Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 stycznia 201917:56

Eufemia znaczy dobrze wróżąca. Racibórz wspomniał dziś słynną dominikankę Piastównę FOTO i WIDEO

Eufemia znaczy dobrze wróżąca. Racibórz wspomniał dziś słynną dominikankę Piastównę FOTO i WIDEO  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

17 stycznia minęło 660 lat od śmierci świątobliwej księżniczki raciborskiej Eufemii (Ofki) Piastówny, dominikanki i przeoryszy miejscowego konwentu św. Ducha, kandydatki na ołtarze. W kościele farnym odprawiono Mszę św. w intencji jej rychłej beatyfikacji, a w Muzeum odbyła się sesja popularno-naukowa. 

Mszę św. w kościele WNMP, gdzie do dziś znajduje się ołtarz z obrazem świątobliwej Eufemii i poświęcone jej wota dziękczynne, odprawił ks. bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, stojący na czele komisji historycznej ustalającej fakty związane z życiem i wielowiekowym kultem, jakim w całej Europie, aż po Hiszpanię, otaczano raciborską dominikankę (przed 1299-1359). Diecezja opolska stara się o jej beatyfikację, czyli wyniesienie na ołtarze i otoczenie czcią w lokalnym Kościele. Była przeorysza raciborskich dominikanek czeka na wszczęcie procesu na szczeblu diecezjalnym.

Po Mszy św., w Muzeum w Raciborzu, mieszczącym się w dawnym kościele dominikanek, gdzie w liturgii brała udział świątobliwa Eufemia (Ekonomik zajmuje dawny klasztor sióstr), odbyła się sesja popularno-naukowa. Podczas otwarcia prezydent Dariusz Polowy wspomniał o tym, że współcześni mieszkańcy miasta uznali Ofkę za raciborzankę tysiąclecia, co oznacza, że pamięć o niej jest wciąż żywa i trwała. Od chwili jej śmierci do historii przeszło 26 pokoleń raciborzan. Postać zakonnicy i idący za nią wzór cnót, to dar i wyzwanie, wspólnotowe i religijne.

Biskup gliwicki, zarówno podczas kazania jak i krótkiego przemówienia w Muzeum, wskazywał na wyjątkowo silny charyzmat dominikanki, przekonując, że jesteśmy świadkami czegoś niezwykłego, a jednocześnie trudnego przez nas do pojęcia. Mówił, że to solidny fundament pamięci dla miasta. Podczas kazania wspomniał o doczesnych szczątkach świątobliwej, niegdyś złożonych w kaplicy św. Dominika (dawna nekropolia Piastów i Przemyślidów raciborskich przylegająca od północy do kościoła św. Ducha, zburzona przez władze pruskie w I poł. XIX wieku), a na początku XIX w. przeniesionych do kościoła farnego. Tu były otaczane czcią, tu za sprawą wstawiennictwa Ofki miały się do dokonywać cuda, tu, być może, istnieją do dziś, choć sarkofag Ofki w 1945 r. zniszczyli Rosjanie, podpalając świątynię farną.

Na znaczenie postaci Ofki od lat wskazuje Michał Woś, raciborzanin, jeden z założycieli Fundacji im. Ofki Piastówny, dziś członek zarządu województwa śląskiego. Dziś zapewniał, że Śląsk chce pamiętać o świątobliwej z Raciborza. Wskazał, że jej świętość, doskonałość życia wewnętrznego i wiary, przejawiała się m.in. właściwym wykonywaniem codziennych obowiązków z troską o dobre wspólne, publiczne. To, jego zdaniem, winno inspirować kolejne pokolenia.

Wiceprezydent Michał Fita odczytał list, jaki wicepremier i minister kultury Piotr Gliński skierował do prezydenta Dariusza Polowego w odpowiedzi na zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach. - O felix Ratiboria! Szczęśliwy Raciborzu! Miałeś taką wspaniałą osobę - napisał wicepremier.

Życiorys Eufemii przedstawił raciborski historyk Paweł Newerla, antropologiczne spojrzenie na kult świątobliwej Ofki, czyli miejsce, jakie zajmuje w społecznej świadomości raciborzan omówił dr Janusz Nowak, a szczegóły dotyczące starań o beatyfikację zreferował postulator procesu, ks. dr hab. Grzegorz Kublin.

Na koniec Schola Cantorum Minorum Chosoviensis odśpiewała zachowany fragment średniowiecznego graduału raciborskiego.

W uroczystości wzięli udział m.in. posłanka Gabriela Lenartowicz, przewodniczący Rady Miasta Leon Fiołka, wiceprezydenci Michał Fita i Dominik Konieczny, proboszcz kościoła farnego ks. Marian Obruśnik, radny Zygmunt Kobylak oraz dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Paweł Ptak (Technikum w ZSE ma za patronkę Eufemię Piastównę). Wśród gości specjalnych znalazł się też Piotr Stefaniak, autor licznych opracowań i szkiców poświęconych Ofce.

(waw)

Autor: (waw), fot. M. Krakowski/Muzeum w Raciborzu, Andrzej Złoczowski, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zobacz film

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.