Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie29 grudnia 202316:54

Poplon — w jaki sposób wpływa na jakość gleby?

Poplon — w jaki sposób wpływa na jakość gleby? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Sianie poplonów staje się coraz popularniejsze nie tylko wśród osób, które mają przydomowe ogródki, ale także wśród rolników uprawiających ziemię na dużą skalę. Nic dziwnego. Te rośliny słyną z tego, że pomagają poprawić jakość gleby. Im lepsza ziemia, tym bardziej udane plony. Dowiedz się jednak, jak dokładnie poplon wpływa na podłoże i dlaczego warto go siać na polu.

Poplon — poznaj korzyści i świadomie uprawiaj glebę

Poplonem określa się rośliny wysiewane przed plonem głównym lub po nim. Mogą stanowić zielony nawóz, a także być wykorzystane na paszę dla zwierząt. Jednak to nie jedyne ich zalety. Poplon przede wszystkim poprawia stan gleby.

  • Korzenie roślin poplonowych wnikają głęboko w ziemię. Tym samym tworzą podziemne korytarze i rozbijają grudy podłoża. To sprawia, że do wnętrza gleby dociera więcej wody i powietrza, które są potrzebne pożytecznym mikroorganizmom do rozwoju. Im bardziej rozdrobniona ziemia, tym łatwiej się rośliny ukorzeniają. To z kolei wpływa na ich wzrost, a także wytwarzane plony.
  • Poplon, np. rośliny strączkowe, absorbują azot z powietrza i gromadzą go w swoich korzeniach. Gdy się je zetnie i pozostawi na ziemi, wszystkie substancje są uwalniane do ziemi. A zatem poplon wzbogaca glebę w cenne składniki mineralne. Dzięki temu rośliny, które stanowią główny plon, mają łatwy dostęp do azotu. To zmniejsza potrzebę nawożenia w trakcie sezonu.
  • Poplon zacienia i osłania glebę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zatem wiatr nie wysusza ziemi ani nie pozbawia jej cennych składników mineralnych. To sprawia, że rośliny, które stanowią plon główny, mogą spokojnie się rozwijać bez walki o wodę czy potrzebne substancje. Ponadto poplon wypełnia puste przestrzenie na polu, co zmniejsza ilość rosnących chwastów.
  • Rośliny poplonowe mogą pomagać w oczyszczaniu ziemi z patogenów. Szczególnie przydatne są rośliny strączkowe takie jak łubin, który usuwa niepożądane organizmy. To sprawia, że w trakcie sezonu główny plon jest mniej narażony na choroby.

Nasiona poplonowe, np. z oferty Nasiona Lawrenowicz, to dobry wybór także, jeśli chcesz zwiększyć bioróżnorodność na swoim polu. Gdy te rośliny kwitną, przyciągają bardzo dużo zapylaczy. Ponadto po ścięciu mogą stać się schronieniem dla różnych organizmów, małych owadów, czy innych pożytecznych zwierząt. One mogą wspomóc m.in. walkę ze szkodnikami.

Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem czy rolnikiem, nasiona na poplony koniecznie powinny się znaleźć w Twoim gospodarstwie! Dzięki tym roślinom możesz w prosty sposób poprawić warunki wodno-powietrzne na polu. Przekonaj się w praktyce.

Autor: artykuł sponsorowany,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:poplon

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.