Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie27 stycznia 202213:51

Kopalnia pomysłów. Nowe życia KWK Anna w projektach studentów raciborskiej PWSZ

Kopalnia pomysłów. Nowe życia KWK Anna w projektach studentów raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Po raz kolejny Instytut Architektury Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu nawiązał współpracę z jednostką samorządu terytorialnego. W tym roku akademickim w wyniku porozumienia z urzędem miasta Pszów, studenci kierunku Architektura PWSZ mieli za zadanie opracowanie wariantowych koncepcji zagospodarowania terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna.

Do likwidacji kopalni przymierzano się długo. Jeszcze w 2004 roku pszowska KWK „Anna” została połączona z kopalnią „Rydułtowy”, a już od 2012 została postawiona w proces likwidacji, by ostatecznie przestać istnieć po ponad 170 latach działalności. Mieniem kopalni zarządzała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która odpowiadała m.in. za sprzedaż nieruchomości, a także wyburzenia budynków. Na terenie pokopalnianym do dzisiaj pozostały cenne budynki projektu Hansa Poelziga (w kompleksie czynnej do dzisiaj elektrociepłowni), a także wieża wyciągowa Jan z charakterystycznym napisem „Anna” oraz maszynownia i Szyb Chrobry.

Teren pokopalniany posiada ogromny potencjał. O jego zaletach oraz o strategii rozwoju miasta Pszów studenci mogli się dowiedzieć podczas spotkania z Zastępcą Burmistrza Miasta Piotrem Kowolem oraz Franciszkiem Sobalą - Kierownikiem Referatu Architektury, Inwestycji, Remontów i Nieruchomości miasta Pszowa. Prosto z sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego wszyscy udali się na wizję lokalną po rozległym terenie o powierzchni ponad 37 ha. Dzięki uprzejmości przedstawicieli władz lokalnych studenci mieli możliwość zobaczyć między innymi maszyny wyciągowe z lat 1916-1943 przygotowane do śląskiej Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki.

Kilkuosobowe zespoły pod przewodnictwem kadry PWSZ architektek i urbanistek: prof. Katarzyny Mazur, mgr Roksany Karwalskiej oraz mgr Karoliny Kostki-Sczyrby rozpoczęły prace od przygotowania szeregu analiz: przestrzennych, społecznych, ekonomicznych oraz środowiskowych. Następnie na bazie wniosków z analiz i wytycznych projektowych studenci opracowali interesujące i nieszablonowe propozycje zagospodarowania terenu byłej kopalni Rydułtowy-Anna. Ostatnim etapem było przygotowanie propozycji nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla wskazanego obszaru.

Głównym celem projektu była aktywizacja opuszczonych terenów i obiektów poprzemysłowych poprzez stworzenie przestrzeni rekreacyjno-kulturowej, integrującej lokalnych mieszkańców oraz przyciągającej turystów z całego regionu. Zachowanie genius loci (ducha miejsca), a równocześnie zbudowanie nowego, unikalnego programu funkcjonalno-przestrzennego miało tereny poprzemysłowe przekształcić w nową wizytówkę miasta. Wszystkie pomysły skupiły się na wykreowaniu rozwiązań wpisujących się w istniejące ukształtowanie terenu. Znaczne różnice wysokości potraktowano w projektach jako walory krajobrazowe. Ponadto w koncepcjach zagospodarowania terenu zastosowano różne rozwiązania proekologiczne, w tym odnawialne źródła energii. Studenci swoje projekty wykonali zgodnie z niezwykle aktualnym nurtem adaptacji miast do zmian klimatu, proponując na terenie pokopalnianym elementy błękitno-zielonej infrastruktury, służące: zrównoważonemu gospodarowaniu wodami deszczowymi, oczyszczaniu wód z zanieczyszczeń pochodzących ze spływu powierzchniowego poprzez sedymentację oraz fitoremediację, czy w końcu poprawiające mikroklimat miejsca. Na obszarze opracowania umieszczono także liczne parkingi zbiorcze w celu uzupełnienia istniejącej infrastruktury komunikacyjnej miasta oraz zapewnienia komfortu użytkowania terenu.

Wśród zaproponowanych pomysłów na uwagę zasługują między innymi: tor wyścigowy dla samochodów oraz gokartów elektrycznych, ładujących się podczas użytkowania trasy dzięki pętli indukcyjnej, kino samochodowe, interaktywna ścieżka kulturalno-historyczna, kolejka wąskotorowa, park rozrywki ekstremalnej, park krajobrazowy, ogród botaniczny, kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy ze zbiornikiem wodnym i plażą miejską oraz plac miejski ze sceną plenerową. W projektach znajdują się również elementy i atrakcje uzupełniające takie jak: tężnie solankowe, zielony labirynt, platformy i wieże widokowe, place zabaw, skatepark, park linowy, siłownia na świeżym powietrzu, restauracja oferująca dania kuchni regionalnej, paintball, strzelnica, tor saneczkowy, tor zjazdowy dla rowerów. Także istniejące, historyczne obiekty pokopalniane zyskały nowy blask i możliwość wprowadzenia nowych funkcji gastronomicznych, administracyjnych, kulturowych i innych.

Autor: PWSZ Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202209:46

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwadzieścia jeden interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i jednostek OSP w trakcie minionego długiego weekendu. Rozpoczęto także jedno działanie cykliczne, które polega na dwukrotnym monitorowaniu rzeki Odry każdego dnia. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności16 sierpnia 202209:26

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE]

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
dr Beata Fedyn, fot. Gabriela Habrom-Rokosz
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202208:59

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. swojskapilka.pl
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202212:15

Czesi, Anglicy i Holendrzy zbadają wodę z Odry

Czesi, Anglicy i Holendrzy zbadają wodę z Odry - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. OSP Markowice
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Styl życia16 sierpnia 202212:50

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Biskupi metropolii górnośląskiej spotkali się wczoraj, 15 sierpnia, z wiernymi w Rudach. Na dziedzińcu pałacu opackiego odprawiono uroczystą Mszę św. W tym roku przypada wyjątkowo dużo jubileuszy.

fot. Krystian Tischbierek
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.