Paweł Newerla o dziejach kolei na ziemi raciborskiej

Historia na weekend. Znany raciborski historyk przygotował szkic obrazujący dzieje kolejnictwa na ziemi raciborskiej.
Od pewnego czasu Racibórz jest znowu połączony linią kolejową zarówno z Berlinem jak i z Wiedniem. Pociąg ekspresowy (InterCity–NightJet) z Raciborza odjeżdża o godz. 2:52 i jest o godz. 9:49 na dworcu Berlin Hauptbahnhof (dworzec główny). Natomiast pociąg do Wiednia odjeżdża z Raciborza o godz. 1:23 i przyjeżdża o godz. 7:00 na dworzec Wien Hauptbahnhof. Mamy także połączenie z Pragą (odjazd 13:08, przyjazd Praha Hlavní nadraží – dworzec główny – 18:39).
Przypomnijmy, że obecnie z Raciborza mamy bezpośrednie połączenia także z Warszawą (odjazd 6:24, przyjazd na dworcu Warszawa Wschodnia o 12:01) oraz z Przemyślem (odjazd 6:47, przyjazd do Przemyśla – 13:37). Przed laty unieruchomiono niektóre linie kolejowe, które teraz zamierza się znowu ożywić, np. trasę Racibórz–Głubczyce–Racławice Śląskie. Przyjrzyjmy się, jak wyglądał rozwój kolei na ziemi raciborskiej na przestrzeni dziejów. Jak do tego doszło? Jak ongiś bywało?
Wiadomo, że w 1814 r. angielski inżynier George Stephenson skonstruował pierwszy, zdolny do jazdy, pociąg. Otwarcie pierwszej linii kolejowej długości 15 km, prowadzącej ze Stockton do Darlington, miało miejsce 27 września 1825 roku. Ze względów bezpieczeństwa przed pociągiem biegł człowiek, który dzwonkiem ostrzegał ludzi i zwierzęta przed nadjeżdżającym pociągiem. Stephenson nazwał ten parowóz „Rakieta”. Dodajmy, że wagony tego pociągu były odkryte.
![Narodowe Święto Niepodległości w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Narodowe Święto Niepodległości w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762863913dsc-9688-.jpg)

![Unia Racibórz pokonała Czarnych Gorzyce. Przy Srebrnej polała się krew! [FOTO i WIDEO] Unia Racibórz pokonała Czarnych Gorzyce. Przy Srebrnej polała się krew! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762875306dsc01290-.jpg)
![Gwiazdy motoryzacji minionych dekad na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] Gwiazdy motoryzacji minionych dekad na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762876024dsc-3812-.jpg)

![Koncert pieśni patriotycznych na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] Koncert pieśni patriotycznych na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762886709dsc-4136-.jpg)



![Narodowe Święto Niepodległości. Refleksja nad 11 listopada 1918 roku [OPINIA] Narodowe Święto Niepodległości. Refleksja nad 11 listopada 1918 roku [OPINIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_16671456391665686006_dsc8569--.jpg)



![Święto Niepodległości na sportowo [WYNIKI I TABELE] Święto Niepodległości na sportowo [WYNIKI I TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17629014151762878491gre01590-.jpg)


![Święty Marcin gościł u świętego Mikołaja na Starej Wsi [FOTO] Święty Marcin gościł u świętego Mikołaja na Starej Wsi [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762937587bez-nazwy-89-.jpg)

![Jesień pełna wydarzeń w Stacji Kultura w Pietrowicach Wielkich [ZAPOWIEDZI] Jesień pełna wydarzeń w Stacji Kultura w Pietrowicach Wielkich [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762950165obraz-1-.jpg)



![Mażoretki Zara 11 XI na Stadionie Śląskim [FOTO i WIDEO] Mażoretki Zara 11 XI na Stadionie Śląskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762951051zdjecie-whatsapp-2025-11-11-o-13-22-30-9b58ad01-.jpg)

![Remisowa batalia w Nędzy. Sześć bramek i kontrowersje na finiszu [FOTO] Remisowa batalia w Nędzy. Sześć bramek i kontrowersje na finiszu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762894113photo-82-of-184-.jpg)

![Jestem OK - taki, jaki jestem – spotkanie z Anitą Kiderys w bibliotece [ZAPOWIEDŹ] Jestem OK - taki, jaki jestem – spotkanie z Anitą Kiderys w bibliotece [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1762949817anita-kiderys-baner-.png)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany