Rafako S.A. na Międzynarodowej Konferencji CFB-12 w Krakowie

Rafako S.A. wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji poświęconej technologii fluidalnej z warstwą cyrkulacyjną CFB-12. Tegoroczna edycja, po raz pierwszy odbyła się w Polsce. Gospodarzem sympozjum było Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyły m.in. Międzynarodowe Warsztaty Operatorów Kotłów Paliwowych VGB, w trakcie których doświadczenie Rafako S.A. w technologii CFBC dla różnych paliw przedstawił zebranym Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako S.A.
W dniach 23-26 maja, na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona technologii fluidalnej z warstwą cyrkulacyjną (The International Conference on Fluidized Bed Technology CFB-12). Sympozjum po raz pierwszy zorganizowane zostało w Polsce. Gospodarzem już dwunastej edycji spotkania, organizowanego co trzy lata od 1985 roku, było Centrum Energetyki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. W wydarzeniu wzięli udział goście reprezentujący instytucje z całego świata, w tym m.in. z Kanady, USA, Chin, Japonii, Korei Południowej oraz RPA.
Jak przyznał Wojciech Nowak, dyrektor Centrum Energetyki krakowskiej AGH, organizacja tak ważnego branżowego wydarzenia, to dla Polski niesamowita gratyfikacja. W tym roku konferencja zawitała do Krakowa i zgromadziła wielu uczestników z ponad 40 krajów. - Na ostatniej konferencji CFB, która odbywała się w Chinach postanowiono, że kolejna jej edycja odbędzie się właśnie w Krakowie. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie oraz potwierdzenie, że Polska liczy się w światowej energetyce, a nasze prace i działania w tym obszarze są doceniane. Bardzo się cieszę, że mogliśmy zorganizować tak wielkie i istotne wydarzenie - wyjaśnił dyrektor Centrum Energetyki AGH, prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak.
W trakcie kilkudniowego spotkania uczestnicy konferencji wymieniali się wiedzą i poglądami z zakresu systemów złóż fluidalnych i postępów branżowych na przełomie minionych 32 lat. Konferencji CFB-12 towarzyszyły warsztaty z modelowania EMM, a goście wzięli udział w wycieczkach związanych z wydarzeniem (m.in. Elektrownia Łagisza, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Centrum Czystych Technologii Węglowych).
- Sam charakter konferencji był niesamowicie interesujący. W trakcie jej trwania, w gronie międzynarodowym, mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych spotkaniach i ważnych dyskusjach, gdzie wiodącym tematem była przyszłość technologii fluidalnej. Warto wspomnieć, że w przeddzień zakończenia konferencji, odbyły się warsztaty polsko-chińskie dotyczące modelowania i symulacji procesów fluidalnych. W tym kontekście warto nadmienić, że to właśnie przedstawiciele Chin byli jedną z najliczniejszych grup biorących udział w konferencji. Bardzo dużo osób przyjechało także ze Stanów Zjednoczonych. Myślę, że oprócz wydarzenia, dodatkowym pretekstem do odwiedzenia Polski był właśnie Kraków, który jest przepięknym miastem z bogatą historią - dodał prof. Wojciech Nowak.
Tematyka konferencji obejmowała zarówno podstawowe, jak i stosowane problemy związane z technologią i systemami cyrkulacyjnej warstwy fluidalnej, jak np. dynamika płynów w układzie gaz-ciało stałe, wymiana ciepła i masy, modelowanie i symulacja, systemy drobnych cząstek i nano-cząsteczek, projektowanie procesów i zwiększania skali, pomiary i oprzyrządowanie, kraking katalityczny i inne procesy katalityczne, spalanie, piroliza i zgazowanie, procesy spalania w pętli chemicznej oraz doświadczenia przemysłowe.
Pośród uczestników tak ważnego spotkania byli także przedstawiciele raciborskiej Spółki, która była jednym ze sponsorów CFB-12. - Bardzo się cieszę, że Rafako S.A. mogło wziąć udział w tak prestiżowej międzynarodowej konferencji, jaką jest CFB-12. Poza Rafako obecni oczywiście też byli inni producenci kotłów fluidalnych. Zaskakująco duża liczba specjalistów z różnych krajów świadczy o ogromnym zainteresowaniu tym wydarzeniem. Prelegenci biorący udział w sympozjum przedstawili swoje doświadczenia i pomysły na rozwiązania w obszarze energetyki. Obecna była także duża grupa naukowców, którzy prezentowali rozwiązania stricte akademickie, co z pewnością służy rozwojowi techniki. Cały czas jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii rozwoju technologii węglowych, a takie wydarzenia jak konferencja CFB-12 jest świetnym ku temu pretekstem - mówił Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako S.A.
Ponadto w poniedziałek, 22 maja także w Centrum Energetyki AGH, odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Operatorów Kotłów Paliwowych VGB (The International VGB Fluidized Bed Boiler Operators Workshop). W trakcie wydarzenia doświadczenie Rafako S.A. w technologii CFBC dla różnych paliw przedstawił zebranym Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako. - W trakcie mojej prezentacji skupiłem się przede wszystkim na dwóch projektach. Pierwszy z nich to kocioł na biomasę 201 t/h w Jaworznie, drugi to kocioł na węgiel w tureckim Mersinie. Każdy z nich posiada swoją specyfikę. Pierwszy przypadek jest o tyle ciekawy, że w trakcie wystąpienia na sali obecni byli także przedstawiciele Tauronu Wytwarzanie, aktualnego użytkownika kotła. Co więcej, przy tej okazji w dyskusji po prezentacji, potwierdzili oni, iż są zadowoleni z pracy kotła oraz zastosowanych rozwiązań, co nie ukrywam, było dla nas swego rodzaju nobilitacją - powiedział po zakończeniu warsztatów Krzysztof Burek, wiceprezes Rafako S.A. - Druga część prezentacji dotyczyła kotła węglowego w Mersinie, który jest naszym najnowszym projektem w tym zakresie. Starałem się przedstawić zebranym różne aspekty samej budowy, łącznie z pomiarami gwarancyjnymi, które praktycznie w każdym przypadku zostały potwierdzone. Trwają jeszcze uzgodnienia z klientem w zakresie ostatecznego przekazania instalacji, co ma nastąpić w najbliższym czasie. I w tym przypadku dyskusja po prelekcji była bardzo ciekawa, z racji specyficznych doświadczeń innych producentów kotłów na linii dostawca-inwestor na rynku tureckim - wyjaśnił wiceprezes Rafako S.A.
Warto zaznaczyć, że VGB, czyli organizator warsztatów, to największa europejska instytucja zajmująca się problemami energetycznymi. - Tegoroczna edycja jest o tyle ciekawa, ponieważ zmieniły się okoliczności, rynek i firmy. Zmieniło się przede wszystkim postrzeganie węgla jako paliwa dla energetyki: nie jest już on tak atrakcyjny, jak to było wcześniej. Tym niemniej jednak właśnie w tym zakresie technologie fluidalne są zawsze bardzo interesujące. Pozwalają m.in. wykorzystywać paliwa złej jakości do tworzenia energii, i przede wszystkim zapewniają ochronę środowiska (kompleksowe odsiarczanie, odazotowanie plus odpylanie spalin). Są to niezwykle istotne rzeczy, szczególnie dla inwestorów. Mamy nadzieje, że technologia ta będzie się dalej rozwijać i będzie miała szerokie zastosowanie - podsumował na koniec wiceprezes Rafako S.A., Krzysztof Burek.
Partnerami konferencji byli: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Polska Akademia Nauk, Fundacja dla AGH oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.







![I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765557622jubileusz80lo1-570-kopia-.jpg)


![Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17656121671764980271bez-nazwy-107-.jpg)

![Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765615007bez-nazwy-346-.jpg)





![Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765620050dsc-7094-duz-y-.jpeg)






![Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700211dsc-4149-.jpg)


![Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700078bez-nazwy-197-.jpg)



![Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765702366dsc-1437-.jpg)


![W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765715254img-2139-.jpg)






















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany