Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia20 września 200919:15

Dożynki diecezjalne w Rudach

Dożynki diecezjalne w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Do Rud przyjechali przedstawiciele rolników diecezji gliwickiej, by dziękować Bogu za tegoroczne zbiory. Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup gliwicki Gerard Kusz. –Dziękujemy i całujemy wasze spracowane ręce – powiedział hierarcha.

O 11.15 przy plebanii w Rudach zebrali się rolnicy, ogrodnicy, działkowcy i wierni diecezji gliwickiej. Po błogosławieństwie koron żniwnych rozpoczęła się dziękczynna msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Biskup Gerard Kusz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Podkreślił radosny charakter świętowania dożynek, ale przypomniał o wydarzeniach w kopalni Wujek w Rudzie Śląskiej. – Dożynki to radosna uroczystość, ale cieniem kładzie się tragedia górników. Módlmy się za nich. Tak to bywa, że radość i smutek mieszają się ze sobą – mówił. W homilii hierarcha nawiązał do symbolu kielicha. – Oznacza on wartości ducha, których potrzeba jak chleba. Bez nich nasze życie staje się pustynią – zaznaczył i przypomniał też o swoim pochodzeniu. – Życie na wsi jest twarde. Wiem co mówię, bo jestem ze wsi. To widać, słychać, ale nie czuć – podkreślił.

W uroczystości udział wzięli również zaproszeni goście: prezydent Zabrza, prezydent Gliwic, poseł Henryk Siedlaczek, burmistrz Rita Serafin oraz przedstawiciele władz samorządowych. Przywitał ich nowy proboszcz parafii w Rudach, ks. Rafał Wyleżoł. Po mszy świętej biskup błogosławił przedstawicielom poszczególnych parafii. – Przepiękna, barwna uroczystość – mówią Zofia Woźniak, Bogumiła Dąbrowska oraz Maria Wrześniowska ze Smolnicy i prezentują własnoręcznie upieczony, okrągły bochen chleba. - Nauczyłyśmy się wypiekać chleb specjalnie na dożynki. Na co dzień tego nie robimy, więc nie mamy doświadczenia, a mimo to zawsze się udaje - przekonują panie. Z kolei sołtys Pławniowic, Erwin Koszyk, zachwala efekty pracy swoich koleżanek: Stefani Roziak, Renaty Wolek i Renaty Jeziorowskiej. Kobiety pomagały w wykonaniu korony żniwnej. – Kiedyś tylko obserwowałyśmy, dziś bierzemy czynny udział. Zaangażowałyśmy się, ponieważ jesteśmy aktywnymi parafiankami, a poza tym chciałyśmy bliżej poznać nowego sołtysa - mówią z uśmiechem.

MaS

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.