Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie23 marca 202118:15

Ukazała się książka o nazwiskach mieszkańców Raciborza

Ukazała się książka o nazwiskach mieszkańców Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jej autorka to dr Alina Zimna, wykładowczyni raciborskiej PWSZ, która właśnie odebrała gratulacje z rąk rektora i prorektorów.

Dr Alina Zimna, kierownik Studium Języków Obcych PWSZ w Raciborzu, odebrała dziś, 23.03., z rąk rektora PWSZ w Raciborzu dr. Pawła Strózika i prorektorów dr Beaty Fedyn i dr. Tomasza Czyszpaka gratulacje z okazji wydania nowej książki pt. „Nazwiska mieszkańców Raciborza”.

- Publikacja dr Aliny Zimnej dotyczy opisu systemów antroponimicznych na przykładzie nazwisk mieszkańców Raciborza. Podstawę źródłową tworzy materiał antroponimiczny (nazwiska) uzyskany w Urzędzie Miasta w Raciborzu. Przedstawiono tu pełny zasób antroponimów raciborzan oraz poddano je analizie strukturalnej. W wyniku opracowania wskazano typy słowotwórcze (modele identyfikacji człowieka), wykorzystane podczas tworzenia nazwisk oraz analizę semantyczną i socjoonomastyczną. W ten sposób skonstatowano społeczny proces myślenia i intencję podmiotu nazywającego. Analiza socjoonomastyczna wskazała także na wielosystemowość analizowanych antroponimów i wielonarodowość omawianej grupy społecznej, co znalazło poświadczenie zarówno w typach strukturalnych, jak również w płaszczyźnie interferencji systemów antroponimicznych (zwłaszcza polskiego, czeskiego, niemieckiego oraz wschodniego: ukraińskiego i rosyjskiego) - informuje uczelnia.

Alina Zimna to dr nauk humanistycznych, językoznawczyni, germanistka, adiunkt w Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Główne zainteresowania: onomastyka, leksykografia, leksykologia.Doktorat na Uniwersytecie w Ostrawie. Absolwentka filologii germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Stypendysta Goethe-Institut w Berlinie i Herder-Institut w Lipsku (Republika Federalna Niemiec). Brała udział w międzynarodowym grancie badawczym koordynowanym przez Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu: Czesko-Polskie Centrum Leksykograficzne. Jest absolwentką filologii słowiańskiej, specjalność: język czeski. Ukończyła studia podyplomowe „Coaching” na GWSH w Katowicach. Pracę w PWSZ w Raciborzu rozpoczęła w 2005 r. jako lektor Studium Języków Obcych. Od roku 2007 kierownik SJO w Uczelni. Jest egzaminatorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Nauczyciel i dydaktyk z wieloletnim doświadczeniem zdobytym w szkołach różnego typu oraz licznych warsztatach i kursach metodycznych.

Autor: PWSZ Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 września 202510:01

Starych rzeczy się nie wyrzuca! Jarmark na Granicy pęka w szwach

Starych rzeczy się nie wyrzuca! Jarmark na Granicy pęka w szwach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Jesienna edycja Jarmarku na Granicy w Chałupkach znów przyciągnęła tłumy – setki stoisk, tysiące odwiedzających i niezliczone kartony pełne wszystkiego, co tylko można wystawić na sprzedaż, od staroci po zwykłe szpargały. Starych rzeczy się nie wyrzuca. Każda ma szansę na nowego właściciela, choćby za kilka złotych.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport21 września 202522:01

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Kibice nie mogli narzekać na brak emocji na piłkarskich boiskach. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni zmuszeni byli do przełknięcia gorzkiej pigułki porażki. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności21 września 202512:32

Psy w akcji w Babicach. Trwa Mondioring Cup of Nations

Psy w akcji w Babicach. Trwa Mondioring Cup of Nations - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Babice na dwa dni stały się stolicą sportów kynologicznych. W weekend odbywają się międzynarodowe zawody Mondioring Cup of Nations „Dogs in Service”, które przyciągnęły miłośników psów w międzynarodowym towarzystwie.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.09.2025
19 września 202510:07

Nasz Racibórz 19.09.2025

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.