Darowizny na cele pożytku publicznego

Rozmawialiśmy już o darowiznach na cele kultu religijnego. Nasz specjalista – Elżbieta Madej przedstawi nam inne możliwości przekazywania darowizn.
EM: Podatnik może również odliczyć od dochodu wydatki z tytułu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Odliczenia dokonujemy w ramach limitu 6% dochodu. Ulga dotyczy darowizn dokonanych w 2010 roku. Darowizny te mogą być przekazywane nie tylko na organizacje pożytku publicznego, ale również na:
- organizacje pozarządowe, czyli nie będące jednostkami sektora finansów publicznych;
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polsce
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
Ulga dotyczy także darowizn na rzecz organizacji działających w innych krajach Unii Europejskiej.
Darowizny mogą zostać przekazane na przykład na cele:
- pomocy społecznej, w tym rodzinom i osobom trudnej sytuacji życiowej
- działalności charytatywnej
- ochrony i promocji zdrowia
- upowszechniania kultury fizycznej i sportu
- działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości
- nauki, edukacji, oświaty i wychowania
Przy określaniu wartości tych darowizn opieramy się na wartości rynkowej rzeczy lub praw majątkowych, określonych na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju.
R: Zapewne do dokonania takiego odliczenia potrzebne są jakieś dokumenty i potwierdzenia.
EM: Tak. Dokumentem dającym prawo do odliczenia jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku darowizny innej niż pieniężna musimy dysponować dokumentem, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. W zeznaniu należy wykazać komu i ile przekazaliśmy.
R: Pani Elżbiecie dziękuję za rozmowę, a wszystkich czytelników zapraszam do Galerii Młyńskiej, gdzie w najbliższy weekend, odwiedzający będą mogli liczyć na bezpłatne wypełniania PITów praz porady i konsultacje ekspertów podatkowych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany