Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes20 kwietnia 201621:31

O możliwościach transportowych Odry na II Światowym Kongresie Klastrów

 O możliwościach transportowych Odry na II Światowym Kongresie Klastrów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Śląsk jako centrum logistyczne Europy oraz utworzenie kanału Odra - Dunaj - Łaba, to główne zagadnienia II edycji Światowego Kongresu Klastrów, który odbył się w Dąbrowie Górniczej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli sektora publicznego, firm, naukowców, tak z kraju, jak i z zagranicy. Swoją reprezentację miały także samorządy i firmy miast powiatu raciborskiego - Kuźni Raciborskiej i Raciborza.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Kongresu brzmiało „Potrójna helisa w realizacji międzynarodowych projektów. Budowanie gospodarki lokalnej i światowej poprzez kooperację międzysektorową”, a kryły się pod nim tak istotne zagadnienia, jak m. in. europejska sieć transportowa, energetyka przyszłości, nowoczesne górnictwo, przyszłość polskich miast, gospodarka niskoemisyjna, czy wreszcie transport wodny. W tym ostatnim temacie duży nacisk położono na kwestię Odrzańskiej Drogi Wodnej i kanału Odra-Dunaj-Łaba, dzięki którym wiele zyskałaby nie tylko aglomeracja Śląska, ale przede wszystkim Racibórz, gdzie mógłby powstać port rzeczny i cała związana z tym infrastruktura, a co za tym idzie - nieocenione korzyści gospodarcze. Racibórz miałby szansę stać się istotnym punktem na europejskiej mapie transportowej. Uczestnikami konferencji byli goście z kraju oraz Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele raciborskiego samorządu i firm: Anna Kobierska-Mróz, Kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Racibórz, Michał Fita - Radny Miasta Racibórz, Piotr Karaś - Dyrektor Biura Marketingu RAFAKO S.A., Mateusz Tomiczek z firmy Urbas Composites i Aleksandra Dik z firmy Adventure Media.

- Zależało mi na tym, żeby zaprosić na Kongres reprezentantów miasta oraz firm z różnych branż, aby pokazać szanse oraz korzyści rozwoju Raciborza i całego regionu - mówi Michał Fita, który też był inicjatorem udziału przedstawicieli Raciborza w wydarzeniu.

Kuźnię Raciborską reprezentowała Gabriela Tomik, wiceburmistrz miasta oraz członkini Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej i Dróg Wodnych „Rada Kapitanów Żeglugi Śródlądowej”, od lat aktywnie działająca na rzecz osiągnięcia międzynarodowej klasy żeglowności Odrzańskiej Drogi Wodnej i kanału Odra-Dunaj-Łaba. Co więcej, Gabriela Tomik, jako ekspert, uczestniczyła w panelach dyskusyjnych zrównoważonego transportu rzecznego, czy też programu gospodarczego dla Polski i regionów transgranicznych.

- Czas zacząć mówić o Odrze jako o szansie, nie zagrożeniu. Umiejętne gospodarowanie zasobami wodnymi jest niezwykle istotne. To szansa na zrównoważony rozwój gospodarczy całego regionu, ogromny impuls dla przemysłu, restrukturyzacja rynku pracy w górnictwie, stabilizacja warunków środowiskowych - uważa Gabriela Tomik, wskazując, że z drogi wodnej korzystać mogłoby także wiele lokalnych firm, np. RAFAKO S.A., RAFAMET S.A., Grupa AZOTY ZAK S.A, które rocznie transportują wiele ton elementów wielkogabarytowych i produktów chemicznych.

- O drodze wodnej Odra - Dunaj mówiło się już wielokrotnie. Wizja tej drogi wodnej zawsze pobudzała wyobraźnię, ale zdajemy sobie sprawę, że to pragmatyzm w ostateczności zdecyduje o realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia i nie chodzi tu tylko o zwykły rachunek ekonomiczny, ale o przyszłość tego typu transportu w Europie, przyszłość regionów położonych wzdłuż drogi wodnej, nowe miejsca pracy, rozwój współpracy transgranicznej itd. Tak poważna decyzja infrastrukturalna leży w gestii zainteresowanych tą inwestycją państw unijnych oraz struktur Unii Europejskiej. Jeśli zostanie podjęta i dojdzie do uruchomienia połączenia żeglugowego z Raciborzem, to dla takich firm jak nasza będzie to wspaniała wiadomość - mówi Piotr Karaś z RAFAKO S.A.

Dyskutujący eksperci z różnych dziedzin byli zgodni w wielu kwestiach, m. in. dotyczących potencjału Odry jako drogi wodnej, korzyści, jakie niesie ze sobą ten rodzaj transportu, faktu, że potrzeba na ten cel ogromnych środków finansowych i dobrej woli decydentów, tak w Polsce, jak i w krajach zainteresowanych przywróceniem żeglowności Odry. Przykładem na marnowanie pieniędzy i potencjału jest budowany od lat zbiornik Racibórz-Dolny. Zgodnie z planami ma być suchym polderem, a tymczasem wszelkie argumenty przemawiają za tym, by był na stałe wypełniony wodą.

Kongres był okazją do zdobycia wiedzy także na wiele innych interesujących tematów, w tym również dotyczących założeń polityki klastrowej oraz prekursorskim na skalę światową projektem POLSKA 3.0. Zakłada on stworzenie atrakcyjnej strefy biznesu, skomunikowanego obszaru inwestorskiego, który będzie przyciągał kapitał ludzki, podmioty gospodarcze i inwestycje.

Celem twórców Projektu Polska 3.0. jest m. in. połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego oraz budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego w Gorzyczkach. Jednym z inicjatorów projektu jest Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, któremu przewodniczy Bogdan Węgrzynek.

Wydarzenie miało miejsce w dniach 31 marca - 1 kwietnia, w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. O jego wysokiej randze może świadczyć fakt, że honorowy patronat nad wydarzeniem objęło wiele ważnych instytucji, m. in. Komisja Europejska, siedem polskich ministerstw, Polska Akademia Nauk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz instytucje i urzędy czeskie.

Niedawno, 11 kwietnia, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przedstawił rządową strategię rozwoju żeglugi śródlądowej, która zakłada utworzenie m.in. Odrzańskiej Drogi Wodnej, dostosowanie rzeki do parametrów co najmniej czwartej klasy żeglowności oraz przeprojektowanie zbiornika Racibórz Dolny z suchego na mokry. Według tych założeń Odra na całej długości ma osiągnąć żeglowność w ciągu najbliższych 4 lat.

Autor: Aleksandra Harz,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 kwietnia 202500:01

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO]

Osiem do zera! Unia Racibórz żegna z Czernicy outsidera [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 kwietnia na boisku przy ulicy Srebrnej w Raciborzu rozegrano jednostronne spotkanie pomiędzy miejscową Unią Racibórz a Zameczkiem Czernica, drużyną zamykającą tabelę III grupy klasy okręgowej. Mecz obserwowali licznie zgromadzeni kibice obu zespołów.

(greh)
Aktualności28 kwietnia 202512:47

Racibórz: KOLTECH poszerza rekrutację!

Racibórz: KOLTECH poszerza rekrutację! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie rekrutacyjne
Reklama
Aktualności28 kwietnia 202512:56

Sprzedaż pospółki kopanej w Raciborzu

Sprzedaż pospółki kopanej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 kwietnia 202500:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Miniony weekend w regionie nie poskąpił piłkarskich emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Sprawdź, jak poradziła sobie ekipa, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.