Niemieckie wojska radiolokacyjne pod Raciborzem [HISTORIA]
![Niemieckie wojska radiolokacyjne pod Raciborzem [HISTORIA] Niemieckie wojska radiolokacyjne pod Raciborzem [HISTORIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1706365385wojska27012024-.jpg)
- Od zakończenia II wojny światowej minęło już blisko 78 lat, a mimo to na ziemi krzanowickiej można znaleźć wiele śladów z tamtych czasów. Cały region Powiatu Raciborskiego miał bardzo duże znaczenie gospodarcze i militarne - pisze Jarosław Gałkowski.
Za kontrolę strefy powietrznej nad terenem dzisiejszego Powiatu Raciborskiego odpowiadał zlokalizowany IGEL/RATIBOR sztab jednostki o nazwie FlugmeldeLeitKp II/LnRgt 229. Podlegała mu sieć placówek terenowych, które początkowo były jedynie połączone siecią telefoniczną. Ostatecznie, prawdopodobnie na początku lat 40. XX w., zapadła decyzja o budowie w Krzanowicach pełnowymiarowej stacji radarowej tzw. II kategorii, czyli służącej do obserwacji, naprowadzania, gromadzenia i przekazywania danych dla Luftwaffe. Jak udało mi się ustalić, dzięki życzliwości mieszkańców i betonowym pozostałościom, pomiędzy trzema miejscowościami Krzanowicami, Bojanowem i Borucinem istniały stanowiska radarowe. Czytaj całość: Niemieckie wojska radiolokacyjne w Gminie Krzanowice
![Pożar mieszkania przy ul. Katowickiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Pożar mieszkania przy ul. Katowickiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178143208857ca8f7c-676e-423d-be4a-fd1349378352-.jpg)















![Przerwa w dostawie wody w Raciborzu [KOMUNIKAT] wodociagi04072020](photos/_thumbs/mini_1593846172_1_edited-.jpg)











![Od roju pszczół po kuchenne zadymienie [RAPORT 998] Od roju pszczół po kuchenne zadymienie [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1722611109453505630-1020416656751966-2731568433853199743-n-.jpg)





















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany