Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie25 kwietnia 201714:28

Szpitalne Laboratorium Analityczne poszerza panel badań

Szpitalne Laboratorium Analityczne poszerza panel badań - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Laboratorium Analityczne Szpitala Rejonowego w Raciborzu poszerza panel badań wykonywanych w placówce o homocysteinę, kalprotektynę oraz prokalcytoninę.

Te trzy badania pozwolą odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy twoje serce jest zagrożone?
- Czy musisz wykonać kolonoskopię?
- Czy zmagasz się z infekcją bakteryjną czy wirusową?

Homocysteina nazywana cholesterolem XXI wieku potrafi zabić już w wieku dziecięcym na skutek wywołania bardzo wczesnej miażdżycy.

To aminokwas siarkowy, który powstaje w organizmie w wyniku metabolizmu aminokwasu - metioniny, występującego powszechnie w spożywanych pokarmach białkowych.
Jest ubocznym produktem procesu metylacji. Pełni niezbędne funkcje jako składnik potrzebny wyłącznie do dalszych przemian, jeżeli nie zostanie włączona w dalszy metabolizm, będzie stanowiła czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia szeregu chorób, głównie sercowo-naczyniowych. Do prawidłowego przebiegu procesów usuwania nadmiaru homocysteiny z organizmu niezbędna jest odpowiednia ilość: kwasu foliowego, witamin z grupy B, (B2, B6, B12) oraz cynku.

Wskazania do oznaczenia poziomu homocysteiny:
- choroba wieńcowa
- zawał serca
- miażdżyca
- zakrzepica żylna
- zatorowość tętnicy płucnej
- nadciśnienie tętnicze
- nadwaga
- palenie tytoniu
- podwyższony poziom cholesterolu
- choroby neurodegeneracyjne
- niewydolność nerek
- zespół metaboliczny
- udary, wylewy krwi do mózgu
- niedobory witamin z grupy B, kwasu foliowego
- stosowanie hormonalnej antykoncepcji
- cukrzyca typu 2
- profilaktyka powikłań ciążowych
- obciążenie chorobami sercowo-naczyniowymi w rodzinie 

Podwyższony poziom homocysteiny (hiperhomocysteinemia) stanowi niezależny czynnik rozwoju miażdżycy, związany jest z dwukrotnym wzrostem umieralności na skutek chorób sercowo-naczyniowych. Jej wysoki poziom może przyczynić się do uszkodzenia ściany tętnic, inicjując w ten sposób odczyn zapalny prowadzący ostatecznie do całkowitego zamknięcia światła naczyń.

Hiperhomocysteinemia ma również znaczne powiązanie z chorobami układu nerwowego, tj. choroby Parkinsona, Alzheimera czy demencji. U chorych na Parkinsona powoduje obumieranie komórek wydzielających dopaminę, co występuje zwłaszcza u chorych przyjmujących lek L-dopę. Również niebezpieczne jest przekroczenie normy stężenia homocysteiny w czasie ciąży. Zwiększa ryzyko poronień, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Badanie poziomu homocysteiny jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą (PTBNM).

Kalprotektyna jest białkiem wiążącym wapń i cynk, produkowanym w cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych (rodzaj białych krwinek). To właśnie one, przenikając do światła jelita, jako pierwsze pojawiają się w miejscu wystąpienia stanu zapalnego. Pobudzone uwalniają kalprotektynę do płynów ciała oraz kału. Stężenie kalprotektyny w kale pełni rolę wskaźnika intensywności procesu zapalnego. Badanie kalprotektyny jest rekomendowane przez NICE 9 National Institute for Heath and Care Excellence) u pacjentów z pierwszą manifestacją objawów ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zastosowanie kalprotektyny jako badania pierwszego rzutu pozwala na podjęcie decyzji co do dalszego postępowania.

Badanie poziomu kalprotektyny jest pomocne w odróżnieniu zapalnych chorób przewodu pokarmowego i schorzeń o podłożu nowotworowym (IBD) od zespołu jelita drażliwego (IBS). W IBD i nowotworach stężenie kalprotektyny w kale jest znacznie podwyższone.

Wskazania do badania kalprotektyny:
- różnicowanie zespołu jelita drażliwego od przewlekłych zapalnych chorób jelit
- różnicowanie biegunki o podłożu funkcjonalnym od biegunki na tle chorób organicznych jelita
- obecność w surowicy pacjenta autoprzeciwciał charakterystycznych dla IBD
- pacjenci z objawami wskazującymi na IBD, ale prawidłowym CRP
- podejrzenie nowotworu jelita grubego/odbytnicy (jako badanie dodatkowe)
- monitorowanie przebiegu zapalnej choroby jelit
- u dzieci z podejrzeniem zapalnej choroby jelit, gdy rozważa się wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii
- pacjenci z podejrzeniem IBD liu IBS, którzy odmawiają poddania się kolonoskopii, w celu ustalenia dalszego postępowania

Pomiar stężenia kalprotektyny jest szczególnie użyteczny w trakcie diagnostyki różnicowej zespołu jelita drażliwego i przewlekłych zapalnych chorób jelit ze względu na jego wysoką wartość predykcyjną. Ten marker biologiczny jest wykorzystywany do szybkiego ustalenia dalszych procedur diagnostycznych (np. endoskopii).

Badanie stężenia kalprotektyny jest zarówno bardziej czułe, jak i bardziej swoiste niż ogólne markery stanu zapalnego (OB, CRP). Ponadto ostatnie badania wykazują, że wzrost stężenia kalprotektyny w kale wyprzedza nawroty choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Ponadto stężenie kalprotektyny w kale bardzo dobrze koreluje z wynikami badań endoskopowych i histologicznych u pacjentów z chorobami zapalnymi jelit. Stężenie kalprotektyny koreluje również z aktywnością choroby. Kalprotektyna w kale jest nieinwazyjnym testem do różnicowania poważnych chorób zapalnych jelit od zaburzeń funkcjonalnych, np. zespołu drażliwego jelita.

Prokalcytonina (PCT) to białko składające się ze 116 aminokwasów, której obecność we krwi wskazuje na infekcję bakteryjną. Badanie stężenia prokalcytoniny w surowicy pozwala na wczesne rozpoznanie zakażenia, nawet wtedy, gdy nie pojawiają się jeszcze żadne objawy. Można więc bardzo szybko zastosować skuteczne leczenie i zwiększyć szanse na powrót do zdrowia.

Prokalcytonina (PCT) to marker infekcji bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych, tzn. białko, którego obecność stwierdza się we krwi osób z tego typu infekcjami. Dzięki oznaczeniu stężenia PCT można wykryć rozwijające się zakażenie jeszcze w fazie utajonej, przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. W niektórych przypadkach kontrolowanie poziomu PCT ma większą wartość diagnostyczną niż innych parametrów stanu zapalnego, takich jak leukocytoza, białko C-reaktywne (CRP), OB, temperatura ciała. U pacjentów ciężko chorych wzrost leukocytozy lub wzrost stężenia białka C-reaktywnego występuje w późnej fazie zakażenia. A wzrost ciepłoty ciała nie zawsze jest spostrzegany.

Wskazania do badania poziomu prokalcytoniny (PCT)
- wczesna diagnostyka infekcji bakteryjnych i różnicowanie stopnia ich nasilenia m.in. posocznicy, zapalenia płuc, zapalenia dróg moczowych, a także zakażeń grzybiczych i pasożytniczych
- odróżnienie zakażeń bakteryjnych od wirusowych, zwłaszcza przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych
- monitorowanie skuteczności leczenia
- po zabiegach chirurgicznych, po transplantacji, podczas immunosupresji i u innych pacjentów ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zakażenia
- ostre zapalenie trzustki
- infekcja u dzieci z zakażeniem układu moczowego
- różnicowanie zakażeń u noworodków

Oznaczenie poziomu prokalcytoniny (PCT) pozwala na wczesne rozpoznanie zakażenia oraz na ocenę zaawansowania procesu chorobowego, jak również podjęcia decyzji dotyczącej włączenia antybiotykoterapii.

Omówione wyżej badania zostaną wprowadzone do panelu badań laboratoryjnych w połowie maja. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 32 755 51 91 w godz. od 8.00 do 14.00.

Materiał został opracowany w oparciu o materiały źródłowe firm EUROIMMUN i ABBOTT (EBP)

fot.: pixabay.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
fot. FB 112 Racibórz
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Aktualności6 sierpnia 202207:28

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. archiwum redakcji/M. Dmowski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Biznes6 sierpnia 202222:57

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 6 sierpnia, raciborska Biblioteka zaprosiła na drugi w tym sezonie występ na scenie Letniego Teatru na Schodach. Tym razem znany raciborzanom Teatr Wodzisławskiej Ulicy wystąpił ze spektaklem Łysa Śpiewaczka na podstawie sztuki Eugène Ionesco.

Jan Ptak
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja6 sierpnia 202222:31

Letnie koncerty na bulwarach. Piec Duo

Letnie koncerty na bulwarach. Piec Duo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Jan Ptak, źródło: WCK
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Reklama
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.