Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia3 kwietnia 201309:48

II Zamkowe Spotkanie Odkrywców Tajemnic

 II Zamkowe Spotkanie Odkrywców Tajemnic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wczoraj w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbyło się II Zamkowe Spotkanie Odkrywców Tajemnic. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję po raz pierwszy zobaczyć, jakie tajemnice skrywają zamkowe podziemia.

Prezentowane były nietypowe fotografie – anaglify. Anaglify to jeden z typów rysunku lub fotografii stereoskopowej dający złudzenie trójwymiaru podczas oglądania za pomocą specjalnych, najczęściej czerwono-cyjanowych (turkusowych), okularów. O podziemiach opowiadał Grzegorz Wawoczny, autor publikacji poświęconej dawnej raciborskiej siedzibie władców Górnego Śląska. Podczas spotkania była również mowa o książętach von Ratibor, o których to mówił Paweł Newerla, autor szeregu publikacji poświęconych dziejom ziemi raciborskiej.

Już wkrótce każdy turysta odwiedzający dawną siedzibę Piastów będzie miał okazję osobiście obejrzeć wspomniane anaglify a także reprodukcje zdjęć z odkryć podziemi pod budynkiem bramnym i badań archeologicznych a także kopię tzw. mapy Schneidera z II poł. XIX wieku, na której budowniczy pracujący przy odbudowie Zamku po wielkim pożarze ze stycznia 1858 r. zaznaczył tajemne przejście pod Odrą, wiodące z Zamku do klasztoru św. Ducha (dziś Muzeum i Zespół Szkół Ekonomicznych). O otwarciu wystawy wcześniej poinformujemy. Na zakończenie chętni zwiedzili Zamek. W spotkaniu wzięło udział około 80 osób.

gn

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film z RTK

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.