Darowizny na cele krwiodawstwa

Nasz specjalista – Elżbieta Majer z biura rachunkowego Adrem – opowie nam o korzyściach podatkowych wynikających z oddawania krwi.
EM: Zachętą do oddawania krwi jest możliwość odliczenia od swojego dochodu kwoty 130 zł za każdy litr krwi oddanej w 2010 roku przez honorowych dawców. Nie można jednak odliczyć więcej niż 6% swojego dochodu. Limit 6% dotyczy łącznie wszystkich rodzajów darowizn dokonanych w danym roku podatkowym.
R: Kogo uznaje się za honorowego dawcę krwi?
EM: Honorowymi dawcami krwi uznaje się osoby, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, czyli stacji krwiodawstwa. Jeśli za oddaną krew osoba otrzymała jakikolwiek ekwiwalent pieniężny - nie może skorzystać z tej ulgi, gdyż wtedy nie możemy mówić o darowiźnie.
Chcąc skorzystać z tego odliczenia powinniśmy zadbać o właściwe udokumentowanie ilości oddanej krwi. Powinniśmy więc posiadać zaświadczenie, z którego wynikać będzie wartość darowizny, tzn. wartość niepobranego ekwiwalentu, a nie ilość oddanej krwi. W zaświadczeniu tym nie uwzględnia się bowiem wartości krwi, za którą dawca otrzymał już ekwiwalent. Dodatkowo musimy mieć zaświadczenie obdarowanej stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny.
R: Jasno, krótko i na temat. Dziękuję pani Elżbieto. Zapraszamy oczywiście do Galerii Młyńskiej na więcej porad i konsultacji, całkowicie bezpłatnych piątek, sobota i niedziela w Galerii Młyńskiej w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany