Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie22 marca 201308:49

Rafako: współpraca przemysłu z nauką

Reklama
Racibórz:

Materiały i technologie w modernizacji i budowie nowych bloków energetycznych były tematem jubileuszowej X Konferencji Naukowo-Technicznej, organizowanej w dniach 14-15 marca w Słoku koło Bełchatowa przez RAFAKO S.A. i Politechnikę Śląską.

- Budowa nowych bloków energetycznych czy modernizacja już istniejących, to kwestia dotycząca nie tylko branży energetycznej, ale także związana z rozwojem społeczeństwa. Bowiem między innymi od bezpieczeństwa energetycznego zależy to, jak będziemy żyć, na jakim poziomie cywilizacyjnym. Organizowana przez RAFAKO wspólnie z Politechniką Śląską konferencja skupia osoby, którym szczególnie leżą na sercu te aspekty związane z rozwojem naszej branży. Stanowi forum umożliwiające wymianę doświadczeń świata nauki i przemysłu w zakresie energetyki. Prezentowane tu materiały i opracowania wywołują żywą dyskusję wśród uczestników, a to jest motorem postępu – mówi Krzysztof Burek, wiceprezes ds. handlowych w RAFAKO S.A., który zainaugurował konferencję wykładem na temat problemów dotyczących inwestycji energetycznych na terenie całej Europy oraz związanych z tym problemów. Szczególnie żywe zainteresowanie wywołała część poświęcona planowanym nowym blokom energetycznym w naszym kraju. Jak przekonuje wiceprezes RAFAKO, to właśnie inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne należą do jednych z najważniejszych czynników rozwoju. - Z Politechniką Śląską współpracujemy już od wielu lat, m.in. w zakresie rozwoju oferowanych przez nas technologii. Współczesny przemysł stawia w tym zakresie coraz wyższe wymagania, stąd taka współpraca jest koniecznością. Dlatego realizujemy wiele wspólnych programów naukowo-badawczych, dzięki czemu powstają stanowiska badawcze, testujemy pewne nowe rozwiązania, nowe technologie. RAFAKO posiada wiedzę i doświadczenie branżowe, ale potrzebne jest też spojrzenie z innej perspektywy. Przepisy prawne, ustawiczne dążenie do popraw efektywności nowo budowanych instalacji i wynikające z tego wymogi przetargów narzucają coraz to bardziej wygórowane normy w zakresie eksploatacji urządzeń. Żeby utrzymać się na rynku musimy się do nich dostosowywać, dlatego rozwój jest niezbędny – dodaje wiceprezes K. Burek.

- Wspólnie z RAFAKO realizujemy, oprócz badań bieżących, także projekty, które mają charakter wyprzedzający, czyli dotyczą nowych bloków energetycznych, o wyższych parametrach, gdzie będą stosowane zupełnie nowe materiały. Wymaga to kompleksowych badań, zdobycia odpowiedniej wiedzy. Przeszłość uczy pokory i bardzo rozważnego podejścia do tematu – przyznaje prof. dr hab. inż. Adam Hernas z Politechniki Śląskiej w Katowicach.

Tegoroczna konferencja, podobnie jak jej poprzednie edycje, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, reprezentujących zarówno firmy związane z branżą energetyczną, środowiska akademickie jak i instytucje naukowo-badawcze. Poruszane były tematy dotyczące m.in. własności technologicznych materiałów, nowych gatunków stali czy modernizacji wybranych obiektów.
- Prezentowany przez mnie referat miał na celu uświadomienie słuchaczom, że nic nie jest idealne. Po latach eksploatacji urządzeń mogą zacząć występować awarie, spowodowane mikrowadami w materiale, których nie widać, ponieważ są na tyle małe, że materiały te spełniają wszystkie wymagania odbiorowe. Technologii tak szybko nie zmienimy, ale powinniśmy dostosowywać parametry odbiorowe, określające dobrą jakość materiału. Istotnym czynnikiem jest tu też fachowa wiedza osoby oceniającej, jej umiejętność rozróżnienia czynników, które potem będą decydowały o trwałości konstrukcji – relacjonuje prof. dr hab. inż. Edmund Tasak z Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Poruszana tu tematyka jest bardzo istotna z punktu widzenia rozwoju branży energetycznej. Jesteśmy na etapie wprowadzania technologii supernadkrytycznej, a to wiąże się z niesamowitymi problemami materiałowymi, które trzeba rozwiązać. Jest to ważne zarówno dla producentów oferujących takie rozwiązania jak i z punktu widzenia ich użytkowników – przyznaje prof. dr hab. inż. Marek Pronobis z Instytutu Maszyn i Urządzeń Politechniki Śląskiej.

Jubileuszowa edycja konferencji zainicjowanych i organizowanych co roku przez biuro marketingu RAFAKO przy współpracy z Politechniką Śląską w Katowicach jest też okazją do podsumowań. Wszystko zaczęło się od tematyki dotyczącej urządzeń pomocniczych kotła, przez instalacje odsiarczania spalin czy remonty części ciśnieniowych. - To przedsięwzięcie, które każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem przedstawicieli branży. Atutem konferencji jest wysoki poziom merytoryczny. Poruszane są tu tematy branżowe, ściśle techniczne, prezentowane przez naszych inżynierów a także naukowców, przedstawicieli innych firm, biur projektowych czy instytucji dozorowych. Takie zestawienie pozwala na obiektywny pogląd na dany problem. Stanowi podsumowanie tego, co przez cały rok działo się w branży i umożliwia jej przedstawicielom dostęp do fachowych informacji. Dodatkowym atutem są wysokiej jakości materiały konferencyjne, rozdawane uczestnikom konferencji – przekonuje Piotr Karaś, dyrektor biura marketingu w RAFAKO S.A.

- Konferencja daje nam okazję do wymiany doświadczeń zawodowych czy poznania trendów w stosowaniu nowych materiałów i technologii. To bardzo ważne i ciekawe spotkanie, które poszerza naszą wiedzę zawodową, a przez to przyczynia się do podnoszenia bezpieczeństwa w polskim przemyśle – mówi Grzegorz Olszewski z UDT Poznań. Jego opinię podziela także Robert Wołoszyn, reprezentujący Polimex-Mostostal S.A. - Poruszane tu tematy nie wyczerpują całej problematyki, ale na pewno pomagają w zrozumieniu pewnych kwestii. RAFAKO jest wiodącą w kraju firmą w przemyśle energetycznym, posiada potężny potencjał i doświadczenie, dzięki którym wnosi istotny wkład w rozwój całej branży – podsumowuje R. Wołoszyn.

AK

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202210:24

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont

Droga z Pogrzebienia do Lubomi z szansą na remont - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu/K. Kubik
Sport4 grudnia 202221:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.