Mocny raciborski akcent na inauguracji roku akademickiego w krakowskiej AGH

Otwarcie sali ufundowanej przez SGL Carbon poprzedziła uroczysta inauguracja roku akademickiego na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. To jedna z najlepszych w Europie placówek badawczych m.in. w dziedzinie węgla i grafitu, zbieżnej z profilem działalności SGL-u. Do koncernu należy zakład w Raciborzu (dawny ZEW). W naszym mieście też jest siedziba polskiej spółki SGL Group - The Carbon Company.
Podczas inauguracji, jedną z pięciu przyznawanych co roku statuetek Keramosa wręczono dr. Hubertowi Jaeger, dyrektorowi Technologii i Innowacji SGL Group. W otwarciu sali wziął udział rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka. Obecni byli również prezes zarządu SGL Carbon Polska, Andrzej Hotloś, wiceprezes Grzegorz Rogowski oraz dr Roman Nowak, prokurent spółki.
Przypomnijmy, że 28 września zeszłego roku Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i firma SGL Group - The Carbon Company podpisały porozumienie o ścisłej współpracy i utworzeniu Międzynarodowego Centrum Badań Materiałów Węglowych przy AGH. - Szukaliśmy poważnego, dużego, globalnego koncernu - nie krył wówczas prof. Jerzy Lis, którego wydział najwięcej korzysta na współpracy z SGL-em. Uczelnia ma możliwość weryfikowania wyników badań w przemyśle, w firmie na najwyższym światowym poziomie, m.in. w zakładzie w Raciborzu. Współpraca obejmuje szereg innych aspektów, m.in. możliwość kształcenia inżynierów dla przemysłu materiałów węglowych i grafitowych, jak i rozwoju badań niezbędnych w unowocześnieniu technologii materiałów węglowych, uwzględniających aspekty ekologiczne, środowiskowe i energooszczędnościowe.
Grupa SGL (jej akcjonariuszami są m.in. BMW i Volkswagen) jest światowym liderem producentów materiałów opartych na węglu, kompozytów i materiałów z włókien węglowych. Materiały te wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym, w sektorze półprzewodników czy akumulatorach litowo-jonowych. Materiały pochodzenia węglowego wykorzystywane są także coraz częściej w energetyce wiatrowej i przemyśle lotniczym. Grupa SGL (www.sglgroup.com) ma 47 zakładów produkcyjnych w Europie, Ameryce Północnej i Azji, jak również sieć serwisów w ponad 100 krajach. W zeszłym roku zatrudniała około 6500 pracowników. W Polsce SGL Group - The Carbon Company, poza Raciborzem, obecna jest także w zakładach w Nowym Sączu.
Więcej w kolejnym wydaniu tygodnika Nasz Racibórz oraz w relacji telewizyjnej Raciborskiej Telewizji Kablowej, również na portalu naszraciborz.pl
Opr. Grzegorz Wawoczny
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.