Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia17 stycznia 202012:56

Jak poradzić sobie z uporczywym drapaniem w gardle?

Jak poradzić sobie z uporczywym drapaniem w gardle? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Drapanie w gardle i katar najczęściej zwiastują przeziębienie. Zdecydowana większość dolegliwości gardłowych wynika z ataku wirusów, którymi naprawdę nietrudno się zarazić. Jeśli już pojawi się infekcja, trzeba pamiętać - chorób wirusowych się nie leczy, a jedynie zwalcza ich objawy. Jest na to kilka sposobów. W tym również na drapanie w gardle!

Drapanie w gardle - leki dostępne bez recepty

Drapanie w gardle zwykle świadczy o dwóch rzeczach - toczącym się zakażeniu oraz podrażnieniu, a być może i wysuszeniu błony śluzowej. Dlatego też w łagodzeniu tego objawu najważniejsze jest wszechstronne działanie. Zapewniają je niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu miejscowym, w skład których wchodzi substancja czynna o wielokierunkowych właściwościach. Dla przykładu można wymienić tu benzydaminę, która jednocześnie znieczula, zmniejsza obrzęk, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie (dezynfekująco). Jednak oprócz farmaceutyków opartych na organicznych związkach chemicznych, bardzo pomocne przy drapaniu w gardle okazują się leki na bazie naturalnych składników, jak miód czy propolis, które wykazują podobne właściwości, przy czym dodatkowo silnie nawilżają śluzówkę.

Do leków na gardło zalicza się przede wszystkim pastylki do ssania, aerozole, spraye, roztwory do płukania czy żele. Przy ich wyborze, poza uwzględnieniem składu, warto także wziąć pod uwagę samą postać danego leku. Bo chociaż wszystkie działają miejscowo, nie wszystkie w takim samym stopniu. Przyjrzyjmy się im bliżej. Spraye i aerozole to z pewnością najlepsze leki na ból i drapanie w gardle u dziecka. Są bezpieczne i dają się łatwo zaaplikować. Warto jednak wiedzieć, że o ile tego typu preparaty skutecznie łagodzą zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej i gardła, o tyle niekoniecznie tak samo dobrze działają na jego głębsze struktury - krypty migdałków. A to właśnie na migdałkach podniebiennych bardzo często pojawiają się bolesne ogniska zapalne, charakterystyczne dla powszechnie występującego wirusowego bólu gardła, na które w ciągu roku można zapaść nawet kilkukrotnie. 

Tak więc, jeśli drapanie w gardle dotyczy raczej tylnej jego ściany bądź, jeśli pojawia się ból utrudniający przełykanie, lepiej zamiast aerozoli (dla osoby dorosłej) wybrać pastylki do ssania. Rozpuszczone tabletki mieszają się ze śliną, dzięki czemu mogą dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych miejsc. Oczywiście każdemu z wymienionych tu leków trzeba dać szansę, aby mogły zadziałać. Preparatów na ból i drapanie w gardle nie należy popijać! Przyjmowane płyny wypłukują lekarstwo, więc po jego zażyciu warto odczekać przynajmniej 15-20 minut.

Drapanie w gardle - wizyta u lekarza

Dziś w aptece znajduje się  mnóstwo preparatów na dolegliwości gardłowe, a wiele z nich to leki OTC - dostępne bez recepty. Możliwość samodzielnego leczenia jest bezsprzecznie ogromnym ułatwieniem i wygodą. Łatwiej przyjąć w domu znany i uznawany za bezpieczny lek niż czekać w tłumie chorych pacjentów na swoją kolej. Atuty takiego rozwiązania są niepodważalne, poza jednym. Samoleczenie niesie pewne ryzyko. Ryzyko związane z jednej strony z niewłaściwie przyjmowanym lekiem, a z drugiej z tłumieniem dolegliwości bez poznania ich przyczyny. 

Drapanie w gardle to najprawdopodobniej objaw przeziębienia. Ale tak samo, jak na wirusowe zapalenie gardła, może wskazywać na anginę ropną, przy której konieczne jest podanie antybiotyku, czy nawet na tak poważne choroby, jak nowotwory. Jednostronne drapanie w gardle to jeden z symptomów raka gardła i krtani. Z bólem gardła nie ma żartów, nawet jeśli można go skutecznie wyciszyć, lepiej umówić się na wizytę u lekarza!

Drapanie w gardle - domowe sposoby

Obok farmakoterapii w Polsce dużym uznaniem cieszą się domowe sposoby na łagodzenie różnego rodzaju dolegliwości. Naturalne metody na walkę z przeziębieniem najczęściej pochodzą z kuchni. Spośród produktów spożywczych o właściwościach leczniczych czy zdrowotnych, należy wymienić przede wszystkim miód i czosnek. Przekonanie o możliwościach tych naturalnych antybiotyków jest na stałe zapisane w świadomości społecznej. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są receptury na zdrowie - mleko z masłem i miodem, kanapka z czosnkiem, syrop z cebuli, herbatka z imbiru, sok z malin. Wśród babcinych metod na drapanie w gardle trzeba wymienić z pewnością jeszcze płukanie gardła roztworem soli kuchennej oraz stawianie baniek. 

Podsumowując, na drapanie w gardle jest kilka rozwiązań, które w pewnym stopniu pozwolą złagodzić uciążliwe dolegliwości. Tabletki na gardło czy aerozole znieczulą ognisko bólu, zmniejszą obrzęk, zneutralizują zakażenie i nawilżą wysuszoną, podrażnioną śluzówkę. Płukanki z soli lub ziół zadziałają odkażająco, a napar z imbiru przeciwbólowo. Wszystko przyniesie jakiś efekt, jednak nie powinno zastąpić konsultacji z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie określić, co wywołuje męczące objawy, tym bardziej, kiedy przybierają niepokojący charakter. Kiedy pojawia się drapanie w gardle po kaszlu, nasilające się w nocy lub występujące po jednej stronie gardła - wówczas z wizytą w przychodni nie należy zwlekać!

Autor: materiał partnera, k.zdrojewska@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Reklama
Reklama
Aktualności2 października 202213:13

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia: der-farang.com
Reklama
Aktualności1 października 202219:34

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO]

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Drugi z trzech Hubertusów w powiecie raciborskim odbył się dziś w Raciborzu. Organizatorem była Huzarska Dolina Ludwika Gorczycy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja1 października 202221:31

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO]

XI Gala Skazy. Święto tańca w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot./wideo K. Kubik, wideo M. Waw
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Reklama
Reklama
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności1 października 202215:46

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ford T rocznik 1913 z muzeum Forda w Będzinie był dziś ozdobą zlotu pojazdów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie zakończyło sezon na pograniczu.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202221:32

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO]

Ruch rozbił rezerwy Krzanowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Reklama
Sport1 października 202221:33

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO]

B klasa. Dwa oblicza beniaminka z Wojnowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot.Katarzyna Kubik
Aktualności1 października 202215:48

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO]

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiatowe Centrum Sportu gości dziś blisko stu szachistów – uczestników III Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Alfreda Chrobaka – OPEN.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 października 202214:43

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Aktualności1 października 202220:07

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster

Świętowano 10-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Powiatem Elbe-Elster - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Powiat:

Powiat (Landkreis) Elbe-Elster leży w niemieckim kraju związkowym Brandenburgia, a jego stolicą jest Herzberg (Elster). Od dekady rozwija się partnerstwo z Raciborszczyzną.

fot. SP
Reklama
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Aktualności3 października 202209:37

Raciborzanie na Łysej Górze

Raciborzanie na Łysej Górze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.