Reklama

Najnowsze wiadomości

Strony Partnerskie6 czerwca 201210:46

Śląskie eko-wiadomości

Śląskie eko-wiadomości - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Eko-kurier 31. - Ochrona ciemnego nieba * Dzień Ziemi niepełnosprawnych w Krzanowicach * Ciekawie o ekologii nie tylko dla dorosłych - najnowsze wiadomości poświęcone eko-inicjatywom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zobacz też nowe eko-tv.

Ciekawie o ekologii nie tylko dla dorosłych

Na stronie internetowej Funduszu pojawił się nowy dział pn. „Fundusz dzieciom”. W tym miejscu publikowane będą informacje o najciekawszych przedsięwzięciach proekologicznych dla dzieci i młodzieży dofinansowywanych ze środków WFOŚiGW w Katowicach.
 
Mamy nadzieje, że strona graficzna, interaktywne zagadki ekologiczne, interesujące informacje pozwolą dzieciom, rodzicom i nauczycielom na wspólną zabawę i niestandardowe zdobywanie wiedzy o środowisku. Dzięki temu będzie można lepiej poznać ciekawe miejsca oraz zapoznać się z przyrodniczymi ciekawostkami i wydarzeniami w województwie śląskim służącymi rozwijaniu edukacji i świadomości ekologicznej młodych jak i dorosłych mieszkańców regionu.

Kliknij TUTAJ

Dzień Ziemi niepełnosprawnych w Krzanowicach

29 maja pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich” w Ośrodku Pomocy Społecznej Krzanowicach zorganizowano gminne obchody tegorocznego Dnia Ziemi dla dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych.

Był to ważny element realizowanego od trzech lat unijnego projektu pn. „Uwierz w siebie”-program aktywizacji społeczno – zawodowej w gminie Krzanowice.

Wzięła w nich udział Gabriela Lenartowicz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach .W trakcie spotkania dużo mówiono o źródłach energii zarówno odnawialnej jak i tej, z której wszyscy korzystamy na co dzień.

Ważnym wydarzeniem w tym dniu był marsz - happening uliczny na Rynku w Krzanowicach. Uczestnicy projektu wraz z opiekunami, przeszli w barwnym korowodzie. Transparenty z hasłami ekologicznymi przygotowały osoby niepełnosprawne w ramach zajęć animacyjnych. Główne hasła to: „Piękny świat poprzez segregację śmieci”, „Zwierzęta mają prawo do godnego życia”, „Przyroda radością naszego życia”.

W ramach akcji posadzono drzewka i krzewy na skwerku w centrum Krzanowic oraz posprzątano śmieci z parku, trawników i chodników. W ten sposób uczestnicy projektu pokazali, że mogą uczynić coś dla ratowania ekosystemu naszej „zielonej planety” oraz zadbali również o środowisko lokalne. Miejsce upamiętnili tablicą pamiątkową.

zdjęcia w galerii

Ochrona ciemnego nieba

Dotacją w wysokości ponad 10 tys. zł Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł organizatorów Europejskiego Sympozjum na rzecz ochrony ciemnego nieba i racjonalnej polityki oświetleniowej, które odbędzie się we wrześniu w Bielsku-Białej. Środki te otrzyma Stowarzyszenie Polaris –OPP z Sopotni Wielkiej, które po raz pierwszy w Polsce zgromadzi międzynarodowych ekspertów zajmujących się astronomicznymi obserwacjami ciemnego nieba oraz samorządowców decydujących o tym jak wygląda oświetlenie ulic w gminach.

Pierwsza organizacja zajmująca się ochroną nocnego nieba powstała w 1988 roku w USA. Do dziś działa wiele podobnych inicjatyw, stworzono kilkadziesiąt portali i stron internetowych poświęconych tematyce ochrony ciemnego nieba. Zadaniem każdego programu tego typu jest propagowanie idei ochrony nocnego nieba w masmediach docierających do najszerszego grona odbiorców oraz promowanie racjonalnego i przyjaznego dla środowiska oświetlenia w miastach.

O problemie tym mówi się już w kategoriach zagrożeń ekologicznych, gdyż w przeciwieństwie do globalnego ocieplenia czy zanieczyszczenia odpadami, utrata ciemnego nieba jest zjawiskiem znacznie szybciej postępującym.

Także w Polsce problemy ze sztucznym światłem stają się coraz bardziej uciążliwe już nie tylko dla mieszkańców dużych aglomeracji, ale również ludzi zamieszkujących nawet małe wsie i miasteczka. Szczególnie problem ten zauważają obserwatorzy nocnego nieba oraz nocnej fauny, publikując coraz bardziej niepokojące informacje na różnorodnych forach internetowych w fachowych periodykach, przy okazji różnych imprez naukowych itp.

Brak norm polskich regulujących zanieczyszczenie światłem w połączeniu z niewłaściwą polityką oświetlenia ulic spowodowały, że różne środowiska społeczne postanowiły zrobić pierwsze kroki w kierunku poprawny stanu nocnego nieba nad Polską.

Bielskie sympozjum jest ważnym elementem tego programu .Uczestniczyć w nim będzie ok. 120 międzynarodowych ekspertów, głównie astronomów, biologów, fizyków, psychologów, których obszarem zainteresowania i badań jest wpływ zanieczyszczenia sztucznym światłem.

Tematem przewodnim sympozjum będzie rozwój astro-turystyki opartej na obserwacjach astronomicznych będących w zgodzie z przyrodą i naturalnymi cyklami dnia i nocy.

W 2011 roku działacze stowarzyszeni Polaris –OPP zrealizowali projekt, którego celem było utworzenie pierwszego w kraju obszaru ochrony ciemnego nieba. Inwestycja polegała na całkowitej modernizacji oświetlenia ulicznego w Sopotni Wielkiej wraz z wyznaczeniem punktów obserwacyjnych nocnego nieba oraz nocnych krajobrazów i pejzaży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Podjęte działania przyczyniły się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a także poprawieniu bezpieczeństwa na drogach dzięki lepszemu doświetleniu ulic poprzez zastosowanie specjalnych opraw latarni z płaskimi szybami. Uregulowane w ten sposób światło nie oślepia okien domów czy wyjeżdżających z ciemności kierowców. Przy okazji przyczynią się do zachowania naturalnych, nocnych ekosystemów roślin i zwierząt na obszarach Natura 2000..

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK
Ekologia VI/2012
Opis: Brak opisu

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja25 kwietnia 202408:59

Śmieciomoda wiosna 2024

Śmieciomoda wiosna 2024 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.