Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia23 czerwca 200817:39

Lekarstwa domowe

Lekarstwa domowe - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Na krwawe oczy – weź soku rucianego, wpuść w niego trochę miodu przaśnego o octu, przecedź przez serwetę i napuszczaj tym oczy; na czerwone i bielmem zaszłe oczy – ugotuj dwa jajka twardo, weź z nich białka, posiekaj je i ugnieć na ciasto, przysyp bardzo dobrze przesianego bursztynu trochę, wytłocz przez serwetę i nałóż tym kąt oka.

Na utrzymanie czystych i bystrych oczu – włóż kiedy niekiedy sadła przepiórczego jak siemię w kąciku oka; na palenie gardła – weź jałowcu, ugnieć go, ugotuj w mleku i okładaj często odmieniając ciepło; na wrzód w piersiach – warz żytnie otręby w oliwie, przykładaj na wrzód z rana i wieczór odmieniając ciepło, w dziewiątym dniu rozpuknie się; na zdrętwienie członków – weź łut jeleniego łoju, cztery łuty majowego masła, miałko utłuczonego omanowego korzenia, rozpuść, zrób  maść i nią smaruj; na wywinione członki – po nabiciu w swe stawy uwarz dwie garści lnianego siemienia w mleku, aż puknie, przymieszaj garść jednę żytnych otrąb i trochę octu, niechaj tak raz zawre, rozmaść na macherzynie, obwiń ciepło, jak strzymać będziesz mógł, powtórz kilkakrotnie, ile będzie trzeba; na dziury w gardle – weź garść pełną poziomkowego ziela, wygotuj aż do trzeciej części, miodem osłodź i płucz często; na ból głowy z wielkim gorącem - weź pełną garść przetłuczonego jałowca, tyleż ciasta kwaśnego, soli i gorczycznej mąki, rozczyń tęgim winnym octem, zawiń w kawał płótna, obłóż podeszwy nóg, a gdy wyschnie, rozrób w occie i znów przyłóż. Źródło: Kalendarz gospodarski Zawadzkiego (1794)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności29 marca 202610:01

Noc pełna akcji strażaków. Płonący dom i ranny 38-latek

Noc pełna akcji strażaków. Płonący dom i ranny 38-latek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Racibórz-Brzezie
Aktualności30 marca 202615:55

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO]

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
61
Racibórz:

W poniedziałek, 30 marca, przed siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy odbyła się konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Wosia. W spotkaniu uczestniczyli także radni powiatowi PiS: Magdalena Lenort, Tomasz Kusy oraz Krzysztof Bajerski. Głównym tematem konferencji była sytuacja na rynku pracy w regionie oraz jej konsekwencje dla mieszkańców.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 marca 202610:15

Rozstrzygnięto XX Powiatowy Konkurs Wielkanocny w Raciborzu

Rozstrzygnięto XX Powiatowy Konkurs Wielkanocny w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. M. Kościelniak/Muzeum Racibórz
Sport29 marca 202622:58

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Sportowych emocji w trakcie weekendu nie brakowało. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Swój mecz rozegrali także siatkarze KS PCS Racibórz. Dwa pojedynki mają za sobą również szczypiornistki Startu Pietrowice Wielkie. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, które kibicujesz.

(greh)
Reklama
Sport29 marca 202614:44

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO]

Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 28 marca rozegrano mecz XVIII kolejki raciborskiej klasy A pomiędzy LKS 07 Markowice a LKS BraxTon Raszczyce. Spotkanie derbowe, zakończone 1:2, wywołało wiele emocji zarówno wśród kibiców, jak i piłkarzy.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202613:53

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO]

Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotnim (28.03.) meczu ligi okręgowej pomiędzy LKS 1908 Nędza a KS Przyszłość Rogów zgromadzeni kibice oglądali na żywo prawdziwy rollercoaster emocji - podczas całego spotkania padło aż 9 goli.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.