Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 września 202512:48

Narodowe Czytanie Jana Kochanowskiego w Raciborzu. Muzyka i słowo w historycznej przestrzeni

Narodowe Czytanie Jana Kochanowskiego w Raciborzu. Muzyka i słowo w historycznej przestrzeni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W sobotę 6 września w kaplicy zamkowej pw. św. Tomasza na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania, poświęcona twórczości Jana Kochanowskiego. Wydarzenie połączy literaturę z muzyką organową w wyjątkowej historycznej przestrzeni.

Kaplica zamkowa, znana z doskonałej akustyki oraz najstarszych w powiecie organów z 1873 roku, stanie się sceną dla występu maestro Arkadiusza Popławskiego, organisty zamkowego. Wybrane utwory Jana Kochanowskiego odczyta Magdalena Widryński, co pozwoli uczestnikom bezpośrednio doświadczyć siły i piękna klasycznej poezji polskiej.

Liczba miejsc jest ograniczona, a bezpłatne wejściówki można odebrać w Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Piastowskiego w Raciborzu (budynek słodowni) od wtorku 2 września w godzinach 8.00–18.00. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 19.00.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki wraz z Małżonką Martą Nawrocką zachęcają do udziału w Narodowym Czytaniu. „Poezja Jana Kochanowskiego towarzyszy nam od pokoleń. Głęboka, napisana wspaniałą polszczyzną, opowiada o czasach dawnych, ale bez trudu odnajdziemy w niej samych siebie – współczesnych Polaków” – podkreślił Prezydent RP. Pierwsza Dama dodała, że w utworach Kochanowskiego można odnaleźć zarówno radość, jak i smutek, pocieszenie oraz pochwałę życia.

Narodowe Czytanie w Raciborzu to okazja, by odkryć na nowo fraszki, pieśni i treny Mistrza z Czarnolasu, docenić piękno języka polskiego i doświadczyć emocjonalnej głębi literatury w zabytkowej przestrzeni Zamku Piastowskiego.

zrzut_ekranu_2025-08-29_o_12.43.00

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Sport30 sierpnia 202501:10

Tłumy na derbach powiatu. Unia Racibórz liderem klasy okręgowej [FOTO]

Tłumy na derbach powiatu. Unia Racibórz liderem klasy okręgowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Ponad siedmiuset kibiców, według szacunków organizatora, zgromadziło się na stadionie przy ulicy Srebrnej, by obejrzeć derbowe starcie MKS Unia Racibórz z LKS Krzyżanowice. Mecz rozegrano w ramach IV kolejki III ligi śląskiej (klasa okręgowa grupa III) i od początku dostarczył on sporo emocji, szczególnie fanom gospodarzy.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 sierpnia 202510:02

Samborowicki Armagedon po raz drugi – gospodarze nie dali się pokonać! [FOTO na bis!]

Samborowicki Armagedon po raz drugi – gospodarze nie dali się pokonać! [FOTO na bis!] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nocne zmagania druhów i druhen w Samborowicach przeszły do historii jako wyjątkowo emocjonujące. OSP Samborowice okazała się bezkonkurencyjna w II edycji samborowickiego Armagedonu, a rywale z gminy Krzanowice mocno zaznaczyli swoją obecność w czołówce. Wracamy do tematu, tym razem z nową galerią zdjęć!

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport31 sierpnia 202523:16

Wielkie Derby Płoni. Unia Racibórz z kompletem punktów [FOTO]

Wielkie Derby Płoni. Unia Racibórz z kompletem punktów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Kibice zgromadzeni przy ulicy Srebrnej obejrzeli jednostronne widowisko w ramach rozgrywek C klasy. Rezerwy Unii Racibórz zmierzyły się z zespołem Wichru Płonia i od początku nadawały ton wydarzeniom na boisku.

(greh)
Reklama
Sport31 sierpnia 202522:15

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Emocji co niemiara doświadczyli kibice w trakcie weekendu. W okresie od piątku do niedzieli w regionie rozegrano ponad 80 meczów. Sprawdź ich wyniki i przekonaj się, jak zmieniła się pozycja w tabeli Twojego zespołu.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.