Kwiecień w ogrodzie

Często stosuje się je przy formowaniu żywopłotów. Wymagają go krzewy iglaste (żywotniki, cisy czy jałowce), rośliny zimozielone (bukszpany), a także krzewy liściaste stosowane na żywopłoty (ligustry). Cięcie to wykonujemy, skracając zeszłoroczne pędy roślin. Zabieg ten pobudzi wytworzenie licznych, nowych pędów, dzięki czemu roślina będzie wyglądała znacznie efektowniej.
Inne rośliny w naszych ogrodach także wymagają cięcia, jednak nie powinno ono być tak intensywne jak w przypadku wyżej wymienionych roślin. Delikatnie przycinamy krzewy ozdobne kwitnące późnym latem. Należą do nich np. hortensja bukietowa czy ketmia syberyjska. Cięcia odmładzającego, czyli takiego, które wykonujemy co parę lat, wymagają żylistki, forsycje i krzewuszki. Usuwamy najstarsze pędy na wysokości około 20 centymetrów od podłoża. Należy jednak pamiętać, że cięcie forsycji i żylistka należy wykonać dopiero po zakończeniu kwitnienia. Gdy cięcie to wykonamy później, może to skutkować brakiem kwitnienia wiosną przyszłego roku, ponieważ wraz z obciętymi pędami usuniemy zawiązane już pąki kwiatowe.
Stosunkowo silnego cięcia co roku wymagają trawy ozdobne. Przycinamy je nisko nad ziemią. Takiego też cięcia wymaga lawenda, budleja czy wrzos, nie wolno jednak przyciąć rośliny zbyt mocno, aby nie pozbawić jej całkowicie części nadziemnej.
Nie wolno zapomnieć o pnączach. Przycinamy zeschnięte i zmarznięte pędy nieco ponad żywym pąkiem. Pobudzi to roślinę do wzrostu i wytworzenia nowych pędów, dzięki czemu nasze pergole i trejaże znacznie szybciej się rozkrzewią.
W kwietniu można wykonać zaplanowane nasadzenia. Jest to dobry okres na posadzenie zakupionych bylin, ale także do przesadzenia roślin znajdujących się już w naszych ogródkach. Przesadzamy i ewentualnie dzielimy rośliny kwitnące w drugiej części roku, takie jak żurawki czy funkie. Pamiętajmy jednak, aby przy dzieleniu roślin korzenie były zdrowe i odpowiedniej wielkości. Należy zwrócić uwagę, aby część nadziemna dzielonej rośliny nie była znacznie większa od korzeni. Taki układ jest niebezpieczny dla rośliny, gdyż powoduje u niej stres związany z brakiem wody. Zmniejszony system korzeniowy nie jest w stanie zaopatrzyć dużej rośliny w wodę, przez co roślina zamiera i uzyskujemy odwrotny efekt.
Jeżeli planujemy przyciąć drzewa znajdujące się na naszej działce, musimy pamiętać, że u niektórych z nich występuje tak zwany płacz wiosenny. Soki w roślinie bardzo intensywnie przemieszczają się. Takie przycięcie byłoby niekorzystne zarówno dla rośliny, ale także dla osoby obcinającej, ponieważ przez ranę wydostałyby się duże ilości soku. Takie zjawisko obserwujemy u klonów, orzechów, grabów i brzozy.
Martyna Błaszczok
Agro Market
Racibórz, ul. Kozielska 14
Racibórz, ul. Kościelna 14
32 417 54 59
www.agromarket-galli.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.