Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia23 czerwca 200817:32

O gotowaniu wieprzowiny w Raciborskiem

O gotowaniu wieprzowiny w Raciborskiem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

W tradycyjnym pożywieniu w Raciborskiem najbardziej popularna była gotowana wieprzowina. Pieczenie i smażenie mięs było znacznie rzadziej stosowane. Mięso wołowe, jako trudniej dostępne, spożywane było głównie z okazji świąt bądź wypadku losowego, kiedy zwierzę trzeba było dobić.

Ulubione przez Ślązaków rolady wołowe należą do nowszych, przyrządzanych dopiero w XX wieku potraw.  Do II wojny światowej drób również nie gościł zbyt często na śląskich stołach. Współcześnie coraz częściej spożywa się ten gatunek mięsa, a jego konsumpcja na Śląsku jest nawet wyższa niż w innych regionach kraju. Nie ma tradycji potraw tego rodzaju jak pierogi, gołąbki, krokiety. Dzisiaj żaden Ślązak nie wyobraża sobie niedzielnego bądź świątecznego pożywienia bez rolad wołowych, sosu, klusek śląskich i modrej kapusty. Zestaw ten podawany jest najczęściej po zjedzeniu zupy z nudlami czyli  rosołu z makaronem. Rolady przygotowuje się z ładnego kawałka chudej wołowiny. Około sześćdziesiąt dekagramów tego mięsa rozcina się na  niezbyt grube płaty, zbija z obu stron tłuczkiem do mięsa, oprósza solą i pieprzem i smaruje musztardą. Na każdy płat wołowiny nakłada się cienki plasterek słoniny lub boczku wędzonego oraz kilka plasterków cebuli. Zwija się mięso w rolady, zawiązuje białą, lnianą nitką oprósza mąką i smaży na gorącym tłuszczu. W trakcie smażenia rolady podlewa się wodą, dodaje się liść laurowy i parę ziaren ziela angielskiego. Mięso dusi się do momentu aż będzie miękkie. Następnie należy wyjąć rolady z garnka, zdjąć nitki, a sos zagęścić zawiesiną z mąki pszennej i wody oraz podprawić śmietaną. Roladom wołowym nieodłącznie na talerzu towarzyszą kluski zwane śląskimi. Wśród Ślązaków panuje przekonanie, iż kluski posiadają wyższe wartości smakowe i odżywcze niż ziemniaki, które „przelecą przez żołądek i człowiek po nich jest słaby, kluska natomiast trzymo mocno zapewniając sytość”. Najbardziej rozpowszechnione są kluski zwane śląskimi sporządzane z gotowanych ziemniaków i mąki ziemniaczanej. Zwane są one również guminowymi lub białymi. Na śląskim stole pojawiły się one krótko przed II wojną światową, początkowo tylko na weselach. Kilogram ziemniaków należy ugotować i gorące przecisnąć przez praskę. Przeciśnięte ziemniaki trzeba następnie ułożyć w misce, podzielić na cztery części, po czym jedną z nich wyjąć. W to miejsce wsypać tyle samo mąki ziemniaczanej. Dodać ponownie wyjęte ziemniaki i zagnieść na jednolitą masę, z której formować okrągłe kuleczki, lekko spłaszczone. Gotować we wrzącej, osolonej wodzie. Źródło: Julita Ćwikła – etnograf z Muzeum w Raciborzu

 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.