powietrza

Nowoczesne systemy filtracji i oczyszczania powietrza pomagają w wychwytywaniu i usuwaniu zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji metalurgicznej, takich jak pyły, dymy i gazy toksyczne.

Dzięki nim:

 • poprawia się jakość powietrza w zakładach;
 • zapewniona jest lepsza ochrona zdrowia pracowników;
 • następuje redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Recykling metali

Recykling metali jest kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju w przemyśle metalurgicznym. Proces ten pozwala na ponowne wykorzystanie metali z odpadów, zmniejszając zapotrzebowanie na wydobycie surowców pierwotnych.

To rozwiązanie pozwala:

 • chronić zasoby naturalne;
 • zmniejszyć zużycie energii i emisję CO2;
 • zredukować ilość odpadów;
 • wesprzeć gospodarkę o obiegu zamkniętym.

obrobka-metali

Podsumowanie

Zrównoważony rozwój w przemyśle metalurgicznym można osiągnąć poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii, takich jak piece elektryczne, systemy zarządzania energią, technologie bezodpadowe, zaawansowane systemy filtracji powietrza i recykling metali. Te innowacje zmniejszają zużycie surowców i energii, redukują emisje CO2 i poprawiają efektywność produkcji. Dzięki nim przemysł metalurgiczny może stać się bardziej ekologiczny i efektywny, wspierając gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Strony Partnerskie22 lipca 202411:12

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Jak pielęgnować zniszczone włosy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności22 lipca 202411:29

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna!

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Raciborz
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.