Rafako podpisało memorandum o współpracy z Electricité de France S.A.

RAFAKO S.A. będzie współpracować z EDF S.A. przy projektach z zakresu energetyki jądrowej. Memorandum zakłada powołanie wspólnych zespołów i określa kolejne kroki w podjęciu współpracy. Porozumienie zarządy obu firm podpisały w Paryżu, podczas trwającej w stolicy Francji World Nuclear Exhibition.
Memorandum o współpracy dotyczy planowanej budowy elektrowni jądrowej w ramach programu polskiej energetyki jądrowej – strony wyrażają w nim zainteresowanie współpracą przy realizacji tego projektu. Porozumienie ustala zasady współpracy pomiędzy polską i francuską firmą i zakłada, że RAFAKO miałoby stać się podwykonawcą EDF (lub jej podmiotu stowarzyszonego) w zakresie produkcji zbiorników, zbiorników ciśnieniowych oraz powiązanych z tym usług, na przykład wsparcia w zakresie projektowania.
- W ramach strategii EDF mającej na celu dostarczenie od 4 do 6 bloków EPR dla polskiego Programu Energetyki Jądrowej zgodnie z niewiążącą ofertą wstępną EDF złożoną w październiku 2021 r., EDF zawarł umowy o współpracy z wiodącymi polskimi firmami. Wykorzystując kompetencje i już istniejące doświadczenie polskich dostawców w branży energetycznej, EDF dąży do maksymalizacji wkładu polskiego łańcucha dostaw w sukces projektów jądrowych opartych na EPR w Polsce i w Europie – powiedział Jean Bernard Levy Prezes EDF S.A.
- Podpisanie umowy z tak doświadczonym graczem na rynku energetyki jądrowej, jakim jest EDF, to zwieńczenie wielomiesięcznych negocjacji i otwarcie możliwości rozwoju w nowych obszarach biznesowych. To Francja, z ponad 20 elektrowniami atomowymi jest europejskim liderem energetyki jądrowej, a ta generuje obecnie w Europie ponad 30 procent wytwarzanej energii. Udział Rafako w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce jest częścią strategii powrotu na rynek. Pracujemy nad innymi ambitnymi projektami w tej dziedzinie, o czym będziemy informować w najbliższej przyszłości - powiedział po podpisaniu umowy Prezes Zarządu RAFAKO S.A. Radosław Domagalski – Łabędzki. - Dekarbonizacji naszej energetyki nie da się zatrzymać, a ponieważ OZE nie pokryją w pełni zapotrzebowania na energię, elektrownie jądrowe będą w Polsce potrzebne. Ich budowa będzie nie tylko milowym krokiem dla naszej energetyki, ale zarazem szansą dla rozwoju nauki i techniki w Polsce w tej dziedzinie - dodał Prezes RAFAKO, przypominając, że jego firma już od lat siedemdziesiątych zajmowała się produkcją urządzeń dla elektrowni jądrowych.
Zaangażowanie RAFAKO w energetykę jądrową rozpoczęło się w 1974 roku. Zdecydowano wtedy, że firma rozpocznie produkcję stabilizatorów ciśnienia i wytwornic pary dla bloków jądrowych projektowanych i produkowanych w ZSRR. Elementy wykonywane były w oparciu o radziecką dokumentację, adaptowaną przez polskich inżynierów. Wszystkie procesy technologiczne i kontrolne zostały opracowane przez specjalistów z RAFAKO. W latach 1988÷1990 RAFAKO wyprodukowało kilka stabilizatorów ciśnienia m.in. dla elektrowni NORD w byłym NRD oraz dla elektrowni w Czechosłowacji. Rozpoczęto również produkcję wytwornic pary dla budowanej w Żarnowcu elektrowni jądrowej. Produkcja odbywała się na bazie polskiej dokumentacji a cała skomplikowana technologia opracowana została w RAFAKO.
W Raciborzu powstała wówczas dedykowana do produkcji elementów dla energetyki jądrowej hala, wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, która spełniała rygorystyczne normy. Podjęta w 1990 roku decyzja o wstrzymaniu mocno zaawansowanej budowy elektrowni w Żarnowcu, dla RAFAKO oznaczała koniec produkcji komponentów dla elektrowni jądrowej. Teraz firma ma szansę na powrót do elitarnego grona producentów urządzeń dla energetyki jądrowej.


![Studniówka raciborskiego Mechanika – wszystkie klasy bawią się wspólnie [FOTO i WIDEO] Studniówka raciborskiego Mechanika – wszystkie klasy bawią się wspólnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768594488bez-nazwy-50-.jpg)




![Studniówka raciborskiego Mechanika na bis. Jeden bal, dwa fotoreportaże [FOTO i WIDEO] Studniówka raciborskiego Mechanika na bis. Jeden bal, dwa fotoreportaże [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176859580117685952154j0a8699-.jpg)
![Nowa strzelnica w Ekonomiku otwarta dla młodzieży i organizacji proobronnych [FOTO i WIDEO] Nowa strzelnica w Ekonomiku otwarta dla młodzieży i organizacji proobronnych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768476573img-3490-.jpg)



![Poloneza czas zacząć! Studniówka ZSOMS w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Poloneza czas zacząć! Studniówka ZSOMS w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768599501dsc-7699-298-.jpg)






![Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO] Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768558478img-5314-.jpg)



![Zdjęcia na bis. Sportowo-mundurowa studniówka ZSOMS [FOTO i WIDEO] Zdjęcia na bis. Sportowo-mundurowa studniówka ZSOMS [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768602821dsc-2301-.jpg)



























Komentarze (0)
Dodaj komentarz